Bemol, diyez ve naturel nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Bemol, diyez ve naturel nedir? konusu bemol,diyez,naturel nedir

bemol: önüne gelen notayı yarım ses kalınlaştırır.

DİYEZ
    Bir sesin yarım ton inceltileceğini gösteren müzik imi. Böylece inceltilmiş (ses).

Diyez; Müzik terimidir. Simge olarak telefondaki kare tuşuna benzer #. Bu simgenin sağ yanına yazılan nota örneğin #sol ; "sol diyez" olarak okunur ve sol notasından yarım ses tiz, yani ince çalınır veya söylenir. Piyanoda beyaz siyah tuşlar arası geçiş yarım ses olarak ifade edilirken, gitar gibi perdeli çalgılarda ise her perde geçişi yarım sestir. Buna göre örneğin piyanoda La sesi beyaz tuşken, La diyez sesi istendiğinde bu tuşun hemen sağındaki siyah tuşa basılır. Gitarda ise La diyez sesi örneğin 5. tel La telinin birinci perdesine veya 3. Sol telinde 3. perdeye basılarak elde edilir. Bu bütün sesler için aynı şekilde uygulanır. Sadece mi-fa, si-do sesleri arası yarım sestir. Bu nedenle mi diyez = fa olarak, si diyez de do olarak seslendirilir. İngilizcedeki kelime karşılığı "sharp" ya da "flat" aynı anlamda ve işlevd kullanılır. Diyez'in karşıt anlamlı olan terim ise bemol'dür.

naturel: müzikte diyez ve bemolle değişikliğe uğrayan sesleri eski haline getiren değiştirici

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015 01:48
  2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

bemol: önüne gelen notayı yarım ses kalınlaştırır.

DİYEZ
    Bir sesin yarım ton inceltileceğini gösteren müzik imi. Böylece inceltilmiş (ses).

Diyez; Müzik terimidir. Simge olarak telefondaki kare tuşuna benzer #. Bu simgenin sağ yanına yazılan nota örneğin #sol ; "sol diyez" olarak okunur ve sol notasından yarım ses tiz, yani ince çalınır veya söylenir. Piyanoda beyaz siyah tuşlar arası geçiş yarım ses olarak ifade edilirken, gitar gibi perdeli çalgılarda ise her perde geçişi yarım sestir. Buna göre örneğin piyanoda La sesi beyaz tuşken, La diyez sesi istendiğinde bu tuşun hemen sağındaki siyah tuşa basılır. Gitarda ise La diyez sesi örneğin 5. tel La telinin birinci perdesine veya 3. Sol telinde 3. perdeye basılarak elde edilir. Bu bütün sesler için aynı şekilde uygulanır. Sadece mi-fa, si-do sesleri arası yarım sestir. Bu nedenle mi diyez = fa olarak, si diyez de do olarak seslendirilir. İngilizcedeki kelime karşılığı "sharp" ya da "flat" aynı anlamda ve işlevd kullanılır. Diyez'in karşıt anlamlı olan terim ise bemol'dür.

naturel: müzikte diyez ve bemolle değişikliğe uğrayan sesleri eski haline getiren değiştirici

3. Bilmiyodum bazılarını öğrendim teşekürlerrrr

4. ödevime yardım ettiğiniz için teşekkür ederim...

5. ödevimde çok yardımcı oldunuz tek tek araştıracağıma burayı açarım daha iyi ve herkezede tavsiye ederim

6. allah razi olsun ödevime yardım ettiniz

7. çok güzel bir sayfa herkese tavsiyemdirr

8. örnek olsa çok iyi olcaktı

9. müzik hocamız yazılı yapcak çok zor soruyor

10. Saol çok teşekkürler

11. ödevim bitti saolun çok yardımcı oldunuzzzzzz :D

12. allahım ödevimin son parçasınıda yazdım şimdi sınavdan da 100 aldıkmı tamam bu sayfadan allah razı olsun

13. çok teşekkürler saol selen

14. çok teşekür ederimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

15. Ödevime yardım etiniz ama natureli tam anlamadım

16. İyi ya güzel bir site

17. bemol: önüne gelen notayı yarım ses kalınlaştırır.

DİYEZ

18. çok ama çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook ttteeeşşşeeekkkküüürrlleerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

19. iyi ama bilgi kısa biraz daha uzun olsa daha iyi olur süper

20. Saolun Allah razı olsun hoca zor soruyor bizde ne yapalım :D saol

Bu Sayfayı Paylaş