hicretin islam dininin yayılması açısından önemi nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 15 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    hicretin islam dininin yayılması açısından önemi nedir?
    ne olur çabuk yazın ödevim bu benim acilllll cevappppp

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Hicretin İslam Tarihindeki Önemi

Hicret, Müslümanları müşriklerin zulüm ve baskılarından kurtarmış, İslâm’a yayılma imkânı sağlamış, böylece İslâm inkılâbının başlangıcı olmuştur. Bu itibârla olaydan 17 yıl sonra, Hz. Ömer’in hilâfeti esnâsında Hz. Peygamber (s.a.s.)’in hicret ettiği yılın 1 Muharrem’i olan 16 Temmuz 622 tarihi, Hicrî-Kamerî Takvim için “takvim başı” olarak kabûl edilmiştir.
    Rasûlullah (s.a.s.)’in hicreti Peygamberliğin 13′üncü yılında, 12 Rebiulevvel / 23 Eylül 622′de olmuştur. Bu tarih aynı zamanda Peygamber Efendimizin 53′üncü doğum yıldönümüdür.

Hicri Takvim

Hicret,
    Ömer zamanında
    Hicri takvimin başlangıcı kabul edilmiştir. Bu takvim türü özellikle
    İslam ülkelerinde tanınmakta ve zaman zaman resmi bazense sadece bireysel düzeyde kullanılmaktadır.

Hicret’in sonuçları

• İslamın yayılması için iyi bir ortam oluştu.
    • Göç edenlere muhacir, Medine’de onları ağırlayan ve yardımcı olan Medine’li müslümanlara Ensar denildi.
    • Medine’de İslam Devleti’nin temelleri atıldı.
    • Medine’deki Yahudilerle Medine Antlaşması imzalandı.
    • Medine’ye Mescid-i Nebi yapıldı.

3. Müslümanlar müşriklerin baskılarından kurtulmuştur,İslam dini hızlıca yayılmaya başlamıştır.

alıntıdır:6.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Kitabı

4. tek kelıme ıle muslummanlık 6.sınıf a gıttıgın bellı ben de 6 7 8. sınıflarım hocasıyım sana kolay gelsın benden bır once yazan musluman arkadasımızın cevabını kullanınız

5. islam dini hızlıca yayılmıştır.müslümanlar müşriklerin eziyetlerinden ve baskılarından kurtulmuşlardır.üçüncüyüde artık siz bulun benden bu kadar :)

6. çokkkkkkk sğlnnnnnnn tşkrrrrrrr edrmmmmm:)
    :)

7. tşkkkkkkkkkkkkkrllllerrrrrrrrrrrrrrrrrr

8. saol nedeyelim kısa bilgi diye buna derim benkısaca islamı yayan tarihtir tarihi 622

9. çok teşekkürler gerçekten bana yardımcı oldunuz :) :) :)

10. ideal bi site iyi de değil, kötüde değil,bana göre bu site ideal

11. hz muhammedin hayatı

12. sağolun cok yardımınız dokundu teşekkürler

13. mekkeli müşriklerin müslümanlara karşı aşırı baskısı her geçen gün artıyordu. buna rağmen Hz.Muhammed, peygamberlik görevini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyordu. bir gün Medine nin ileri gelenlerinden bir grup, Mekkeyi ziyaret etmeye geldi. Peygemberimiz 620 yılında gerçekleşen bu ziyaret sonucunda Medinelileri İslam dinine davet etti.onlar da bu daveti kabul ederek Müslüman oldular. bunlar Medine ye döndüklerinde orada islam dinini anlattılar ve başka kişilerin de islam dinini tanımasına katkı sağladılar.

14. çok teşekkürler sayenizde 100 aldım

15. çooooooooooooooook teşekkür
    ederim

16. çok teşekkürlerrrrrrrrr

17. çok saolun coook yardımcı oldunuz!!!11

18. bu çok güzel teşekkürler yarın sınvım varda

19. İslam dini daha hızlı ve daha kolay yayılmaya başlamıştır :)

20. Herkez 6. sınıftan gelmiş :D

Bu Sayfayı Paylaş