Sponsorlu Bağlantılar
   

Suje Nedir - Suje Hakında - Suje Anlamı

Konu Dışı Başlıklar icinde Suje Nedir - Suje Hakında - Suje Anlamı konusu , felsefede suje - felsefede suje obje bilgi ilişkisi Felsefe, derin bir alandır. İnsanoğlunun merak duygusu, varlık sebebidir denilebilir. Düşünen insan, her an birşeyler aramakla meşguldür. Felsefenin, bu konu üzerine kafa ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 29-11-2010   #1 (permalink)
Standart Suje Nedir - Suje Hakında - Suje Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar


felsefede suje - felsefede suje obje bilgi ilişkisi


Felsefe, derin bir alandır. İnsanoğlunun merak duygusu, varlık sebebidir denilebilir. Düşünen insan, her an birşeyler aramakla meşguldür. Felsefenin, bu konu üzerine kafa yoran insan sayısı kadar tanımı vardır. Mesela, şöyle bir tanım da yapılabilir; Belirli kurallarla yapılan soru sorup gerçeğin bilgisine ulaşma süreci... Felsefenin özünde üç önemli kavram vardır; suje, obje, bilgi! Şimdi bunlara bir bakalım.

Suje nedir?

Suje, tek kelime ile bilen olarak adlandırılabilir. Yani, bilgi arayışında olan, bilmek isteyen, düşünen, arayan varlıktır. Filozoflar, birer suje'dir. Suje, özne, bilen kelimeleri aynı kavramı karşılar. Suje, soru sorma becerisine sahip, gerçeğin bilgisine; akıl, gözlem, sezgi ve benzeri değerlerle ulaşma gayretinde olan varlıktır. Suje, aşağıda bir örnekte verilecektir.

Obje nedir?

Obje, bilinendir. Ulaşılmaya çalışılan varlıktır. Suje'nin sorular sormasının nedeni olan şeydir. Obje, nesne, bilinen kelimeleri aynı kavramı ifade ederler. Obje, vereceğimiz örnekte açıklanacaktır.

Bilgi nedir?

Bilgi, bilme eylemi sonunda ortaya çıkan üründür. Yani, suje ile obje arasındaki ilişkiden elde edilen üründür. Suje'nin, çeşitli yetenekleriyle (akıl, sezgi, gözlem v.d.) obje üzerindeki sorgulamalarından ortaya çıkan ürünlerdir.

Örnek

Attila, ileri de bir karaltı görmektedir. Merak edip yaklaşır, eline alır, inceler, zihninde belirler ve onun bir futbol topu olduğunu anlar. İşte burada, Attila=suje'dir, karaltı=obje'dir, futbol topu=bilgi'dir.

Suje, obje ve bilgi arasındaki ilişki, felsefenin temelidir. Suje insandır, çünkü sorma eylemine sahip olan varlıktır. Obje, herşey olabilir. Suje'ye göre, kendisi bile obje olur. Bilgi ise bu ikisinin ilişkisi sonrası ortaya çıkar. Bilginin doğru veya yanlışlığı önemli değildir, önemli olan bir ürün ortaya çıkmasıdır.

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Prematüre Bebek / Prematüre Nedir? / Prematüre Bebekler Hakında Bilgi Dine Çocuk Sağlığı ve Bakımı 1 15-06-2010 22:38
Tarantula - Tarantula Irkları Hakında - Tarantula Hakında Bilgi Dine Diğer Hayvanlar 0 03-04-2010 07:46
Böcekler hakında bilinmeyenler-Böcek Nedir UquR Diğer Hayvanlar 1 15-02-2010 01:14
Fitoterapi - Fitoterapi Nedir? - Fitoterapi Hakında Bilgi Dine Genel Sağlık 0 30-12-2009 08:26
İşLemCİ HaKıNdA HEr$eY kultur_bilgisayar Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 0 09-12-2008 21:06


Saat: 08:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015