Sponsorlu Bağlantılar
   

DNA Ne Demektir - DNA Nedir

Konu Dışı Başlıklar icinde DNA Ne Demektir - DNA Nedir konusu , dna testi nasıl yapılır - dna diziliminin incelenmesi - genom dizilimi Genellikle polisiye filmlerde ve dizilerde gördüğümüz DNA testi, tıpkı parmak izi yönteminde olduğu gibi kimlik belirlemek için her insanda ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 20-04-2012   #1 (permalink)
Standart DNA Ne Demektir - DNA Nedir

Sponsorlu Bağlantılar


dna testi nasıl yapılır - dna diziliminin incelenmesi - genom dizilimi

Genellikle polisiye filmlerde ve dizilerde gördüğümüz DNA testi, tıpkı parmak izi yönteminde olduğu gibi kimlik belirlemek için her insanda bulunan şifrelenmiş DNA diziliminin incelenmesidir. DNA profili her insanda farklı bir biçimde şekillendiğinden, bu kodlanmış bilginin incelenmesiyle ile insanların kimlikleri tespit edilebilir. Modern tekniklerin uygulandığı kriminal laboratuarlarda birçok olayın aydınlanmasını sağlayan DNA testi, ayrıca babalık davalarında çocuğun biyolojik babasının belirlenmesinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Genom Projesi kapsamında başlatılan insan DNA yapısının çözülmesine yönelik araştırmalar sonucu, günümüzde her insanın DNA dizilerinin %99,9 oranında aynı olduğu kesin olarak belirlenmiştir. Her ne kadar tüm insanların DNA dizileri %99,9 oranında birbirine tıpatıp benzese de, hala her insanda farklı olduğu saptanabilecek kadar DNA kodu bulunmaktadır. Bu %0,1′lik kısım her insanda farklı bir şekilde kodlandığından, DNA testi ile bu bölgeye bakılarak kişinin kimliği tespit edilebilir. Mikro Biyoloji biliminde “Değişken Sayılı Bitişik Tekrar” olarak adlandırılan bu DNA dizilimi farklılığı, tüm genom dizilimde belirli oranlarda dizilerle aynı şekilde tekrarlanır.

Kişinin anne ve babası gibi yakın akrabalarında DNA dizilimlerinde büyük oranda benzerlik olduğundan, DNA testi genomdaki bu dizilime bakarak, kişinin biyolojik anne babasının kim olduğunu söyleyebilir. Değişken Sayılı Bitişik Tekrar dizilimi yakın akraba olmayanlarda da benzer şekilde görülebilse de, bu oran %1′den dahi daha az olarak tanımlanmaktadır. Böylece DNA dizilimindeki benzerlikten yola çıkarak oldukça büyük bir oranda doğru kimlik belirlemesi yapılabilir ve böylece farklı durumlara kesin çözümler üretilebilir. 1985 yılında Alec Jeffreys tarafından fark edilen bu DNA dizilim benzerliği, bu zamandan sonra kısa süre içerisinde tüm dünyada uygulanmış ve günümüzde adli davalarda kimlik belirleme konusunda bir delil olarak kabul edilmektedir.

DNA testi ilk olarak ilgili kişiden bir DNA örneği alınmasıyla başlar ve işleme de Referans Örnek alınması denir. Birçok ülkede cinayet davalarında kurbanın vücudunda ya da eşyalarında bulunan kan örneklerinden elde edilen DNA, davalıdan alınan Referans Örneği ile karşılaştırılarak kişinin suçu işleyip işlemediği ispat edilmeye çalışılır. Referans Örnek ayrıca babalık davalarında da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

alıntı

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ham Nedir, Ham Ne Demektir Eylül FrmArtuklu TatLı SöZLük 0 24-11-2011 17:51
Diş Ne Demektir, Diş Nedir? Eylül Ağız ve Diş Sağlığı 0 12-10-2011 16:03
İks Nedir - İks Ne demektir Mavi_Sema FrmArtuklu TatLı SöZLük 0 09-06-2011 19:17
Lys 4 Nedir - Lys 4 Ne Demektir Mavi_Sema SBS - ÖSS - Sınavlar 0 09-05-2011 22:28
Yas nedir ne demektir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 15-03-2011 20:58


Saat: 08:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015