Bilinçli Tüketicinin Özellikleri Nedir?

'Tüketici Şikayetleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

1. Mavi_Sema

Mavi_Sema Özel Üye

Sponsorlu Bağlantılar
    Akıllı Tüketicilerin Özellikleri
    bilinçli tüketicinin özellikleri nelerdir
    Bilinçli Tüketim ve tüketici

Bilinçli Tüketicinin Özellikleri

Bilinçli tüketici, alışverişe çıkmadan önce alacaklarının bir listesini yapar. Alacağı ürünlerle ilgili fiyat araştırması yapar. Besin maddelerini satın alırken üretim ve son kullanma tarihine dikkat eder. Hiçbir malı görmeden satın almaz.

Satın aldığı ürünlerde TSE damgasının olmasına dikkat eder. Satın aldığı ürünle ilgili fatura ya da fişi mutlaka alır. Özellikle dayanıklı tüketim mallarını (televizyon, buzdolabı, fırın vb.) satın alırken garanti belgeli olanları tercih eder. Satın aldığı ürün bozuk ya da hatalı olabilir. Tüketici olarak bozuk malı değiştirmek veya geri vermek hakkına sahip olduğunu bilir. Onun için elinde fiş ya da faturanın olması gerektiğini bilir.
    Tüketici olarak haklarının yasalarla koruma altında olduğunu bilir. Gerektiğinde yargıya başvurabilir. Tüketici Hakları Koruma Derneği’nden yardım isteyebilir.
    Alışveriş yaparken aldığımız malın kalitesine, bütçemize uygunluğuna ve fiyatına dikkat etmeliyiz.

2. fiş almadan alışveriş yapmaz
    son kullanma tarihine dikkat eder gibi şeyler yok

3. ben en kısasını istiyorum nereden bulabilirim

4. merhaba nasıl bir şey arıyorsunuz

5. çok iyi bir sitemiş ya sağolunn

6. ben aptülmenhakın torunu olarak soruyorum nasıl bir güzel sitedir ya bu ??

7. Bilinçli tüketici ne demektir

8. ben kısa bilgi istemiyorum

9. güzel olmuş ama anlamayan var

10. ben bu knuyu sevdim

Bu Sayfayı Paylaş