FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Konu Dışı BaşlıklarSponsorlu Bağlantılar
   

Genleşmenin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Konu Dışı Başlıklar icinde Genleşmenin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi konusu , Genleşmenin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Tren rayları genleşme payı bırakılarak monte edilir. Bu pay bırakılmazsa genleşme kuvvetinin büyüklüğü karşısında çelik dayanamaz ve trenin yürümesi için olması gereken paralelliği bozulur. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 28-11-2011   #1 (permalink)
Standart Genleşmenin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Sponsorlu Bağlantılar


Genleşmenin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

  • Tren rayları genleşme payı bırakılarak monte edilir. Bu pay bırakılmazsa genleşme kuvvetinin büyüklüğü karşısında çelik dayanamaz ve trenin yürümesi için olması gereken paralelliği bozulur. Kazalar meydana gelir. Bırakılan genleşme boşlukları tren yolcularına vuruntu sesi olarak yansıyacağından genleşme boşlukları elastik kaynakla doldurulur.


GENLEŞMENİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

  • Cıva ve renkli alkol kullanarak üretilen termometrelerin çalışma prensibi bu maddelerin genleşmesine dayanır. Bu temel kural kullanılarak cıva ve renkli alkolün kullanıldığı termometreler üretilir.

GENLEŞMENİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

  • At araba tekerleri ; tahtadan yapılmış gövde çapında üretilen çelik çemberin ateş üzerinde akkor haline getirilmesi, bu şekilde ölçüsü büyüyen çemberin tahta gövde üzerine geçirilmesi, çelik çemberin su ile soğutulması sonucu çemberin daralıp tahta gövdeyi tekrar çıkmayacak şekilde sıkıştırması suretiyle imal edilir.

GENLEŞMENİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

  • Otomobil motorları yanma odasında infilak eden yakıtın genleşmesinin motor pistonunu itmesi suretiyle elde edilen güç sayesinde çalışır.
GENLEŞMENİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ


  • Düdüklü tencere ; verilen ısının oluşturduğu genleşmeye bağlı basınç yükselmesi ile yüksek basınç, düşük kaynama sıcaklığı prensibine göre daha az enerji ile yemek pişirilmesine imkan verir.

GENLEŞMENİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

  • Mutfak, banyo, havuz gibi fayans döşenen mekanlarda fayanslar arasında genleşme boşluğu (derz) bırakılmazsa sıcaklık artışı ile oluşacak genleşmenin kuvvetine dayanamayıp fayanslar patlar veya kalkar.

  • Doğrudan güneş gören zeminlere dökülen betonların geniş bloklar halinde dökülmesi sıcaklığın oluşturacağı genleşme kuvvetinin büyüklüğü karşısında betonun patlamasına sebep olur. Bu sebeple dökülen betonların belli ölçülerde sınırlanması veya elmas testerelerle kesilmesi yoluna gidilir.

GENLEŞMENİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

  • Özellikle çelik köprülerdeki genleşmenin özel ek yeri tasarımlarıyla kontrol altında tutulması çok önemlidir. Tedbir alınmaması halinde köprüde deformasyon görülür. Boğaz köprülerinde bu maksatla yapılmış genleşme kontrol uygulamaları yol üzerinde görülmektedir

GENLEŞMENİN HAYATIMIZDAKİ ÖNEMİ

  • Sıcak su ve bilhassa kızgın buhar borularında görülen genleşmeler hesaba katılmazsa genleşme kuvvetinin etkisiyle borular kırılır. Bu problemin oluşmaması için hesap edilen aralıklarda genleşmeyi alan U veya S düzenleri veya uzayıp kısalma özelliğine sahip körüklü borular kullanılır.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Teknolojinin hayatımızdaki önemi ve hayatımızdaki yeri nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 58 1 hafta önce 20:47
Radyonun günlük hayatımızdaki yeri nedir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 13-10-2014 19:27
Fizik Günlük Hayatımızdaki Yeri Nedir Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 0 22-09-2011 19:28
Elektriğin Hayatımızdaki Önemi Nedir, Elektriğin Hayatımızdaki Yeri Ve Önemi SeLeN Genel Bilgi (Elektrik) 1 14-08-2011 07:03
Matematiğin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 0 11-04-2011 23:37


Saat: 18:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015