Hayvanlarda adaptasyon nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Sponsorlu Bağlantılar
  hayvanlarda adaptasyon
   
 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Adaptasyon (uyum) canlının yaşadığı ortama uyum sağlamasıdır. Başka bir ifadeyle canlıların belirli ortam şartlarında yaşama şansını arttıracak çeşitli davranış ve özelliklerdir. Adaptasyon kalıtsal özellik taşır. Türün yavru bireylerinde de aynı özellikler görülür.

  Sorularla Adaptasyon:
  Kutup ayılarının postları neden beyazdır?
  - Kutup ayıları sürekli karlarla kaplı bembeyaz alanlarda yaşadığı için dışarıdan fark edilmeleri zordur. Bu da onların daha güvende olmasını sağlar. Kutup ayıları özellikle yavru haldeyken dış dünyanın tehlikelerine karşı renkleri sayesinde kendini korur.

  Kutup ayıları vücut sıcaklığını nasıl korur?
  - Kutup ayılarının derilerinin altında kalın yağ tabakası vardır. Yağ iyi bir yalıtkan olduğu için soğuk havanın kutup ayısına etkisini azaltır. Bu olay da bir adaptasyondur.

  Kutup ayılarının ayakları neden geniştir?
  - Kutup ayıları ağır vücutlarını dengede tutmak için kısa bacaklara ve geniş ayaklara sahiptir. Ayrıca ince buz ve yumuşak kar tabakada hareket eden kutup ayıları bu sayede buzları kırmadan ve kara batmadan yürüyebilmektedir.

  Kutup ayılarının burunları suda neden kapanır?
  - Kutup ayıları iyi bir yüzücüdür. Suda yüzmek için gözleri ve burunları adaptasyon geçirmiştir. Burunlar su içinde kapanarak içeri su girmesi engellenir. Ayrıca kutup ayıları suda gözlerini açabilirler ve bu sayede kolayca avlanabilirler.

  Develerin neden uzun kirpikleri vardır?
  - Çöl ortamına adapte olmuş develer kum fırtınalarından gözlerini korumak için uzun kirpiklere sahiptir.

  Develer hörgüçlerinde neden yağ depolar?
  - Develerin hörgüçlerinde yağ depolamasının nedeni kurak çöl iklimine uyum sağlamış olmalarıdır. Çölde sürekli su bulamayan develer hörgüçlerindeki yağı suya dönüştürerek ihtiyaçlarını karşılarlar. Bu sayede 3 hafta susuz yaşayabilirler.

  Develerin kulakları neden kıllıdır?
  - Develer çöl fırtınalarından korunmak için kıllı kulaklara sahiptir. Bu sayede kulaklarının içine kum kaçmamış olur. Bu örnek de çöl ekosisteminde develerin geliştirdiği bir adaptasyon örneğidir.


  alıntı


  Ayrıca buradaki konuyu inceliyebilirsiniz >> http://www.frmartuklu.net/diger-hayvanlar/176585-hayvanlarda-adaptasyon-hakkinda-bilgi.html
   
 3. hayvanlarda adaptasyon nedir
   

Bu Sayfayı Paylaş