Sponsorlu Bağlantılar
   

Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deneyler

Konu Dışı Başlıklar icinde Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deneyler konusu , Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deney - Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deneyler Sürtünme kuvveti ile ilgili deneyler tasarlayabilmek için öncelikle "Sürtünme" dediğimiz kavramın ne olduğunu düşünmeniz ve buna çevrenizden örnekler vermeye ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-01-2012   #1 (permalink)
Standart Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deneyler

Sponsorlu Bağlantılar


Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deney - Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deneyler


Sürtünme kuvveti ile ilgili deneyler tasarlayabilmek için öncelikle "Sürtünme" dediğimiz kavramın ne olduğunu düşünmeniz ve buna çevrenizden örnekler vermeye çalışmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Sürtünme kuvveti, en basit ifade ile, bir cismin başka bir cisim üzerinde hareket etmeye çalışırken karşılaştığı direnme kuvveti olarak tanımlanabilir. Yapacağınız deneylerde bu kuvveti ölçmek, nelere bağlı olduğunu bulmaya çalışmak amaçlarınızdan biri olabilir. Diğer bir amacınız ise sürtünme kuvveti çeşitlerini araştırmak olabilir. İki katı cismin birbiri ile temas halinde olduğu durumu düşünürsek bu durumda iki çeşit sürtünme kuvvetinden söz edilebilir. Hareket ettirilmek istenen cisme harekete başlayana kadar diğer yüzey tarafından etki ettirilen sürtünme kuvveti ve cisim harekete başladıktan sonra etki eden sürtünme kuvveti.

Bu iki amaç ile tek bir deney düzeneğinden faydalanmanız mümkün. Bir dinamometre, bu dinamometreye bir ip ile bağlayacağımız bir cisim ve bu cismi sürükleyeceğimiz bir düzlemden oluşan bu deney düzeneğini aşağıdaki şekilde görebilirsiniz.Biz bu cismi dinamometre ile yavaş yavaş çekmeye başlarsak dinamometedeki değerin arttığını fakat ilk başlarda cismin hareketsiz kalmaya devam ettiğini görürürüz. Dinamometrenin burada ölçtüğü değer statik sürtünme kuvveti değeridir. Deney sırasında da farkedeceğiniz gibi bu değer sıfırdan başlar ve sizin çekme kuvvetinizin artması ile artar. Cisim harekete başladığı anda uyguladığınız kuvveti çok çok az azaltırsanız da cismin kaymaya devam ettiğini görürsünüz. Bu şekilde sabit bir hızla bu cismi hareket ettirebilirsiniz. O durumda dinamometrenin ölçtüğü değer ise kinetik sürtünme kuvveti olacaktır ve bu değer ise hareket boyunca hep sabit kalacaktır.

Deneyin bu ilk kısmında statik sürtünme kuvveti ile kinetik sürtünme kuvvetini inceleme şansını bulabilirsiniz. Diğer kısımda ise dinamometre ile çektiğini cismin çeşidini, ağırlığını, büyüklüğünü vs değiştirerek sürtünme kuvvetlerini ölçebilirsiniz. Böylece sürtünme kuvvetinin nelere bağlı olduğunu ölçme şansınız olur. Örneğin sürtünme kuvvetinin temas alanına bağlı olup olmadığını anlamak için dikdörtgen şeklindeki bir cismi önce büyük yüzeyinin üstünde sürükler sonra küçük yüzeyini çevirerek bir de öyle deneyi tekrarlarsınız. Sonuçları karşılaştırarak sürtünme kuvvetinin temas alanlarına bağlı olmadığını tespit etmiş olursunuz. Sürtünmenin ağırlık ve cisimlerin çeşidine bağlı olup olmadığını nasıl belirleyeceğinizi de siz düşünün. Çok zor olmadığını göreceksiniz.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 02-12-2013   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Sürtünme Kuvveti İle İlgili Deneyler


bu site harika ama bu cevap değil anlatım olmuş
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sürtünme Kuvveti Nedir - Sürtünme Kuvveti Nasıl Hesaplanır ? Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 4 06-04-2014 18:30
Sürtünme Kuvveti - Sürtünme Kuvveti Etkileri - Sürtünme Kuvvetini Artırmak ve Azaltma SeLeN Diğer Mesleki Bilgiler 0 22-10-2012 21:29
Sürtünme Kuvveti Hesaplama - Sürtünme Kuvveti Nasıl Hesaplanır? Eylül Konu Dışı Başlıklar 1 19-05-2012 13:05
Sürtünme Kuvveti, Sürtünme Kuvveti Neye Denir Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 19-09-2011 16:54
Sürtünme Kuvveti, Sürtünme Kuvveti Hakkında Bilgi Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 19-09-2011 16:46


Saat: 15:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015