Sponsorlu Bağlantılar
   

Uzun Hikaye Kitap Özeti - Mustafa Kutlu

Kitap Özetleri & E-Kitaplar icinde Uzun Hikaye Kitap Özeti - Mustafa Kutlu konusu , Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitabı Özeti Özet Fikir ve Sanatta Hareket dergisinde yayımladığ ı desen ve hikâyelerle sanat hayatına atılan Mustafa Kutlu, son dönem Türk edebiyatının en önemli hikâyecilerinden biridir. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 07-06-2010   #1 (permalink)
Standart Uzun Hikaye Kitap Özeti - Mustafa Kutlu

Sponsorlu Bağlantılar


Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitabı Özeti

Özet


Fikir ve Sanatta Hareket dergisinde yayımladığı desen ve hikâyelerle sanat hayatına atılan Mustafa Kutlu, son dönem Türk edebiyatının en önemli hikâyecilerinden biridir. Mustafa Kutlu, hikâyelerindeki tematik açılımlar, yeni biçim ve üslûp denemeleri ile imdiden Türk edebiyatı tarihlerinde hakettiği yeri almıtır.


Daha önce Klâsik Şark üslûbundan hareketle hikâyeler yazan Kutlu, 2000 yılında yayımladığı Uzun Hikâye adlı eseri ile birlikte bir uzun hikâye dönemine girer ve art arda uzun hikâyeler yayımlar. Biz bu çalımamızda, yazarın bu uzun hikâye döneminin ilk eseri olan “Uzun Hikâye”yi tahlil etmeye çalıacağız.


Uzun Hikâye, Bulgaristan Göçmeni Ali ile oğlunun baından geçen olayların göç olgusu zemininde ve nostaljik bir atmosferde anlatıldığı uzun bir hikâyedir. Uzun Hikâye’nin en dikkat çeken tarafı, otobiyografik özellikler göstermesidir. Oldukça akıcı bir dil ile kaleme alınan Uzun Hikâye’de anlatılanlar, yazarının hayatındaki bazı olay ve kahramanlarla paralellik arz eder.

Kutlu´nun tür olarak ilk uzun hikâyesi. Eser aslında annesini kaybeden bir çocuğun babası ile yaşadığı uzun, çalkantılı, dokunaklı bir macerayı dile getiriyor. Adalet duygusuna sürekli vurgu yapılan hikâyede anlatım esaslı bir üslup kullanılmıştır. Baba daha düzeli bir hayat kurmasını özlediği oğlunu büyük şehre gönderir, lakin kader genç adamı tıpkı babasının yürüdüğü yolun başına getirip bırakır.


Makalemizde yazarın adı geçen eseri, klâsik tahlil plânlarındaki olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman, mekân, dil ve üslûp gibi unsurların yanı sıra “esere yansıyan yazar” ve “edebî eserde gerçekliğin boyutu” noktalarından hareketle incelenmeye çalıılacaktır.

 

DeMSaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Uzun Hikaye Kitabı Özeti Eylül Kitap Özetleri & E-Kitaplar 1 12-05-2013 19:04
Uzun Hikaye Kitap Özeti Eylül Kitap Özetleri & E-Kitaplar 1 12-05-2013 18:59
Mustafa Kutlu Kimdir - Mustafa Kutlu Biyografisi Mavi_inci Biyografi & Otobiyografi 0 15-09-2011 00:38
Bir Demet Hikaye Kitap Özeti - Özgen Keskin SeLeN Kitap, Resim ve Dergi 0 26-11-2010 12:38
Aşkın 8 Kusuru Kitap Özeti Arzum Uzun SeLeN Kitap Özetleri & E-Kitaplar 0 02-09-2010 03:19


Saat: 00:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015