FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğlence-Muhabbet ve Ciddi Konular ·´¯).·´¯) > Konu Dışı BaşlıklarSponsorlu Bağlantılar
   

Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir

Konu Dışı Başlıklar icinde Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir konusu , Hareket ve kuvvet arasındaki ilişki Hareket ve kuvvet ilişkisi hakkında bilgi Kuvvet Duran Cisimleri Hareket Ettirir, Hareketli Cisimleri Durdurur, Hareketin Yönünü Değiştirir. Evrendeki her şey ya hareket halindedir ya da ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 22-07-2011   #1 (permalink)
Standart Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir

Sponsorlu Bağlantılar


Hareket ve kuvvet arasındaki ilişki
Hareket ve kuvvet ilişkisi hakkında bilgi


Kuvvet Duran Cisimleri Hareket Ettirir, Hareketli Cisimleri Durdurur, Hareketin Yönünü Değiştirir.

Evrendeki her şey ya hareket halindedir ya da durağan yani hareketsiz haldedir. Hareket, cismin konumunun sürekli biçimde değişmesidir. Hareket halindeki bir cismi durdurmak ve durağan hale getirmek ya da hareketsiz durumdaki bir cismi harekete geçirmek için kuvvet denen bir etkinin uygulanması gerekir.

Kuvvet, bir cismi harekete geçirebilmek, hareket halindeki bir cismi durdurabilmek, hareketin yönünü ya da hızını değiştirebilmek için gerekli olan itme ya da çekme miktarıdır. Çim biçme makinesini iten bir bahçıvan, yolcu vagonlarını çeken lokomotif, duvarda asılı olan bir resmi tutan çivi hep kuvvet uyguluyor demektir. Eğer bu kuvvetler uygulanmıyor olsaydı, çim biçme makinesi ile vagonlar hareket etmez, resim yere düşerdi.

Bütün bu itme, çekme ve tutma örneklerinde, kuvvet, üzerinde etki yaptığı cisimle gerçekte temas halindedir. İnsanlar uygulayabildikleri kuvvetin miktarını arttırmak için kaldıraç, makara ve fren gibi mekanizmalar geliştirmişlerdir. Bu tür mekanizmalara basit makine denir. Ama daha güçlü kuvvetler elde etmek ve uygulamak amacıyla daha karmaşık makinelerde geliştirilmiştir. Örneğin, çeşitli yakıtların yakılmasıyla açığa çıkan enerjiyi denetleyerek büyük bir kuvvete dönüştüren motorlar, bu tür gelişkin makinelerdir.

Bütün kuvvetlerin etkiledikleri cisme temas etmeleri gerekmez, yani bazı kuvvetler uzaktan etkiler. Bu tür kuvvetlerden ikisi elektrik ve magnetizmadır. Bir üçüncüsü de, her an yaşadığımız yerçekimi kuvvetidir; yerçekimi, dünyanın üzerindeki bütün cisimlere uyguladığı yere doğru çekme kuvvetidir. Elimizde tuttuğumuz bir tuğlayı bıraktığımız anda tuğla, yerçekiminin etkisiyle yere düşer, bu arada düşerken hızı giderek artar; hızdaki bu artışa ivme denir. Ama eğer tuğlayı elimizde taşıyorsak, tuğla üzerinde yukarı doğru bir itme kuvveti uygulayarak yerçekimi kuvvetini dengeliyoruz demektir; bu durumda uyguladığımız itme kuvveti ile yerçekimi kuvveti birbirine eşittir. Bir römorkör, arkasına halatla bağlı bir mavnayı kanalda sabit bir hızla çekerken, halatın mavna üzerinde uyguladığı çekme kuvveti, su direncinin doğurduğu kuvvete eşittir; römorkör biraz daha kuvvetlice çekerse mavna da daha hızlı hareket eder. 1687’de büyük İngiliz bilim adamı Sir Isaac Newton kuvvet ve hareketle ilgili üç yasa yayımladı. Bunlara Newton hareket yasaları denir.

1. Hareketsiz halde duran yada sabit bir hızla hareket etmekte olan bir cisme, herhangi bir başka kuvvet uygulanmadığı sürece bu durağan halini yada sabit hızlı hareketini korur (Otobüs birden durduğunda yolcuların birden öne doğru savrulduklarına dikkat etmişsinizdir.Savrulmanın nedeni, yolcuların durma anından önceki sabit hızlı hareketlerini sürdürmeleridir.).

2. Belirli bir hızla yol almakta olan bir cismin hızını değiştirmek için gerekli olan kuvvetin miktarı, cismin kütlesine ve cisme kazandırılmak istenen ivmenin miktarına bağlıdır (Bir golf topunu durdurmak, aynı hızla hareket eden bir pingpong topunu durdurmaktan daha zordur;çünkü golf topunun kütlesi daha büyüktür.).

3. Her etki, kendisine eşit ve ters yönde bir tepki doğurur (Bir jet uçağında,motor çok büyük bir gaz kütlesini sürekli olarak arkaya doğru püskürtür; bu nedenle de ters yönde,yani öne doğru itilir.). Elde tutulan, yani üzerinde yukarıya doğru bir kuvvet uygulanan tuğlanın yere düşmemesi de bu yasayla açıklanır.

Hareket halindeki bütün cisimler, momentum denen bir özelliğe sahiptir; cismin momentumu, kütlesi ile hızının çarpımına eşittir. Newton’un ikinci hareket yasasından, bir cismin momentumundaki değişim oranın, o cismi etkileyen kuvvetle orantılı olduğu görülebilir. Momentum korunumlu bir özelliktir; yani örneğin, belirli momentumlarla birbirine yaklaşan iki cisim çarpıştıklarında, toplam momentumlarında bir değişiklik olmaz.
Kuvvet birimi newtondur. 1 newtonluk bir kuvvet, 1 kilogramlık bir kütlenin hızını saniyede 1 metre/saniye kadar, yani 1 metre/saniye kadar değiştirir.

Bir yüzeyin üzerine düzgün olarak dağılmış halde basan kuvvete basınç denir. Basınç, birim alana düşen kuvvet miktarıyla ölçülür. Kuvvet miktarı ise ağırlık birimleriyle ifade edilir.Dünya yüzeyindeki normal hava basıncı, santimetre kareye yaklaşık 1 kilogramdır. Bu Dünya yüzeyinin ve onun üzerindeki her şeyin her santimetre karesinin 1 kilogramlık bir ağırlıkla aşağıya doğru bastırılıyor olması demektir.

KUVVET


Bir cismin denge durumunu, veya şeklini değiştiren sebebe kuvvet denir. Demek oluyor ki kuvvet, bir cismi hareket ettirebilir, durdurabilir; veya cismin hareket doğrultusunu ve şeklini değiştirebilir. Bir cismi iterken, çekerken, veya kaldırırken kas kuvveti harcarız. Bir taşıt aracının veya asansörün hızı (veya ivmesi) değiştiği zaman, hareket ettiren kuvvetin farkına varabiliriz.
Fizik biliminin bir dalı olan mekanik, cisimlerin denge durumlarını ve hareketlerini inceler. Mekaniğin önemli bir konusu olan kuvvet, ne tür olursa olsun, yani ister cansız bir cisim, ister bir canlı tarafından meydana getirilsin, bir vektör ile gösterilir.

KUVVETİN SINIFLANDIRILMASI

Her ne kadar fizikçiler,Einstein’ın çalışmalarından bu yana bütün kuvvetlerin tek bir olaydan (elektromagnetik olay)kaynaklandığını düşünürlerse de, kuvvetler üç kümede sınıflandırılırlar:
1. Uzaktan etkiyen kuvvetler yada alan kuvvetleri;
2. Temas kuvvetleri (ancak iki sistemin bağlantı kurması sonucu ortaya çıkar);
3. Kohezyon (iç tutunum) kuvvetleri (katı cisimlerin bükülmezliğini sağlarlar).

ALAN KUVVETLERİ: Bir cismin her bir öğesinin kütlesi üstüne etkirler; bu nedenle alan kuvvetlerine, bir yüzey üstüne etki eden temas kuvvetlerinden ayırt etmek amacıyla , kütle kuvvetleri de denir. Alan kuvvetleri, havasız bir ortam içinde bile birbirinden uzaktaki cisimlere etkirler. Bunlar yerçekimi kuvvetleri, cisimlerin ağırlığı ve elektrostatik, magnetik, elektromagnetik kuvvetlerdir.
TEMAS KUVVETLERİ: Birbirleri ile ilişki halindeki katıların, içine girilmez ve bozulmaz olma özelliğinden kaynaklanırlar. Her iki cisme de ortak, küçük bir yüzeyde (temas yüzeyi) gerçekleşen temas sonucu, bu bölgenin yakınlarında, katı hafifçe biçim değiştirir. Temas kuvvetleri yüzeye dik olduklarında, sürtünmesiz temas söz konusudur. Oysa, bir katı, bir başkasına oranla yer değiştiriyorsa, temas kuvvetleri, yüzeye oranla eğiktirler: Bu duruma da sürtünmeli temas denir.
KOHEZYON KUVVETLERİ: Katıyı oluşturan atomlar, moleküller yada iyonlar arasında etkirler. Makroskobik düzeyde, bu kuvvetler temas kuvvetlerini andırırlar, ama atomik ölçekte, alan kuvvetleri niteliğindedirler. Katılar arasındaki temas etkileşimlerinde temel nitelikte bir rol oynamakla birlikte, açıkça işe karışmazlar.

KUVVETİN ELEMANLARI

* Uygulama noktası: Kuvvetin uygulandığı noktadır.
* Doğrultu: AB doğrultusu kuvvetin doğrultusudur.
* Yönü: Ok işareti ile gösterilen yön kuvvetin yönüdür.
* Şiddeti: AB vektörünün büyüklüğü kuvvetin şiddetini gösterir.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 07-02-2013   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir


iyi güzelde karrraş kuvvetti tanıtmışınız eyvallah bir de hareketi güzel tanıtaydınız saygılarrrrrrrrrrrrrrrrrr
  Hızlı Cevap
Alt 08-02-2013   #3 (permalink)
Kadir DEMİR
Standart Cevap: Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir


Eferin eferin işime yaradınız sitenizi tanıtacam şimdi gözüme girdiniz
  Hızlı Cevap
Alt 15-04-2013   #4 (permalink)
Cellad 123
Standart Cevap: Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir


süper tanım işime yardı eyvallah
  Hızlı Cevap
Alt 23-04-2013   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir


güzel olmuş teşekkürler
  Hızlı Cevap
Alt 26-10-2013   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Thumbs up Cevap: Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir


çok işime yaradı teşekkürler böyle devam
  Hızlı Cevap
Alt 24-11-2013   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Smile Cevap: Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir


çoooooooooooooooooooooooooook teşekkür ederim ödevime çoooooooooooooooooooooook yardımcı oldu
  Hızlı Cevap
Alt 14-01-2014   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir


hoca bize nasıl sorular sorduysa artık hiçbir yerde cevaplar çıkmıyor bu ne ya
  Hızlı Cevap
Alt 05-04-2014   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Talking Cevap: Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir


okumadım ama guzel gozukuyor heralde işim yarar thank you
  Hızlı Cevap
Alt 13-04-2014   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Hareket Ve Kuvvet İlişkisi - Hareket Ve Kuvvet İlişkisi Nedir


mükemmelsiniz çok teşekkür ederim
  Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Hareket Ve Kuvvet Ne Demek - Hareket Ve Kuvvet Hakkında Bilgiler Mavi_Sema Konu Dışı Başlıklar 0 03-08-2011 15:25
Hareket Ve Kuvvet Nedir - Hareket Ve Kuvvet Hakkında Bilgi Mavi_Sema Konu Dışı Başlıklar 0 22-07-2011 23:47
Hareket ve Kuvvet Nedir? Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 0 23-06-2011 23:05
Kuvvet ve Hareket - Kuvvet ve Hareket Nedir? Mavi_Sema Seviyeli-Ciddi Konular 0 19-02-2011 20:26
Kuvvet Ve Hareket Nedir?, Kuvvet Ve Hareket Arasında Fark Nedir? Mavi_Sema Öğretmenlerimizin Bölümü 0 28-02-2010 20:42


Saat: 10:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015