Sponsorlu Bağlantılar
   

Metal Çifti, Metal Çifti Nedir?

Konu Dışı Başlıklar icinde Metal Çifti, Metal Çifti Nedir? konusu , Metal Çifti - Metal Çifti Nedir? Farklı metallerden yapılmış eşit uzunluktaki iki çubuk bir birine perçinlenerek metal çifti yapılabilir. Bu iki çubuk, perçinli oldukları için ısıtıldıklarında bağımsız olarak hareket edemezler. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 28-11-2011   #1 (permalink)
Standart Metal Çifti, Metal Çifti Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar


Metal Çifti - Metal Çifti Nedir?

  • Farklı metallerden yapılmış eşit uzunluktaki iki çubuk bir birine perçinlenerek metal çifti yapılabilir. Bu iki çubuk, perçinli oldukları için ısıtıldıklarında bağımsız olarak hareket edemezler. Fakat uzama katsayıları bir birinden farklı oldukları için biri diğeri üzerine bükülür.


METAL ÇİFTİ

  • Metal çiftlerinin birçok kullanım alanları vardır. Bunların en önemlisi elektrik termostatlarıdır. Termostat sıcaklığı kontrol altına alarak sabit bir değerde tutmaya yarayan bir alettir. Elektrikli şofben, elektrikli ütü, evlerdeki radyatör türü ısıtıcılar termostatlı aletlerdir.


METAL ÇİFTİ

  • Bu aletlerde sıcaklık arttığında metal çifti bükülür ve devreyi keser. Bir süre soğuyunca metal çifti soğuyarak eski durumuna gelir ve devreyi tamamlar. Isıtıcı çalışmaya başlar. Böylece aletin sabit sıcaklıkta çalışması sağlanır.


METAL ÇİFTİ

  • Yangın alarmlarında sıcaklık arttığında metal çifti yukarı bükülerek elektrik devresini kapatır ve zil çalar. Aynı zamanda metal termometrelerde ve flaşörlerde metal çiftleri kullanılarak yapılan araçlardır.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 05-06-2013   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Metal Çifti, Metal Çifti Nedir?


metal çiftlerinin deneyi hakkında bilgi veriniz
  Hızlı Cevap
Alt 20-12-2014   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Metal Çifti, Metal Çifti Nedir?


metal çifti nerelerde kullanılır?metal çifti nasıl çalışır?
  Hızlı Cevap
Alt 20-12-2014   #4 (permalink)
sıla
Question Metal Çifti Nedir?


CEVAP: Her maddenin genleşme miktarı farklıdır. Maddelerin bu özelliğinden Metal çiftleriden yararlanılarak metal çiftleri geliştirilmiştir. günlük yaşantımızda kullandığımız termostat, ütü, fırın,Buz dolabı, ve su ısıtıcısı gibi araçların sıcaklığını belli değerlerde tutmakta yararlanır. Metal çiftleri sıcaklık farkından yararlanarak mekanik bir yer değiştirme elde etme mantığı ile yapılan araçlardır. Adında anlaşılabileceği gibi bir metal çiftinden ibarettir. Genleşme katsayıları farklı iki metal aynı uzunluk ve genişlikte kesilip üst üste yapıştırlır. Böylece metal çifti dediğimiz şey elde edilmiş olur.
Peki nasıl oluyorda sıcaklık farkını mekanik yerdeğiştirme olayında kullanıyoruz diye bir soru gelebilir aklınıza. Bunu da kısaca açıklayalım. Kullandığımız metallerin farklı genleşme katsayılarına sahip olduğunu belirtmiştik. Yani bu metalleri belli bir müddet ısıttığımızda iki metalde farklı oranda uzayacaktır. Bunlar birbirine yapışık olduğu için genleşme katsayısı yüksek olan daha fazla uzamaya çalışacak ve genleşme katsayısı küçük olan meta tarafına doğru bükülecektir.
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Metal çifti nerelerde kullanılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 13-04-2011 13:14
Nu-Metal Nedir?Nu-Metal Grupları-Nu-Metal Albümleri - Resimleri mynq Müzik Sohbet & Fan Club 1 07-03-2010 22:05
metal çifti nedir? kullanım alanları termostat yapımı ve kullanıldıgı yerler UquR Diğer Mesleki Bilgiler 1 08-12-2008 23:07
Iced Earth thrash metal, power metal, progressive metal Biyografisi Resimleri UquR Sanatçı Tanıtımları 0 22-11-2008 09:48
Standart Iced Earth thrash metal, power metal, progressive metal ve NWOBHM UquR Sanatçı Tanıtımları 0 23-08-2008 17:42


Saat: 13:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015