Sponsorlu Bağlantılar
   

Bulduk Köyü Eskipazar Karabük

Karabük Tanıtımı icinde Bulduk Köyü Eskipazar Karabük konusu , Bulduk Köyü Eskipazar- Bulduk Köyü Hakkında - Bulduk Köyü Tanıtımı - Bulduk Köyü Resimleri Karabük Bilgiler Nüfus 154 [1] (2000) Koordinatlar Posta Kodu 78400 Alan Kodu 0370 Yönetim Coğrafi Bölge ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 24-03-2010   #1 (permalink)
Standart Bulduk Köyü Eskipazar Karabük

Sponsorlu Bağlantılar


Bulduk Köyü Eskipazar- Bulduk Köyü Hakkında - Bulduk Köyü Tanıtımı - Bulduk Köyü ResimleriKarabük
Bilgiler
Nüfus 154 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 78400
Alan Kodu 0370
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Karabük
İlçe Eskipazar

Bulduk, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında fazla bilgi olmamakla beraber köyün kuruluşu ile ilgili şu şekilde bir tekerleme vardır: Bulduk Bulduuuk alt tarafı çaylak (dere) üst tarafı yaylak (otlak) bulduuuk bulduuuk. Köyün adının bu şekilde ortaya çıktığı sanılmaktadır.Köy merkezinde ve yaylasında tarihi yerleşim birimleri ve mezarlıklar bulunmaktadır.bnbnnnnvn
Kültür

Kültürel açıdan oldukça zengin ve gelişmiş bir köyümüzdür.Gelenek ve görenekler devam etmekle birlikte ekonomik sıkıntıların etkisiyle ananeler kan kaybetmiştir.Eskiden bayramlarda gençler arasında yaş grupları ile evler gezilmekte iken bu değer şu anda sınırlı yapılmaktadır.
Coğrafya [değiştir]

Karabük iline 56 Km., Eskipazar ilçesine 16 Km. uzaklıktadır. Dağlık ve ormanlık bir alanda bulunmaktadır. Bu da köyün doğal güzelliklerini beraberinde getirmektedir. Köyün alt tarafından bulduk çayı geçmektedir.Bu çay özellikle kurak geçen yaz dönemlerinde çok azalmaktadır. Bu çayda çeşitli balık türleri yaşamaktayken bu günlerde Bolu Gerede deri işletmelerinin atık maddeleri ile ekolojisi bozulmakta ve balık familyasında ve sayısında hızlı azalma görülmektedir. Köyün komşuları Kuzören, Sobalan köyleri (Eskipazara bağlı) ve Çalca ve Asmaca köyleridir (Bolu Geredeye Bağlı). Köyün bir özelliği de aşağı ve yukarı olmak üzere 2 mahalle olmasıdır. 15 Km. güneydoğusunda az sayıda da insanın kullandığı yaylası vardır. Bu yayla Çankırı Çerkeş ilçesine bağlı Eşöğren Köyü ile sınır komşusudur. Köyün güney ve güneydoğu istikametlerinde kara ve sarıçam ormanlıkları, kuzeyinde de meşelik vardır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.ve kısmen karasal iklim..
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 154
1997 121

Köyde sınırlı tarım ve hayvancılık alanları olduğu için genç nüfus özellikle Karabük merkez ve İstanbul olmak üzere diğer bölgelere göç vermiştir.Yaz döneminde dışarıda ikamet edenlerin 2-3 aylığına köye gelmesiyle nüfus kısmen artmaktadır.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım sınırlı alanlarda ve arpa,buğday tahılları ile yapılmaktadır.Tarımda eski usül araç gereçler(Tırpan) kullanılmakla birlikte az sayıda traktör mevcuttur.Kırsal alanlarda eskisi gibi ekim yapılmamaktadır. Tarımdan elde edilen ürünler sadece köylünün kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.Köyde su sulama sıkıntısı vardır.Hayvancılık birkaç aile tarafından yapılmaktadır.Bölgenin engebeli ve dağlık olması nedeniyle karasığır dediğimiz büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Yine birkaç aile tarafından arıcılık yapılmakta olup doğal bal bulmak mümkündür.Küçükbaş hayvancılık da sınırlı sayıda yapılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ali İhsan Sarıkaya
2004 - Ali İhsan Sarıkaya
1999 - Ali İhsan Sarıkaya
1994 - Ali İhsan Sarıkaya
1989 - Ali İhsan Sarıkaya
1984 - Ali İhsan Sarıkaya

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Taşımalı eğitim sistemi ile öğrenciler bağlı olduğu Eskipazar ilçesinde ilköğretim okullarında eğitim görmektedirler. Köyde, içme suyu şebekesi vardır fakat yetersizdir. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup iyi değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

 

KaRDeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Karabük - Eskipazar - Eskipazar Çok Programlı Lise DeMSaL Liselerimiz 0 27-03-2010 02:17
Budaklar Köyü Eskipazar Karabük KaRDeLeN Karabük Tanıtımı 0 24-03-2010 15:20
Deresoplan Köyü Eskipazar Karabük KaRDeLeN Karabük Tanıtımı 0 24-03-2010 11:33
Kuzören Köyü Eskipazar Karabük KaRDeLeN Karabük Tanıtımı 0 24-03-2010 09:14
Topçalı Köyü Eskipazar Karabük KaRDeLeN Karabük Tanıtımı 0 24-03-2010 08:40


Saat: 13:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015