Sponsorlu Bağlantılar
   

Tükenebilen Doğal Kaynaklar Nelerdir ?

Konu Dışı Başlıklar icinde Tükenebilen Doğal Kaynaklar Nelerdir ? konusu , Tükenebilir Doğal Kaynaklar Nelerdir ? Tükenebilen Doğal Kaynaklar: Petrol, linyit, taşkömürü, doğalgaz gibi kullanıldığı müddetçe yerine yenisi oluşamayan veya oluşması milyonlarca yıl süren bu yüzden kullanıldıkça tükenen kaynaklardır. Yapılan araştırmalara ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 15-02-2011   #1 (permalink)
Standart Tükenebilen Doğal Kaynaklar Nelerdir ?

Sponsorlu Bağlantılar


Tükenebilir Doğal Kaynaklar Nelerdir ?

Tükenebilen Doğal Kaynaklar: Petrol, linyit, taşkömürü, doğalgaz gibi kullanıldığı müddetçe yerine yenisi oluşamayan veya oluşması milyonlarca yıl süren bu yüzden kullanıldıkça tükenen kaynaklardır. Yapılan araştırmalara göre çok önemli birer enerji kaynağı olan petrol, kömür ve doğal gaz, yeni yataklar bulunmazsa, aşırı kullanılmaları nedeniyle çok kısa bir zaman sonra tükenecekleri belirtilmektedir. Tükenir özellikteki kaynakların bir özelliği de çevreye zarar veren özellikte olmalarıdır.

Ancak bazı tükenebilir kaynaklar geri dönüşüm yoluyla ( demir, bakır, alüminyum v.b.) yeniden hammadde olarak kullanılabilir. Bu özellik hem ömürlerini uzatır, hem de çevre kirliliğini azaltır.

Doğal Gaz: Petrol katı, sıvı ve gaz hâlinde bulunur. Petrolün gaz hâline doğal gaz adı verilir. Doğal gaz çevreye en az zarar veren fosil yakıttır.

Petrol: Yerküre içerisinde organik maddelerin başkalaşımı ile oluş depolanmış sıvı hâl verilmektedir. Petrol, kolay taşınabilmesi (pipe-line), kolay tüketilmesi, kalorisinin yüksek olması, hava kirliliğine daha az neden olması ve katı atık bırakmaması ile kömürden daha üstündür.

Kömür: Kömürler % 55 ile % 95 arasında serbest ve bileşim hâlin kayaçlardır. Kömürler genellikle bitkisel kökenlidirler. Kömürler oluşumu ve içindeki karbon miktarına göre eşitli şekillerde sınıflanır. Antrasit, taşkömürü linyit, turba gibi sınıflanır.

Bunlar gerek evlerde ısınma, gerekse de başta demir- çelik sanayisi olmak üzere çeşitli sanayilerde ısı kaynağı olarak, kullanılır. Kömürler en önemli kullanım alanlarından biri de termik santrallerde elektrik üretiminde kullanılmasıdır.

Madenler:
Yer kabuğunun yapısında bulunan ekonomik değeri olan mineral bileşikleridir. Demir, bakır, krom, alüminyum, çinko, bor mineralleri, kükürt, zımpara taşı, barit, tuz, manganez, antimon, cıva, kurşun-çinko, volfram, gümüş, nikel, asbest, flüorit, fosfat, doğal soda, kalay, manyezit vb.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 07-03-2014   #2 (permalink)
ahmet
Standart Cevap: Tükenebilen Doğal Kaynaklar Nelerdir ?


bunların hepsi çok anlamlı
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doğal Kaynaklar Neden Dikkatli Tüketilmelidir Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 1 24-11-2013 18:37
Doğal Kaynaklar Tükenirse Ne Olur SeLeN Doğa ve Bitkiler 0 11-01-2012 15:50
En çok bilinen doğal kaynaklar nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 03-01-2012 22:22
Geçmişten Günümüze Doğal Kaynaklar Mavi_Sema Doğa ve Bitkiler 0 09-05-2011 14:36
Doğal Kaynaklar Nelerdir ? Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 0 17-01-2011 01:42


Saat: 23:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015