Ankara'nın nüfus yoğunluğu neden fazladır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 4 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Ankara'nın nüfus yoğunluğu neden fazladır?

2. DeMSaL

DeMSaL Özel Üye

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti. Ankara ilinin merkezi olan şehir, Türkiye'nin en kalabalık ikinci, dünyanın ise en kalabalık kırk beşinci kentidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alır. Türkiye'nin coğrafi merkezine yakın olduğu için, hem konum hem de işlev itibariyle Türkiye'nin kalbi benzetmesi yapılır.
    Başkent olması, büyük üniversitelerin ve kampusların yer alması, İç Anadolu'daki iller için kavşak - kesişme noktası olması, bakanlıkların, ülke yönetiminin merkezi olması gibi nedenlerle nüfusu fazla bir kentimizdir.
    Ankara'nin yerleşim yeri bakımından da sınırlı topraklara sahip olduğu bilinir. Yapılan ilk planlama fazla bozulmadan kent büyüse de dengeli büyüdüğü için nüfus yoğunluğu her zaman yüksektir.

3. bence Ankara'nın nüfus yoğunluğunun fazla olmasının nedeni iklimi toprak özellikleri sanayinin,ticaretin ve ulaşımın gelişmiş olması nedenlerindendir

4. bence iklim yer şekilleri ulasım imkanları

5. daha anlanlı olsun

6. Bence başkent olması

7. yerşekilleri ve sanayi ulaşım gibi faliyetlerin gelişmiş olmasıdır

8. ya biraz uzun bişe yzın biraz daha fazla bilgi olsun nolur ya of ya hiç biyerde yok sizin siteniz farklıysa daha güzel ve daha uzun bişe koyun :D :( :'(

9. ankara başkenttir
    ulaşımı fazladır
    engebeli alanı fazla yoktur
    sanayisi gelişmiştir
    eğitim ve kültür şehridir
    iklimi elverişlidir
    bitki ortüsü yerine ev,işyer veya onun gibi şeyler var
    bu yüzden nüfus fazla

10. nolur biraz uzun anlatın yaaaa

11. bu soruya kim yardım eder ??

12. ya direk başkent olması yoksa kim gider bozkırın içine çöl gibi başkent olduğu için sanayi eğitim sağlık ulaşım ekonomi vb. şeyleri gelişmiştir ona kalırsa birçok ilimizde ulaşım sanayi ekonomi çok gelişmiş ama ankara başkent

13. Çok sonra oldu ama şunu söylemeliyim Ankara'nın nüfusu elverişli değildir. Karasal iklimi vardır. Nüfus başkent olduğu ve bu yüzden eğitim gibi olanaklar sağlandığı içindir.

14. Lütfen biraz daha uzun yazar mısınız?? Bu ödev benim için çok önemli.

15. Ankara'nın nüfusunun artma sebebi nedir?
    Ankara, başkent olmadan önce birkaç bin kişilik bir nüfusa sahipti; ancak başkent olduktan sonra önce İstanbul ve İzmir'den sonra en kalabalık üçüncü kent oldu, ardından İzmir'i geçerek İstanbul'dan sonra Türkiye'nin en kalabalık kenti oldu. Ankara bugün dünyanın en kalabalık 45. kentidir. Kent nüfusu bugün dört milyon civarında olmakla birlikte her geçen gün büyümektedir. Kent, ülkenin en çok göç alan kentlerindendir. İl nüfusu 4.466.756,58 merkez nüfusu 3.203.362 kişidir. 1990 yılında 2.583.963 olan nüfus 2000 yılında %21.48 artarak bu orana ulaşmıştır.3 Bu oran %15.78 olan İç Anadolu Bölgesi ve %18.28 olan Türkiye ortalamasından yüksektir. Kent nüfusunun %88'i kentlerde, geriye kalan %12'si köylerde yaşar.3 Ayrıca 11.608.868 kişilik İç. Anadolu nüfusunun yaklaşık dörtte biri Ankara'da yaşar. İl nüfusunun %80'i merkezde yaşar.

16. ankara türkiyenin başkenti olduğu için nufusu fazladır.

17. bnce de katılıyorum sizeeee :)

18. başkent olduğu için ulaşım kolay olduğu için

19. arkadaşlar kitaplarınızda var bakın öğrenin

20. Bence çoooook sıkıcııııı:( :(...

Bu Sayfayı Paylaş