Sponsorlu Bağlantılar
   

Kuvvet Nedir, Kuvvet Nasıl Ölçülür

Konu Dışı Başlıklar icinde Kuvvet Nedir, Kuvvet Nasıl Ölçülür konusu , Kuvvet Nedir Nasıl Ölçülür Fizikte kuvvet, kütleli bir cisme hareket kazandıran etkidir.Hem yönü hem de büyüklüğü olan kuvvet vektörel bir niceliktir. Newton'un ikinci yasasına göre sabit kütleli bir cisim, üzerine ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 19-09-2011   #1 (permalink)
Standart Kuvvet Nedir, Kuvvet Nasıl Ölçülür

Sponsorlu Bağlantılar


Kuvvet Nedir Nasıl Ölçülür


Fizikte kuvvet, kütleli bir cisme hareket kazandıran etkidir.Hem yönü hem de büyüklüğü olan kuvvet vektörel bir niceliktir. Newton'un ikinci yasasına göre sabit kütleli bir cisim, üzerine uygulanan net kuvvetle doğru cismin kütlesi ile ters orantılı bir şekilde hızlanır. Bir cisme uygulanan net kuvvet cismin kazandığı momentumun zamana bağlı değişimine eşittir.


Üç boyutlu nesnelere uygulanan kuvvet de nesnenin dönmesine, şeklinin bozulmasına, basınçta değişime ve bazı durumlarda hacmin değişimine sebep olabilir. Bir eksen etrafında dönme hızında değişime sebep olan kuvvet eğilimine tork denir. Deformasyon(şekil değişikliği) ve basınç bir nesne dahilindeki zorlama kuvvetlerinin sonucudur.

Eski zamanlardan beri bilim insanları kuvvet kavramını durağan ve hareket eden nesnelerin araştırmalarında kullanır. M.Ö. üçüncü yüzyıl filozofu Arşimet basit makineler üzerindeki çalışmalarıyla ilerleme kaydettiyse de Aristo tarafından yapılan kuvvet tanımının beraberinde getirdiği temel yanlış anlamalar yüzyıllar boyunca sürdü. On yedinci yüzyılla birlikte Sir Isaac Newton'un matematiksel içgörü ile yaptığı düzeltmeler yaklaşık üç yüz yıl boyunca değişmeden kaldı. Yirminci yüzyılın başlarında Einstein, genel görelilik teorisinde uzay-zaman sürekliliği kavramıyla Newton'un kütle çekim modelinin hatasını başarılı bir şekilde öngördü.


Kuvvet vektörel bir büyüklüktür. Dolayısıyla vektörlerle ilgili bütün özellikler kuvvetler içinde geçerlidir. Kuvvet "F" harfi ile gösterilir ve "dinamometre" denilen yaylı kantarla ölçülür.


Kuvvet kavramı ilk olarak klasik mekaniğin ikinci hareket yasasında görülmektedir. Bir cisim üzerine etkiyen bir net kuvvet onun momentumunun değişmesine neden olur.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kuvvet Ne İle Ölçülür - Kuvvet Neyle Nasıl Ölçülür Eylül Konu Dışı Başlıklar 41 18-01-2015 16:33
Kuvvet Nasıl Ölçülür - Kuvvet Ne İle Ölçülür SeLeN Konu Dışı Başlıklar 3 16-11-2014 13:25
Kuvvet Dinamometreyle Nasıl Ölçülür SeLeN Konu Dışı Başlıklar 0 10-03-2012 17:53
Kuvvet nasıl ölçülür, Kuvvet ölçümü hakkında bilgi verir misiniz? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 22-09-2011 15:53
Kuvvet Nasıl Ölçülür, Kuvvet Ölçümü Eylül Konu Dışı Başlıklar 0 19-09-2011 16:06


Saat: 09:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015