Kalıtsal hastalıkların nedenleri nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 7 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    insanlarda yaygın olarak görülen kalıtsal hastalıklar ın nedenleri

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Akraba evliliği, aralarında kan bağı bulunan bireylerin evlenmesidir. Akraba evliliklerinin yapıldığı ailelerde genetik hastalıklar daha çok görülür. Bunun sebebi, yakin akrabaların genetik yapılarının birbirine benzemesidir. Bu da bu tür hastalıkları taşıyan genlerin bir araya gelme olasılığını arttırır. Örneğin Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı ve akraba olan bireylerin
    evlendiklerinde hasta çocuklarının olma riski akraba olmayan bireylere göre daha yüksektir. Bu nedenle özellikle yakin akraba evliliğinden kaçınılması, akraba evliliği yapmış olanların ise mutlaka genetik tarama testleri yaptırması gerekir.Günümüzde genetik hastalıkları önlemeye ve ailelere sağlıklı çocuklar kazandırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla tedavisi henüz mümkün olmayan genetik hastalıklar, gebeliğin erken safhalarında saptanabilmektedir. Ayrıca herhangi bir genetik hastalık için risk taşıyan ve çocuk sahibi olmaktan kaçınan ailelere sağlıklı çocuk sahibi olma imkanı sağlanmaktadır.

3. çok teşekkürler ama kısa bir tanım istiyordum olsun ben kısalttım ama bütün diğer ödevlerimi burdan yapıyrum çok yardımcı oluyorsunuz çokkkkkkkkkkk teşşekkürler...

4. siz akraba evliliğinin sakıncalarını yazmışsınız kalıtsal hastalıklar sadece akraba evliliklerinde görülmez kalıtsal hastalıkların nedenlerini yazarmısınız

5. çok iyi beğendim sizi puanım10

6. Ya çok teşekkürrr ederim ,çok işe yaradı sağolun***

7. kalıtsal hastalık sadece bumu

8. geniş çaplı birşey olsaydı çok daha işimize yarardı ama yine de tşk

9. çok güzellll herkese tawsiye

10. çok teşekkür ederimm

11. çok teşekkür ederim . :)

12. işime yaramadı ama olsun yinede sağolun :)

13. saolun yardımcı oldunuz

14. teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu kalıtsal hastalıkları arıyodum ama akraba evliliklerine yardımcı oldu :D

15. güzel anlatmışsınız BRAVO

16. sağolun cok yardımcı oldunuz

17. çoook teşekür ederimm

18. teşekkürler çok işe yaradı bence öğretmen benim yazımı beğenecek herkeze tavsiye ediyorum arkadaşlar

19. çokteşekkür ederim ödevimde yardımcı oldu

20. Teşekkürler. Fakat daha genel bir bilgi olsaydı çok iyi olurdu. :) Ama yine de teşkkürler... :)

Bu Sayfayı Paylaş