Florence Nightingale kimdir, kısaca hayatı

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 29 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    yha bennn yarına hmen florence nighttingalenin kısa hayatını istiyorum

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Florence Nightingale
    Vikipedi, özgür ansiklopedi

Florence Nightingale, (d. 12 Mayıs 1820 – ö. 13 Ağustos 1910).

1820'de adını taşıyan İtalya/Floransa'da doğdu. Modern hemşireliğin kurucusudur.

Florence Nightingale daha küçük yaşlarda hastahanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünür ve bunu düzeltmek için hasta bakıcı olmak ister. Ailesi Nightingale'e izin vermez. Hasta bakıcıların hastalarla birlikte pis işler yaptılarını söyler ve karşı çıkar. Çünkü o dönemlerde hasta bakıcılık hiç bir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iştir. Ailesine ne kadar baskı yapsada kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı olur. Hasta bakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat ülkenin başkanları buna izin vermez. Kırım savaşında yaralanan askerlerin iyileşmemesi ve ilaç yetersizliği yüzünden Nightingale'i ararlar ve bunu bir tek kendisinin düzeltebileceğini söyler böylece 1854 yılında Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda, Kırım Savaşı sırasında yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapmıştır. Ayrıca İtalyanca, Fransızca ve İngilizce öğrenmiştir. Savaşın zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara baktığı için askerler ona Lambalı Kadın adını vermiştir.

Savaştan sonra Londra'da hemşirelik okulu açmıştır. 1907 yılında Liyakat Nişanı alan ilk kadın olmuştur. 1910 yılında ölmüştür. 1961 yılında, Türkiye'de, Şişli'de açılan ilk Yüksek Hemşirelik Okulu'na onun adı verilmiştir. (1989'da merkez olarak kurulan Florence Nightingale Hastanesi de denen binada şimdi şapka biçiminde camdan bir ek bina daha yapılacaktır.) Böylece dünya üzerinde ismini altın harflerle yazdıran ilk hemşire olmuştur. İstanbul'da onun adına bir özel hastane mevcuttur.

Kaynak: wikipedia.org

3. bence bu çok güzeldi

4. çok uzun ama güzel

5. Harika tam istedeğim gibi Florence hatta da kısa 3. sınıfım performans ödevi kesin 100 alıca kısa bilgi demeişti öğretmen zaten arkadaşlar tavsiye ederim gönül rahatlığıyla:EVETTTTT

6. haydi bana anlat artık.

7. çok uzun ama süper ve harika

8. iyi gibi ama yeterince değil

9. bende 3. sınıfa gidiyorum
    ve çok beğendim

10. harika bir kişi ve yazılarda harika şaşırtıcı bana göre çok güzel

11. süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

12. florence Nightingale nin hayatı güzel ve anlamlı bir çok şey yapmış yaptıklarındanda nasıl bir birey olduğu anlaşılıyor zaten keşke şuan yaşıyor olsaydı onu görebilseydik ne biliyim değişik bir durum olurdu bizler için ama ödevimi yapmama çok yardımcı oldu...;)

13. güzeldi pörferk beğendim vala hehooooooooo süper ha tavsiyek ederiz muck byss

14. bence de çok güzelbirazcık uzun ama güzel

15. süper bir yazı bbbeeencee

16. İngilizcesi yok mu bunu ?

17. çok güzel ama elinize sağlk

18. çok eski zaman olmuş

19. bana göre uzun ve muhteşem
    yazıları bile çok güzel
    kısaca harikaaaaaaaaa

20. çok üzel bir konu yazmışlar
    ve çok eski zamanlarda
    bunlar yazılmış
    okurken azım açık kaldı