basit üremiş bileşik kelimelere örnekler

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 1 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    basit üremiş bileşik kelimelere örnekler konusu basit türemiş bileşik kelimelere örnekler bu ne yahu lütfe yardım edn bna

Basit, Bileşik ve Türemiş İsimler ve Örnekler

İsimler yapılarına göre üç kısımda incelenir:
    1) Basit isimler
    2) Türemiş isimler
    3) Bileşik isimler
    1 .Basit yapılı isimler:Yapım eki almamış, birden çok sözcüğün birleşmesiyle oluşmamış kök durumundaki isimlere basit isimler denir.
    Örnek:Ali çay içiyor. Ali ve çay basit isimdir.
    Örnek:Orhanlar parka gidiyor.
    NOT: Kök durumundaki isimler çekim eki alırlarsa yine basit yapılı isim olarak kabul edilirler.
    2 .Türemiş yapılı isimler:Yapım eki alarak yeni bir anlam kazanan isimlere türemiş isimler denir.
    Ø Türemiş isimler,türetildikleri sözcüklerle aynı anlamı taşımaz, ancak aralarında anlam ilişkisi bulunur.
    Örnek: kalemlik » kökü ( kalem )
    gözlük » kökü ( göz )
    taşlık » kökü ( taş )
    Türkçe » kökü ( Türk )
    yurttaş » kökü ( yurt )
    Almanca » kökü ( Alman )
    simitçi » kökü ( simit )
    giyim » kökü ( giy )
    silgi » kökü ( sil )
    3 . Birleşik isimler:Birden çok sözcüğün, kendi anlamlarının bir kısmını veya tümünü yitirerek birleşip, kaynaşıp, kalıplaşmaları ile oluşan yeni anlamlı isimlere bileşik yapılı isimler denir. Bileşik isimler bitişik yazılır.
    Örnek: Ayşegül,açıkgöz,Atatürk,ilköğretim,demirbaş,Kadıköy,Çanakkale, anayasa, başöğretmen, havagazı, kabakulak, hanımeli…

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015
  2. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

KELİMELERİN YAPI ÖZELLİKLERİ
    KÖK :

Bir kelimenin, daha küçük parçalara ayrılmayan, anlamlı en küçük parçasına denir.

Kelimenin kökünün, kelimenin tamamı ile ilgili olmalıdır.

Örnek:
    “Okul” kelimesinin kökü, “oku” fiilidir. Fakat bu kelimede “ok” kısmı da bir anlam taşır. Ama okul ile ok arasında bir ilgi yoktur.

Kökler iki çeşittir:

1- İsim Kökleri
    2- Fiil Kökleri

İSİM KÖKLERİ :

Bir varlığı, niteliği, ilgiyi veya duyguyu en kısa biçimde tanıtan köklere denir.

Dört çeşittir:

a) Varlık kökleri : Çöl, yol, sıra, ev…
    b) Nitelik kökleri : İyi, güzel, kötü…
    c) Duygu kökleri : Ah, vah, tüh, ey…
    d) İlgi kökleri : Ben, sen, o, ile, için…
    İsim kökleri cümle içinde “isim, zamir, zarf, sıfat, edat, bağlaç ve ünlem” göreviyle kullanılabilir.
    Dilimizde isim kökleri en fazla üç heceden oluşur.
    Örnek: Karınca, kelebek, araba…

FİİL KÖKLERİ : Hareketleri, işleri anlatan köklere denir.
    Örnek: Gel-, otur-, ver- …
    Sesteş (Eşsesli ) Kökler : Kullanıldığı cümleye göre hem isim, hem fiil olabilecek köklere denir.
    Örnek: Yaz, kız, geç…

GÖVDE : En az bir yapım eki almış olan sözcüklere denir.
    Örnek: Uçak, gözlük, evci…

YAPILARINA GÖRE SÖZCÜKLER

1- Basit Sözcük : Hiç ek almayan veya yapım ekleri dışındaki ekleri almış olan sözcüklere denir.
    Ev, yol, git, otur, evler, evi….
    2. Türemiş Sözcük : İsim veya fiil köklerine çeşitli yapım ekleri getirilerek oluşan sözcüklerdir.
    Evli, yolluk, gergin, başla…
    3- Birleşik Sözcük : İki veya daha fazla kelimenin birlikte kullanılmasıyla oluşan sözcüklerdir.
    Dedikodu, mirasyedi, Karaköy…

Alıntı

3. Mavi_inci

Mavi_inci Özel Üye

Basit kelime örnekleri:

göz,acı,sev,say,gör,Türk….

Birleşik kelime örnekleri (bileşik kelime):

Çanakkale,Atatürk,Kadıköy,Bahçeşehir,Eskişehir,Çanakkale,Pamukkale,M uratpaşa,Gaziosmanpaşa

Türemiş kelime örnekleri:

Kök veya gövde halindeki kelimelere yapım ekleri eklenerek meydan gelen yeni kelimelere TÜREMİŞ KELİME denir. Kelimeler, sonlarına bazı ekler alarak değişik biçimlerde cümlede kullanılırlar.

Örnekler:

Geliş – Bakış – Bilgi – Gözcü arasında farklı olan “gözcü” sözcüğüdür, çünkü diğerleri fiilden, “gözcü” ise isimden türemiştir.

Kök ile türemiş sözcük arasında mutlaka anlam ilişkisi bulunmalıdır. Örneğin, “sucuk” kelimesi basit bir kelimedir, çünkü su + cuk olamaz, yani “su” ile “cuk” arasında anlam ilişkisi yoktur.

Türemiş kelime mutlaka bir adet yapım eki ile oluşmak zorunda değildir. Kök kelime birden çok yapım eki alabilir. Türemiş sözcük çekim eki alacaksa, çekim eki yapım ekinden sonra gelir.

Örnek: “Koş + u + cu + lar” sözcüğü 2 yapım, 1 çekim eki olmak
    Kök Y.E.Y.E .Ç.E. üzere toplam 3 ek almıştır.
    “Gör + üş + me + z + mi + y + di + niz”
    kip eki Ç.E.

şahıs eki Ç.E.

kip eki Ç.E.

kaynaştırma harfi

soru eki Ç.E.

KökY.E. Olum-
    suzluk
    eki
    Ç.E.

sözcüğü 1 yapım eki, 5 çekim eki almıştır.

Not: Dilimize yabancı dillerden gelen sözcükler, geldikleri dilde türemiş de olsalar, basit sözcükler sayılmalıdır.

Faaliyet, televizyon, mesuliyet, fotoğraf.

Ancak, bu tür sözcükler Türkçe yapım ekleri alıp türemişlerse birer türemiş sözcük sayılırlar.

Televizyoncu, mesuliyetli, fotoğrafçı…

Alıntı

4. Bana elli tane lazım dı ama yinede teşekkürler :)

5. bu sitede yardım çook azzzz ya ama yinede şağolun yrdım için :D D: D: D D D: D::D:d D: :D

6. teşekürler is
    teğime ulaştım teşekürler

Bu Sayfayı Paylaş