Sponsorlu Bağlantılar
   

Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Nedir

Karadeniz Bölgesi icinde Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Nedir konusu , Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Karadeniz Bölgesi Karadeniz Bölgesi BİTKİ ÖRTÜSÜ Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'deki bölgeler arasında ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 16-06-2011   #1 (permalink)
Standart Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Nedir

Sponsorlu Bağlantılar


Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü
Karadeniz Bölgesi

Karadeniz Bölgesi BİTKİ ÖRTÜSÜKaradeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'deki bölgeler arasında büyüklük bakımından üçüncü sırada yer almaktadır, ayrıca doğu-batı genişliği ve bu nedenle yerel saat farkı en fazla olan bölgedir.

Kıyıda yıl boyu yağışlı ve ılıman Karadeniz İklimi görülür. Bu iklimin oluşmasının sebebi; Karadeniz'den gelen nemli hava kütlelerinin kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağ yamaçlarına bol yağış bırakmasıdır. Türkiye'nin en yağışlı bölgesi olan Karadeniz'de yağışlar bir mevsimde yoğunlaşmamış, yıl geneline yayılmıştır. Karadeniz Bölgesi'nde yaz kuraklığı yaşanmaz. Nemlilik ve bulutlanmanın fazla olması nedeniyle yıllık ve günlük sıcaklık farkları en az bu bölgededir. Dağlar kıyıya paralel uzandığından, dağların gerisinde kalan iç kesimleri deniz etkisi altına alamamış ve iklim karasallaşmıştır.
Bölgenin doğal bitki örtüsü, kıyılarda nemlilik ve yağışın fazla olması sebebi ile geniş yapraklı gür ormanlardan oluşur. Türkiye ormanlarının %25'ini barındırır ve sahip olduğu ormanlar bakımından Türkiye'nin en zengin bölgesidir.
Anadolu’nun tabii bitki örtüsü üç grupta toplanır.

Karadeniz bitki örtüsü: Burada hakim bitki örtüsü ormandır. Deniz seviyesinden 2000 metre yüksekliğe kadar ormanlar vardır. 1200 metreye kadar olan kesimde meşe, gürgen, kestane ve çınar gibi yapraklarını döken ağaçlar; daha yukarılarda ise köknar, sarıçam, ladin, çam gibi iğne yapraklı ağaçlar yer alır. Kıyı dağlarının iç kısımlarında ise step bitki örtüsü hakimdir.

Akdeniz bitki örtüsü: Burada orman örtüsü daha seyrektir. Eteklerden 2200 metreye kadar orman örtüsü çıkar. Ağaçların çoğunluğu karaçam, katran ve sedir çeşitleridir. Güney bölgesinin dağlık kısımlarında yazları kuruyan otlaklara, dağ yamaçlarında kuraklığa ve sıcağa dayanan makilere rastlanır. Fıstık çamları ve zeytin ağaçları bölgeye has bitkilerdir.

Stepler (Bozkırlar): Memleketimizin iç kısımlarında stepler hakimdir. Ormanlar genellikle dağ yamaçlarında ve küçük parçalar halindedir. Su kenarlarında söğüt ve kavak ağaçlarına rastlanır. Bölgenin hakim bitkisi, yabani buğdaygiller ve soğanlı bitkilerdir. İlkbaharda yeşil kalan çayırlar geniş yer kaplar.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 29-01-2014   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Arrow Cevap: Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Nedir


bozkır ve internete yazsan çıkar sana cevap söylüyorum değerimi bil
  Hızlı Cevap
Alt 2 Gün önce   #3 (permalink)
gizli misafir
Standart Cevap: Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Nedir


ben googleye kısa olsun dedim ana 15 serili bir roman verdiler güzel ama çok uzun...
ben bunu derste okusam zaten ders süremiz 40 dk sürenin hepsini bunu okuyarak geçirsem süre biter ... ee bir sonraki derse kadar hoca okuduğum şeyi unutur yazıyla ilgili düşüncelerini söyleyemez tekrar okutursa ooooooo bu ne yaaa neyse GÜZEL OLMUŞ AMA BİRAZ UZUN
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Karadeniz Bölgesinin İklimi Ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi Mavi_Sema Karadeniz Bölgesi 0 20-06-2011 17:44
Karadeniz Bölgesinin Doğal Bitki Örtüsü Nedir Mavi_Sema Karadeniz Bölgesi 0 17-06-2011 23:34
Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Ve Hayvancılık Faaliyetleri Mavi_Sema Karadeniz Bölgesi 0 16-06-2011 14:40
Karadeniz Bölgesinin Bitki Örtüsü Nasıldır SeLeN Karadeniz Bölgesi 0 26-01-2011 20:48
Karadenizin Bitki Örtüsü - Karadeniz İkliminin Bitki Örtüsü Nedir? Mavi_inci Karadeniz Bölgesi 0 29-12-2010 10:09


Saat: 02:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015