Ülkemizde yıllara göre buğday üretim miktarı nasıldır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 10 Nisan 2012 tarihinde açılan konu

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Ülkemizde yıllara göre buğday üretim miktarı nasıldır? konusu Ülkemizde yıllara göre buğday üretim miktarı nasıldır?

2. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Türkiye de Buğday Üretimi

Türkiye öteden beri tahıl üretimi bakımından kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olarak bilinmektedir. TÜİK verilerine göre, son on yıllık üretim miktarlarına baktığımızda Buğday üretimimiz 17 ila 21 milyon ton arasında değişmektedir. TÜİK, 2009 yılı ikinci tahmininde ise tahıl ürünlerinin üretiminde bir önceki yıla göre %14,6 oranında artış öngörülmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki, Türkiye’nin buğday üretimine ilişkin TÜİK verileri ile ABD Tarım Bakanlığının Türkiye tahminleri birbirini tutmamaktadır. Bu farklılık büyük ölçüde kullanılan istatistiki yöntemlerin farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

TÜİK verilerine göre, bir önceki yıla göre buğday üretimi %15,8 oranında artarak 20,6 milyon ton, arpa üretimi %23,2 oranında artarak 7,3 milyon ton olurken, dane mısır üretimi %0,6 oranında azalarak yaklaşık 4,3 milyon ton, çeltik üretimi %0,4 oranında azalarak 750 bin ton olarak tahmin edilmiştir.

Kaynak: Sayı: 206, 02 Aralık 2009, TUİK.GOV.TR

Prof. Dr. Birol Akgün -Selçuk Üniversitesi

3. --------------------------------------------------------------------------------

Türkiye de Buğday Üretimi

Türkiye öteden beri tahıl üretimi bakımından kendi kendine yeten ender ülkelerden biri olarak bilinmektedir TÜİK verilerine göre, son on yıllık üretim miktarlarına baktığımızda Buğday üretimimiz 17 ila 21 milyon ton arasında değişmektedir TÜİK, 2009 yılı ikinci tahmininde ise tahıl ürünlerinin üretiminde bir önceki yıla göre %14,6 oranında artış öngörülmektedir Ancak belirtmek gerekir ki, Türkiye’nin buğday üretimine ilişkin TÜİK verileri ile ABD Tarım Bakanlığının Türkiye tahminleri birbirini tutmamaktadır Bu farklılık büyük ölçüde kullanılan istatistiki yöntemlerin farklılıklarından kaynaklanmaktadır

TÜİK verilerine göre, bir önceki yıla göre buğday üretimi %15,8 oranında artarak 20,6 milyon ton, arpa üretimi %23,2 oranında artarak 7,3 milyon ton olurken, dane mısır üretimi %0,6 oranında azalarak yaklaşık 4,3 milyon ton, çeltik üretimi %0,4 oranında azalarak 750 bin ton olarak tahmin edilmiştir

4. birde marmara bölgesinin verseniz sevinirim acil lütfen

5. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Marmara bölgesinin buğday üretimi

Buğday bitkisi kurak yerlerde halkın geçim kaynağıdır. Marmara Bölgesi’nde Trakya kesimi kurak bir yer olduğundan Türkiye’nin bir kaç yeri gibi orada da buğday ekimi için önemli bir yerdir.

Tekirdağ: 800 bin ton ve Edirne: 700 bin tonla üretimde başta gelir.

6. birde Türkiye'nin tahin üretimini verseniz?

7. birazda güzel şeyler yayınlasanız

8. doğu anadolu bölgesinde yıllara göre buğday üretim miktarı

9. tablo ama yaaaaaa ıhı ıhı

10. bana marmara bölgesindeki lazım

11. Çok güzel olmuş tablo

12. Demek ki buğday krizi bizi bekliyor ileriki zamanlarda;

nufusun artışı ve buğday ihityacı karşılaşırsa 10 yıla kalmaz kriz kapıda;

13. bana iç Anadolu lazım ıhıhıhıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı

14. İc anadolununkini acil verirmusiniz

15. İç anadolu yokkkkkkkkkk

16. Marmara bölgesinde 2011,2012,2013,2014 ve 2015 te kaç ton buğday üretildiği lağzım acillll nolurrr

17. günaydoğunu buğday miktarııı

18. Güneydoğu anadolu lazım

Bu Sayfayı Paylaş