Sponsorlu Bağlantılar
   

Isının Madde Üzerindeki Etkisi nedir

Konu Dışı Başlıklar icinde Isının Madde Üzerindeki Etkisi nedir konusu , Isınin maddeler üzerindeki etkileri Isı ve Sıcaklık Isının Madde Üzerindeki Etkisi Günlük yaşantımızda ısı ve sıcaklık kavramlarını sıkça kullanırız. Isı insan oğlunun en önemli ihtiyaçlarından biridir. Güneş ışığına bırakılan bir ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 19-02-2011   #1 (permalink)
Standart Isının Madde Üzerindeki Etkisi nedir

Sponsorlu Bağlantılar


Isınin maddeler üzerindeki etkileri
Isı ve Sıcaklık


Isının Madde Üzerindeki Etkisi

Günlük yaşantımızda ısı ve sıcaklık kavramlarını sıkça kullanırız. Isı insan oğlunun en önemli ihtiyaçlarından biridir.

Güneş ışığına bırakılan bir buz parçası yada katı margarin yağı ısı alarak erir. Yanmakta olan ateşin üzerine bırakılan et parçası ısı alarak pişer. Ocakta ısıtılan suyun sıcaklığı artar ve kaynamaya başlar. Isıtma yerine soğutma yapılırsa tersi olaylar olur.

Isı verilen maddelerin şekillerinde de değişiklikler olur. Yazın asfaltlarda kabarma, elektrik kablolarında sarkma, kışın ise büzülmeler olur.Ayrıca ısıtılan bazı maddelerden gazlar çıkarak değişik maddelere dönüşürler.

Bu olaylar, ısının madde üzerinde fiziksel ve kimyasal etkileri olduğunu gösterir. Isıtılan maddelerin, sıcaklığın değişimi, hal değişini, genleşme gibi olaylar fiziksel değişime örnek olarak verilebilir.

ISI VE SICAKLIK

Günlü hayatta bilindiği gibi, ısıtılan maddenin sıcaklığı artar, soğutulan maddelerin ise sıcaklığı azalır. Yani ısı ve sıcaklık birbiriyle ilgili fakat aynı şey değildir.Bu iki kavram birbirine karıştırılmamalıdır.

Hava ısısı 30 C tır. Cümlesi yanlış kullanılan bir cümledir. Doğrusu, “Havanın sıcaklığı 30 C tır” cümlesidir. Isı ile sıcaklık aynı nicelik değildir. Fakat sıcaklığın değişmesi için ısı alış verişinin olması gerekir.

Maddelerin her üç halinde de moleküller hareket ve titreşim halindedir. Dolayısıyla moleküllerin bir hızı yani kinetik enerjisi vardır. Sıcaklık madde moleküllerinin ortalama hızları ile orantılı fiziksel bir büyüklüktür.

Isı ise, moleküllerin kinetik enerjilerinin toplamı ile ilgili bir enerji çeşididir veya maddeye verilen yada maddeden alınan enerji çeşidine ısı enerjisi denir.

Sıcaklık birimi derece, ısı birimi ise kalori yada joule dir.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Radyasyonun Canlılara Etkisi Nedir - Radyasyonun Canlılar Üzerindeki Etkisi SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 0 19-10-2012 19:39
Isının Madde Üzerindeki Önemi Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 0 09-02-2012 00:04
Isının Cisimler Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 0 05-02-2012 15:15
Trafik Lambası Üzerindeki Renklerin Yayalar ve Araçlar Üzerindeki Etkisi Nedir Eylül Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 0 05-10-2011 17:59
Isının Madde Üzerindeki Etkisi Mavi_Sema Diğer Mesleki Bilgiler 0 05-12-2009 22:57


Saat: 15:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015