Küresel ısınma konulu hikaye masal yada çizgi film var mı?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 24 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Küresel ısınma konulu hikaye masal yada çizgi film arıyorum

2. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Büyücü Fok Balığı - Küresel Isınma Masalı veya Hikayesi

Bir varmış, bir yokmuş. Ülkenin birinde her yıl fok avı yapılırmış. Foklora türlü türlü tuzaklar hazırlanır, dünyanın gözleri önünde zavallı hayvancıklar rahatsız edilirmiş. Büyücü Fok bu durumu görürmüş ama, sesini pek çıkarmazmış. Çünkü avcılarla işbirliği içindeymiş. Avcılara yardım ve yataklık bile eder, diğer fokların yakalanması için türlü türlü büyüler hazırlarmış.. Avcılar da bundan ötürü, Büyücü Fok’un yiyecek, giyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılarmış.

Ama, son günlerde av çalışmaları pek verimli olmuyormuş. Avcılar binlerce ölü fok yavrusu ile karşılaşıyormuş. Bu durumun sebebi, son yıllarda buzulların çok daha hızlı erimesiymiş. Büyücü Fok, bütün bunları bilirmiş ama yine de elinden bir şey gelmezmiş. Çünkü bu insanların sorunuymuş. Yaptığı büyülerin hiçbiri etkili olmuyormuş.

Avcılar, avlayacak bir hayvan bulamadıkları için, oturmuşlar ve kara kara düşünmeye başlamışlar. Ve sonunda aralarından açgözlü bir avcı çıkmış ve demiş ki, ‘ Büyücü Fok’u avlayalım, bütün bunlar onun yüzünden.’ Diğerleri de bu fikri doğru bulmuş ve onun evine doğru yola koyulmuşlar.

Büyücü Fok, evde televizyon izliyormuş. Artık fok nüfusu azaldığı için, hiç müşterisi yokmuş. Kalan foklar da zaten avcılardan saklanıyorlarmış. Birden kapı çalınmış ve Büyücü sevinçle kapıya koşmuş. Ama kapıda kimse yokmuş. Bir adım ileri çıkmış ve kendini ağların içinde bulmuş. Avcılar, uzun bir aradan sonra bu kadar büyük bir av yakaladıkları için sevinmişler, avlanma zamanını böylelikle bitirmişler.

(Bilim adamları, fok yavrularının doğduğu buz tabakalarının kırılması nedeniyle, pek çok yavru fokun kendine bakacak büyüklüğe erişemeden boğulduğunu söylüyor. Kaynak: trthaber )

Bu Sayfayı Paylaş