Ağzında bakla ıslanmamak deyiminin öyküsü nedir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 12 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Ağzında bakla ıslanmamak deyiminin öyküsü nedir? konusu Ağzında bakla ıoslanmamak deyiminin öyküsü
    Ağzında bakla ıslanmamak deyimi anlamı nedir yardım eder misiniz?

Deyim : Ağzında bakla ıslanmamak

Deyimin Anlamı: Sır saklamayı becerememek, sırrı hemen açığa vurmak."Ağzında bakla ıslanmayan bu adama nasıl oluyor da açılıyorsun?"

2. anlamı:sır saklayamayan,sır tutamayan insanlara denir. ağızında bakla ıslanmamak.
    hikayesi:?????? bilmiyorum bende bulamadım.. Bulsaydım önce deftere sonra buraya yazardımm..!!! :((

3. Anlamı:Sır saklayamayan,sır tutamayan insanlara denir. Ağızında bakla ıslanmamak.
    hikayesi:?????? Bilmiyorum bende bulamadım.. Bulsaydım önce deftere sonra buraya yazardımm..!!! :(( ... MaLeSeFff. Anlamı biliyorum.Fakat hikayesini bilmiyorum bir yardımcı olsanın ama hızlı olun yarın son gün..!!!!!!!!!!! LüTfEnnnNN..

4. lütfen biri söylesinnn ödeve gerekiyorrr :D

5. ödeve lazıııımmmmmmmmmm bilen varsa yazsıın :D

6. ben bulduuum :D bi siteden buldum : Türkçe'de bakla ile alâkalı iki deyim vardır. Her ikisinde de illiyet, kurutulmuş baklanın zor ıslanması ve zor yumuşamasıyla ilgilidir. Kurutulmuş baklanın ağıza alındığında ıslanıp yumuşaması uzun bir süreyi ilzam eder. Sır saklama ve dilini tutma konusunda kendisine itimad edilemeyen kişiler için 'Ağzında bakla ıslanmaz' deyiminin kullanılması bu yüzdendir. Yani duyduğu bir sırrı hemen başkasına anlatır, demlenesiye kadar yahut bir baklanın ıslanacağı müddet kadar olsun beklemez demeye gelir.

7. ama bana öykü lazım bilen varsa hemen yazabilir mi??

Bu Sayfayı Paylaş