Beslenme ile ilgili kurumlar hangileridir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 29 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Beslenme ile ilgili kurumlar hangileridir? konusu bişi anlayan varmıııı
    Beslenme ile ilgili kuruluşların başında Sağlık Bakanlığı gelmektedir. Sağlık bakanlığının altında ise birçok beslenmeyle ilgili kurum vardır; Toplum Beslenmesi ve Beslenme ile İlişkili Hastalıklar Şubesi, Obezitenin Önlenmesi ve Fiziksel Aktiviteler Şubesi, Beslenme Araştırmaları Şubesi, Tütün ve tütün ürünleri ie mücadele ve kontrol Şubesi.

Gıda Analiz Laboratuvarları, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı da ayrıca Türkiye’de hizmet vermektedir. Özel beslenme danışmanlık merkezleri var ancak bu kurumlar genellikle zayıflama ürünleri ile alakalı oluyor.

Uluslararası sağlık ve beslenme kuruluşları (FAO, WHO,UN ve UNICEF) de faaliyet göstermektedir.

2. bende 5.ci sınıfa gidiyorum anlamadım ama öğretmen bana ödev verdi cevabını lütven söylermisiniz

3. hiç işime yaramadı çok saçma ve anlamsız

4. sağlık bakanlığı
    hastane
    fiziksel aktiviteler müdürlüğü
    gıda mühendisliği
    beslenme şube müdürlüğü

5. çok güzel bir bilgiydi o yüzden birşey anlamadım

6. ya 5 e gidiom sosyal dersinden nefret ediom alt komşumuzda seneye benim sosyal öğretmenim olacak:((((

7. çok az olsada işime yaramadı sayılmaz teşekkürler

8. Toplum Beslenmesi ve Beslenme ile İlişkili HastalıklarŞube Müdürlüğü

Obezitenin Önlenmesi ve Fiziksel Aktiviteler Şube Müdürlüğü

Beslenme Araştırmaları Şube Müdürlüğü

Toplum Beslenmesi ve Beslenme ile İlişkili Hastalıklar Şube Müdürlüğü
    Toplumun her kesiminin yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla bireylerin besin seçimi, hazırlama, koruma, tüketim ve beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesine yönelik bölgesel ve/veya ulusal düzeyde beslenme politikaları ve programları geliştirmek, uygulamak
    Toplum sağlığını tehdit eden beslenme ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz, obezite vb kronik hastalıkların önlenmesine yönelik ulusal beslenme politikalarını ve programlarını geliştirmek, uygulamak, izlemek ve değerlendirmek
    Toplumda ve özellikle risk gruplarında yaygın bir şekilde görülen vitamin ve mineral yetersizliklerinin (beslenme anemileri, iyot eksikliği hastalıkları, raşitizm, osteomalasia, folik asit yetersizliği vb) ve beslenme bozukluklarının önlenmesine yönelik ulusal beslenme programları geliştirmek, uygulamak, izlemek ve değerlendirmek
    Beslenme / diyet / besinler ile ilişkili / kaynaklı hastalıklara ait risk faktörlerinin mevcut durumunu izlemek, izleme sonuçlarına göre her bir risk faktörü için periyodik olarak sağlık etki değerlendirmelerini yapmak
    Beslenme ile ilişkili hastalıklara ait belirleyicilere, risk faktörlerine ve tehditlere yönelik müdahale programlarını hazırlamak geliştirmek ve uygulamak
    Bu kapsamda kronik hastalıkların önlenmesinde bireyin ve toplumun beslenme şekline yönelik öneriler, standartlar vb geliştirmek
    Beslenme ve diyet danışmanlığı hizmetlerine ait hizmet kalite standartlarını, kriterlerini ve performans standartlarını belirlemek
    Toplu beslenme sistemlerinde (okul, yurt, hastane, kreş, bakımevi, cezaevi vb) besinlerin satın alınmasından servisine kadar geçen her aşamada sağlıklı beslenmenin sağlanması amacıyla gerekli çalışmaları yapmak, hizmetten yararlananların beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik programlar yürütmek
    Halk sağlığını tehdit eden acil, olağanüstü ve afet durumlarında ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak beslenme konusunda gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak
    Görev alanına giren konularla ilgili olarak sağlık personelinin hizmet içi eğitim ihtiyacını saptamak, sağlık personeli ve halka yönelik olarak eğitim programları ve projeleri geliştirmek, eğitim materyalleri hazırlamak ve hedef kitleye ulaşımını ve kullanılırlığını sağlamak
    Görev alanına giren konularla ilgili olarak ulusal ve uluslar arası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, ulusal ve uluslar arası düzeydeki bilimsel gelişmeleri izlemek, değerlendirmek ve bunları hizmetin geliştirilmesinde kullanmak
    Görev alanı ile ilgili mevzuat hazırlama, uygulama ve geliştirme çalışmalarını yürütmek
    Konuyla ilgili diğer Bakanlık ve kurumlarla işbirliği yapmak
    Genel Müdürlükçe verilecek benzeri diğer ilgili görevleri yapmak

Obezitenin Önlenmesi ve Fiziksel Aktiviteler Şube Müdürlüğü
    Toplum sağlığını tehdit eden ve kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, osteoporoz, gibi kronik hastalıklar için risk faktörü olan obezitenin önlenmesine yönelik ulusal beslenme politikalarını ve programlarını geliştirmek, uygulamak, izlemek ve değerlendirmek
    Toplumun her kesiminin hareketli yaşam konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla bireylerin spor ve fiziksel aktiviteye yönelik bölgesel ve/veya ulusal düzeyde müdahale programları hazırlamak, geliştirmek, uygulamak
    Obeziteye ait risk faktörlerini ve toplumun fiziksel aktivite durumunu izlemek, izleme sonuçlarına göre her bir risk faktörü için periyodik olarak sağlık etki değerlendirmelerini yapmak
    Obezitenin önlenmesi ve fiziksel aktivitenin teşviki için yaşa, cinsiyete, mesleğe vb göre gerekli standartları belirlemek, ulusal rehberleri hazırlamak
    Obezite ve fiziksel aktivite konularında sağlık personelinin ve toplumun her kesimine (her yaş, meslek, cinsiyet vb), yönelik eğitim programları ve projeleri geliştirerek uygulamak, eğitim materyalleri hazırlamak ve hedef kitleye ulaşımını ve kullanılırlığını sağlamak
    Görev alanına giren konularla ilgili olarak ulusal ve/veya uluslar arası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, ulusal ve uluslar arası düzeydeki bilimsel gelişmeleri izlemek, değerlendirmek ve bunları hizmetin geliştirilmesinde kullanmak
    Görev alanı ile ilgili mevzuat hazırlama, uygulama ve geliştirme çalışmalarını yürütmek
    Beslenme Araştırmaları Şube Müdürlüğü
    Ülkemizde beslenme, fiziksel aktivite ve obezite ile ilgili araştırma önceliklerini belirlemek, mevcut durumu tespit etmek, bölgesel ve ulusal düzeyde araştırmaları yapmak / yapılmasını sağlamak, izleme ve değerlendirme çalışmalarında bulunmak ve periyodik raporları yayımlamak
    Ülkemize özgü besin kompozisyonları ve besin tüketimi araştırmalarını yapmak/ yapılmasını sağlamak
    Beslenme/diyet/besinler ile ilişkili/kaynaklı hastalıklara ait risk faktörlerinin mevcut durumunu izlemek, izleme sonuçlarına göre her bir risk faktörü için periyodik olarak sağlık etki değerlendirmelerini yapmak
    Ulusal ve uluslar arası kuruluşlarla işbirliği içinde beslenme ulusal veri tabanının oluşturulmasına katkıda bulunmak
    Görev alanına giren konularla ilgili ulusal ve/veya uluslar arası kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, ulusal ve uluslar arası düzeydeki bilimsel gelişmeleri izlemek, değerlendirmek ve bunları hizmetin geliştirilmesinde kullanmak
    Bakanlığımız görev alanına giren gıda sağlığı hizmetlerini yürütmek ve Türk Gıda Kodeksi ile ilgili çalışmaları koordine etmek
    Görev alanı ile ilgili mevzuat geliştirme çalışmalarını yürütmek

9. çok iyiydi inşallah doğrudur imza:Abİnİz Co

10. çok teşekürler bnde 5.sınıfa gidiyom

11. ben 5. sınıftatım sosyla kirtabımızda var bi soru sayfanın deddikleri çok saçma bi üye sağ olsun yazmış işte onlar : gıda mühendisliği,sağlık bakanlığı,marketler zinciri

12. marketler
    sağlık bakanlığı gıda mühendisliği

13. 5 e ye gidena dı ne bende 5 e ye gidiyorumda

14. haaaaaaa çok işe yaradı :):)

15. bende 5. sınıfa gdiyorum bu işime yaradı teşekür ederim

16. bende 5e gidiyom ama sizin gibi böyle demiyorum . benim çok işime yaradı :):):))))))

17. sağolsunlar arkadaşlar gibi benimde çok işime yaradı :D :p

18. çok sağolun çok işime yaradı :p

19. gıda mühendisliği sağlık bakanlığı marketler zinciri beslenme araştırmaları şube müdürlüğü

20. Gkm köy ve tarım işleri bakanlığı bide tse

Bu Sayfayı Paylaş