Sponsorlu Bağlantılar
   

Yangın Nedir - Yangın Nedenleri Nelerdir

Konu Dışı Başlıklar icinde Yangın Nedir - Yangın Nedenleri Nelerdir konusu , Yangın nasıl oluşur?, Yangının nedenleri, Yangına karşı alınacak önlemler, Yangın Nedir? Yanma, maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu meydana gelen kimyasal bir olaydır. Yanma olayının meydana gelebilmesi için aşağıdaki şekillerde ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 19-02-2011   #1 (permalink)
Standart Yangın Nedir - Yangın Nedenleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


Yangın nasıl oluşur?,
Yangının nedenleri,
Yangına karşı alınacak önlemler,
Yangın Nedir?

Yanma, maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu meydana gelen kimyasal bir olaydır.
Yanma olayının meydana gelebilmesi için aşağıdaki şekillerde görüldüğü gibi yanıcı madde, ısı ve oksijenin bir arada bulunması gerekmektedir. Bu olaya Yangın Üçgeni adı verilir.

Yangının tanımını; yararlanmak amacı ile yakılan ateş dışında meydana gelen ve denetlenemeyen yanma olayına YANGIN denir.

Yangın Sebepleri

Bilgisizlik,tabiat olayları,sabotaj,kazalar,dikka tsizlik,ihmal başlıca yangın sebeplerindendir.

Yangının nedenleri
Korunma önlemlerinin alınmaması nedenlerin başında yangına karşı önlemlerin alınmaması gelmektedir. Yangın, elektrik kontağı, ısıtma sistemleri, lpg tüpleri (evlerde kullanılan tüp gazları) patlayıcı-parlayıcı maddelerin yeterince korunm Aya alınmamasından doğmaktadır. özellikle büyük yerleşim alanlarında, konut ve iş yerlerinde çıkan yangınların büyük bir kısmı elektriğin ve lpg tüplerinin yanlış kullanımına dayanmaktadır. elektrik enerjisi aksamının teknik koşullara göre yapılmaması da yangını yaratan diğer bir neden olmaktadır. bununla birlikte kaloriferlerde ve s oba ile ısıtma yöntemlerinde, bacaların temizlenmesi ve parlayıcı-patlayıcı maddeler için gerekli önlemlerin alınması halinde yangın afetinde büyük bir azalma olacaktır.

Yangına, karşı hangi önlemlerin nasıl alınacağını bilmemek ve bu konuda yeterli eğitimden geçmemek yangının, ö nemli nedenlerindendir. elektrikli aletlerin Doğru kullanımını bilmemek, soba ve kalorifer sistemlerini yanlış yerleştirmek, tavan arasına ve çatıya kolay tutuşabilecek eşyalar koymak yangını davet eder. yangının oluşumunu önlemek ve oluşan bir yangının söndürülmesini bilmek eğitim ve bilgilenmeden geçer. bu nedenle yangını önlemeyi öğrenmek kadar yangını, söndürmede ilk müdahaleleri de öğrenmek gerekir.

Yangın konusunda bilgi sahibi olmak yeterli değildir. söndürülmeden atılan bir kibrit veya sigara izmariti, kapatm ayı unuttuğumuz lpg tüp (evlerde kullanılan tüp gaz), ateşi söndürülmemiş ocak, fişi prizde unutulmuş ütü gibi ihmaller büyük yangınlara yol açabilir.

İstem dışı oluşan olaylardan bazıları da (kalorifer kazanının patlaması, elektrik kontağı gibi) yangına neden olmaktadır. ancak kendiliğinden gelişen bütün olaylar, başlangıçta yeterli önlemlerin alınması sonucu olabildiği gibi bilgisizliğin de rol oynadığını görebiliyoruz. temelde bunlar olmaksızın kazaların yol açtığı yangınlar da olmaktadır.

Yangına karşı gerekli önlemler alındığı halde; bazı insanlar çeşitli amaç ve kazanç uğruna kasıtlı olarak kişi ve topluma ait bina ve tesisleri yakarak can ve mal kaybına neden olabilir.

Kontrol atına alınmış veya alınmamış bir yangın ihmal veya bilgisizlik sonucu sıçrayarak, yayılarak veyahut parlayıp patlayarak daha büyük boyutlara ulaşması mümkündür. bu nedenle bu tür olaylara karşı dikkatli olmamız gerekmektedir.

Rüzgarlı havalarda kuru dalların birbirine sürtmesi yada yıldırım düşmesi ve benzeri doğa olayları sonucunda yangın çıkabilir. korunma önlemlerinin alınmaması

Yangın söndürmede kullanılan yöntemler soğutarak söndürme su ile soğutma soğutarak söndürme prensipleri içinde en çok kullanılanıdır. suyun elverişli fiziksel ve kimyasal özelliği yanıcı maddeyi boğma (yanan cismin su içine atılması sonucu oksijeni azaltma) ve yanıcı maddeden ısı alarak yangının söndürülmesinde en büyük etken olmaktadır. su yangın yerine kütlesel olarak gönderileceği gibi püskürtme lans ları ile de gönderilebilir.

Yanıcı maddeyi dağıtma yanan maddenin dağıtılmasıyla yangın nedeni olan yüksek ısı bölünür, bölünen ısı düşer ve yangı yavaş yavaş söner. akar Yakıt yangınlarında bu tip söndürme yangının yayılmasına neden olacağından uygulanmaz.

Kuvvetli üfleme yanan madde üzerinde kuvvetli olarak üflenen hava alevin sönmesine ve yanan maddenin ısısının düşmesine neden olmaktadır. bu tip (soğutarak) söndürme ilkesi ile başlangıç yangınlarında başarıya ulaşılabilir. büyümüş veya belirli boyutlara gelmiş yangınlarda, üfleme yangına daha fazla Oksijen sağlayacağından yangının büyümesine olur. nedenle tür söndürmeler kullanılmaz.

Havayı kesme örtme katı maddeler (kum, toprak, halı, kilim vb) ve kimyasal bileşikler (köpük, klor , Azot vb) kullanılarak yanan maddenin oksijen ile temasının kesilmesi ile yapılan söndürmedir. akaryakıt yangınlarına örtü oluşturan kimyasal kullanılmaktadır.

Boğma yangının oksijenle temasının kesilmesi veya azaltılması amacıyla yapılan işlemdir. özellikle kapalı yerlerde oluşan yangınlara uygulanır. yanıcı maddenin ortadan kalkması : yanma koşullarından olan yanıcı maddenin ortadan kalkması sonucu yangının söndürülmesidir.

Söndürücü maddeler su ateşi söndüren maddeler arasında en önemlisi sudur. su özellikle a tipi yangınlar için (katı) mükemmel bir söndürücüdür.

Kum yanıcı maddelerin oksijenle ilişkisinin kesilerek söndürülmesinde kullanılır. kullanma anında kumun yanıcı maddeyi tamamen örtmesi sağlanmalıdır.

Karbondioksit gazı (co2): yanan maddenin üzerini kaplayan karbondioksit gazı yanıcı maddeyi oksijensiz bırakarak yangının söndürülmesi olayıdır. genellikle çelik tüplerde basınç altında Sıvı halde tutulur. bu gazla açık alanlarda ve hava akımının olduğu yerlerde yangının söndürülmesi oldukça zordur. kuru kimyevi toz: yangın söndürmede kullanılan etkin maddelerden birisi de kuru kimyasal tozdur. kimyasal tozların, cinslerin e göre a.b.c. sınıfı yangınlar etkin bir şekilde söndürülebilmektedir. aşırı sıcaklıktan (tahta, kumaş, araba lastiği gibi maddelerde) oluşan Yangınlar, Sıvıların ( benzin ve türevleri) tutuşmasından çıkan yangınları ve yanıcı gazların (havagazı-doğalgaz vb.) basınç altında çıkmasından oluşan yangınların söndürülmesinde kullanılmaktadır. köpük: köpük yanan yüzeyi tamamen kaplar. bunun sonucu olarak da hava ile teması keser ve ayrıca soğutma özelliğinin bulunması nedeniyle de yangın söndürücü olarak kullanılır.

Alıntı

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yangın haftasıyla ilgili sözler - Yangın haftası ile ilgili özlü sözler Mavi_Sema Güzel Sözler-Mesajlar 0 10-01-2011 18:36
Yangın haftasıyla ilgili yazı - Yangın haftası hakkında yazı Mavi_Sema Makaleler-Denemeler 1 10-01-2011 18:35
Yangın haftasıyla ilgili şiirler - Yangın haftası şiirleri Mavi_Sema Şiirler 1 03-01-2011 00:07
Yangın Nedenleri ve Doğa Yangınları Hakkında semyav5mitq Doğa ve Bitkiler 0 08-01-2009 19:18
İtfaiye Yangın Gifleri - Hareketliş İtfaiyeci ve yangın Resimleri _Mr.PaNiK_ Hareketli Resimler 0 30-12-2008 23:39


Saat: 03:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015