Hicri takvimin başlanngıc noktası nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 9 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    hicri takvimin başlanngıc noktası nedir

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Başlangıç Noktası : 16 Temmuz 622

Hicri takvimin başlanngıc noktası Hicret'tir.

Hicri takvimin başlangıç senesi;
    Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (asm) ve müminlerin Mekke’den Medine’ye hicret ettikleri senedir.

Başlangıç ayı ise; Cenab-ı Hakk'ın hicreti emrettiği, hem de Arabistan’da daha önce de ilk ay olarak kabul edilen “Muharrem” ayıdır.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Şubat 2014
  3. Of ya ödevimi yapamadım bu ne ya biriniz söyllesin

4. hicri takvimin bir yıllık süresi

5. 5 yıllık süresidir yani bu takvim.......

devamını gör

6. SeLeN

Hicri takvim
    Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hicri takvim, Müslüman takvimi ya da İslami takvim (Arapça: التقويم الهجري‎; at-taqwīm al-hijrī; Farsça: تقویم هجری قمری ‎ taqwīm-e hejri-ye qamari; Urduca: اسلامی تقویم Islami taqwīm; Endonezce: Kalender Hijriah; Malayca: Takwim Hijrah), 1 yılı 354 ya da 355 gün olan ve 12 kameri aydan oluşan bir takvimdir.

Hicri takvim Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç kabul eden ve ayın dünya çevresinde dolanımını esas alan bir takvim sistemidir. Hicri takvim, Hicri Şemsi takvim ve Hicri Kameri takvim olmak üzere ikiye ayrılır.

Aylar

1. Muharrem
    2. Safer
    3. Rebiülevvel
    4. Rebiülahir
    5. Cemaziyelevvel
    6. Cemaziyelahir
    7. Recep
    8. Şaban
    9. Ramazan
    10. Şevval
    11. Zilkade
    12. Zilhicce
    Hicri takvimde 12 ay bulunmaktadır. Bunlardan içlerinde en saygın ve önemli kabul edileni Ramazandır.

Günler

Hicri Şemsi takvim

Hicri Şemsi takvim, miladı 20 Eylül 622 olan ve dünyanın güneş etrafındaki dolanımını esas alan takvimdir. Osmanlı Devleti'nde bu takvime Rumi takvim adı veriliyordu. Temel olarak Miladi takvim ile aynıdır. Aralarındaki fark milatlarının farklı olmasıdır. Bu takvim çeşidinde miladi takvimle arasındaki fark sabittir ve değişmez.

Hicri Kameri takvim

Hicri Kameri takvim, miladı 16 Temmuz 622 olan ve ayın dünya etrafındaki dolanımını esas alan takvimdir. Hicri takvim tabiriyle daha çok bu takvim kastedilir. Bu takvim çeşidinde miladi takvimle arasındaki fark sabit değildir. Bu fark yaklaşık olarak 33 yılda 1 yıl etmektedir. Bu hesapla Hicri takvim, miladi takvimini 20874 yılının 5. ayında geçecek.

7. birisi buldumu acaba başlangıç noktasını

8. yaaa söylesenize şunu anlamadımmm... :p

9. hicri takvimin 1 yıllık süresi 354 gündür

10. allahını seven bir kul cevap versin dogru düzgün ne olur öğr. kızacak ödevimi yapmassam biterim ben cevap verin...

11. Arkadaşlar;

Hicri takvimin başlangıç noktası 16 Temmuz 622'dir. Başkası baka derse kanmayın... :D

12. yeminederimki. 622dir

13. hicri Takvimin bir yıllıksüresi belirlenirken esasa alınan olay nedirrrrrrrr????????*Miladi takviminki çok kolay bulunuyo zaten bunu bulamadım yha:(.9:):)*?

14. hicriyet tir hicri yet

15. Ya nasıl olur nerdeyse bütün siteye girdim cavapı hala bulamadım yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

16. Eylül

Eylül Site Yetkilisi Editör

Hicret (Arapça: هجرة), Muhammed ve diğer müslümanların baskılar yüzünden 622'de Mekke'den Medine'ye göçüne verilen isim. Bu göçün sonucunda Medine'de bir İslam Devleti kurulmuştur.

Hicri Takvim

Hicret, Ömer zamanında Hicri takvimin başlangıcı kabul edilmiştir. Bu takvim türü özellikle İslam ülkelerinde tanınmakta ve zaman zaman resmi bazense sadece bireysel düzeyde kullanılmaktadır.

17. SeLeN

Hicri Takvim AY yılını, Miladi Takvim GÜNES yılını esas alır. Bu yüzden ikisi arasında 11 gün fark vardır.
    Baslangıç tarihleri farklıdır. Hicri Takvimde baslangıç tarihi Hazreti Muhammedin Mekkeden Medineye hicret ettiği tarih olan 622 yılıdır. Miladi Takvimde ise baslangıç Hz. İsanın doğum tarihi 0 yılıdır.

.

18. ya Allah rızası için düzgün cevaplar yazın ödevimi yapmam gerekiyor.

19. o kadar ii siteki ödevimi yaptım

20. hicri takvim:türklerin islamiyeti kabul ettikten sonra kullanılmaya başladıkları bir takvimdir.ay yılına göre hazırlanmış olan hicri yakvimin başlangıç noktası 622dir.bu HZ.MUHAMMEDİN mekkeden medineye göç(hicret) ettiği tarihtir.hicri takvimde bir yıl 354 gündür.

Bu Sayfayı Paylaş