Sponsorlu Bağlantılar
   

Jaguar Hakkında Bilgi

Kedi ve Köpekler icinde Jaguar Hakkında Bilgi konusu , Jaguar - Jaguar Hakkında Bilgi JAGUAR (Panthera (Jaguar rius) onca), Yeni Dünya'nın en büyük kedisidir. Bu kuvvetli hayvan kuyruğuyla birlikte 180-240 santim uzunluğunda ve 125 kilo ağırlığında olabilir. Meksika ve ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 15-02-2012   #1 (permalink)
Standart Jaguar Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Jaguar -Jaguar Hakkında Bilgi

JAGUAR (Panthera (Jaguar rius) onca), Yeni Dünya'nın en büyük kedisidir. Bu kuvvetli hayvan kuyruğuyla birlikte 180-240 santim uzunluğunda ve 125 kilo ağırlığında olabilir. Meksika ve orta Amerika milletlerinin jaguar'a, «eltigre» yani «kaplan» deyip çalıların arasında benekli esmer vücudunu görünce tabanları yağlamalarına bu itibarla hic şaşmamalı. Kedilerin arasında yalnız arslanla kaplan, jaguar'dan büyüktür.

Bu iri ve tehlikeli hayvan eskiden bulunduğu bölgelerin bazılarından yok olmuşsa da, bugün hâlâ güneyde Patagonya ile, kuzeyde Birleşik Amerika'nın güney eyaletleri arasında ve özellikle bütün Orta ve Güney Amerika'da bulunur. En yaygın bulunduğu yerleş şüphesiz, çok kere bataklıklarında barındığı tropikal ovalar ise de, kurak veya dağlık bölgelerde de bulunur.

Jaguar'ın derin kükreyişi geceleri orman yaratıklarını uyandırıp korkudan titretir. Hiç bir hayvan bu iri kedinin saldırısından emniyette değildir. Akarsu boylarında alligator'a ve kemiriciler sınıfının devi su kobayı'na saldırmaktan çekinmez. Deniz kaplumbağası"nın da üzerine sıçrayarak onu ters çevirir ve kabuğunun içinden koparıp alır. İyi bir yüzücü olduğu için, kurtulmak üzere suya atılan avının arkasını bırakmaz. Ağaçlara tırmanıp şaşılacak bir çeviklikle daldan dala atlayabildiğim bildikleri için, ağaçlardaki maymunlar bile bu yırtıcı kedinin hırlamasını işittikleri vakit oralardan kaçmaya bakarlar! Balta girmemiş ormanın yaban domuzu «ta-yassu», jaguarın en sevdiği av hayvanlarından biridir. Evcil domuzlar da çok kere ona kurban olurlar.

Jaguarların bazen de balık yemek isteyeceği tutar. O zaman bir ırmağın üzerine uzanan alçak bir dal, ya da suya hâkim durumdaki bir kaya seçer. Bu tüneklerin üstüne uzanıp ayağını suya daldırır ve göz koyduğu balığı yakalar. Balıkları kandırmak için kuyruğundan faydalandığı söylenirse de bu gibi söylentilerin doğruluğu şüphe götürür.
Fakat jaguar'ın bazen insana saldırdığını gösteren deliller çoktur.

İnsan eti yemeye alışan, tek Amerika hayvanı odur. Tabiî bütün jaguarlar insan avcısı değildir, ama böyle olanları da duyulmuştur. Bununla beraber bu gibi saldırılar seyrekleşmeye yüz tutmuştur. Amerika'nın büyük kedilerinin tüfekli insanoğlundan kaçınmayı öğrendikleri anlaşılıyor.


Tehlikeli bir spor:

Jaguar avı tehlikeli iştir, fakat hayvanın kürkü kıymetli olduğu için, birçok kimseler bu tehlikeyi göze alırlar. Jaguar'ın izini bulmakta ve onu kıstırmakta köpeklerden faydalanılır.
Bu hayvan iyi bir koşucu olmakla beraber, sonunda köpeklerin elinden kurtulamaz. Bu takdirde puma gibi bazen bir ağaca tırmanır ve orada vurulur. Fakat jaguar'lar genellikle yerde kalıp düşmanlarıyla boğuşmayı tercih ederler. Yaralandıktan sonra dahi kendilerine fazla yaklaşan köpekleri paralarlar. Avcının kendi de hiddetinden kudurmuş canavarın anî ve ümitsiz bir saldırısından sakınmak mecburiyetindedir.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Arden Jaguar XJ Resmi-Arden Jaguar XJ ResimLeri Mavi_Sema Tuning 0 18-10-2009 17:06
Jaguar XKR GT3 Siraç Modifiyeli Arabalar&Parçalar 0 06-07-2009 18:31
Jaguar S-Type R Resimleri-Jaguar S-Type R Resmi-Jaguar S-Type R Hakkında ASİ MARDİNLİ Motorlu Araçlar Dünyası 0 11-05-2009 20:08
Jaguar XF Concept Resimleri-Jaguar XF Concept Resmi-Jaguar XF Concept Hakkında ASİ MARDİNLİ Motorlu Araçlar Dünyası 0 11-05-2009 20:07
Jaguar XFR (2010) Fatma Motorlu Araçlar Dünyası 0 23-01-2009 16:18


Saat: 00:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015