Atatürk'ün insan hak hürriyetlerine verdiği önemle ilgili kısa bir anısı varmı?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 16 Mart 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Atatürk'ün insan hak hürriyetlerine verdiği önemle ilgili kısa bir anısı varmı?

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Atakürkün insan haklarına verdiği önemi gösteren anısı

Devlet Bürokrasisi Cumhuriyetin ilanından sonra idi. Karadenizde bir gezintiye çıkmıştı. Kendisine eşlik edenler arasında bulunuyordum. Rizeye geldik. Yolların düzgünlüğü ilgisini çekmişti. Valiye :

"Yollarınızı nasıl bu hale getirebildiniz?" diye sordu.

Vali de anlattı; yakın köylüleri jandarmalarla toplattırmış ve yol onarımında çalıştırmış.

Atanın kaşları çatıldı. Oldukça sert bir dille :

"Vali Bey" dedi. " Corvee nedir bilir misin? Öyle ise ben söyleyeyim: Angarya demektir. Ve şu anda bilmeniz lazım ki, kanunsuz hiçbir vatandaşı işten alıkoyamaz, onu çalışmaya zorlayamazsınız. Cumhuriyette angarya diye bir şey yoktur."

3. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Halka Değer Verme

Acı işgal günlerinde, önemli devlet adamlarının da hazır bulundukları toplantıda herkes, Türkiye'nin düştüğü acıklı duruma bir çare arıyor. Amerikan, İngiliz koruyuculuğundan söz ediliyor. Bir ara Mustafa Kemal Paşa'ya da ne düşündüğünü sordular. Atatürk, şu kısa cevabı verdi:
    "Efendiler, hepiniz konuştunuz, isteklerinizi beyan ettiniz ve birbirinize sordunuz, hepinizi dinledik. Fakat... Anadolu'ya bir şey sordunuz mu, Anadolu'yu dinlediniz mi?
    Ona da soralım, bir de onu dinleyelim efendiler!"

4. bilgiler için çooooooooook tşk. :) (-_-) :)

5. konu için çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook teşekkür ederim.

6. tşk arkadaşlar bilgi içim

7. çok teşekkür ederiz çok sağolun :)

8. beni bigilendirdiğiniz için teşekkkkkkkkkkkkkürler.

9. arkadaşar beni bilgilendirdiğiniz için çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooook ama çok tşkkr edrm :) (-_-)

10. saolun iyiki atatür var atamızı çok seviyorum nur içinde yatsın :) AMİN:)

11. beni bilgilendirdiğiniz için çooooooook amaaaaaaaaaaaaa çoooooooooookk teşekkür ederim:D :D

12. atatürk iyiki varsın iyiki bizi kurtardın soğol senin sayende ayakta duruyoruz

13. ödevime inşallah yardımcı olacak

14. Atatürkümüzü sevenlere hll sevmeyenlere yuhhh atamız huzur içinde yarsın :):daminnn:):d

15. çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooook teşekkür edrizzzzzzzzzzzzzzzz

16. çooooooooooook gggggggggggggüzzzzzzzzzzzzellllllllllll

17. çooooooooook tş konu için

18. bilgi icin cok tesekur ederim tenu verimac :)

19. çok teşekkür ederim şimdi kafam bigi dolu

20. çok güzelllll.çok beğendim.

Bu Sayfayı Paylaş