Sponsorlu Bağlantılar
   

İlk Müslümanların İsimleri Nelerdir?

İman ve İslam Forumu icinde İlk Müslümanların İsimleri Nelerdir? konusu , İlk Müslümanların İsimleri Nelerdir? İlk Müslümanlar (Sabikini İslam), İslam'ı ilk kabul edenlerdir. İslam'ı ilk kabul eden Hatice'dir. Ömer 40. müslümandır. Ömer'e kadar müslüman olan kırk kişi Hatice, Ali, Ebubekir, Osman, ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 14-06-2011   #1 (permalink)
Standart İlk Müslümanların İsimleri Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


İlk Müslümanların İsimleri Nelerdir?

İlk Müslümanlar (Sabikini İslam), İslam'ı ilk kabul edenlerdir.


İslam'ı ilk kabul eden Hatice'dir. Ömer 40. müslümandır. Ömer'e kadar müslüman olan kırk kişi Hatice, Ali, Ebubekir, Osman, Zeyd, Talha, Zübeyr, Sad, Abdurrahman, Said, Ebu ubeyde, Hamza, Haris, Cafer, Mısab, Mesud, Iyas, ebuzer, Ebu selman, Osman Mazun, Zeyd Harise, Bilal, habbab, Hatib, Halid Bekir, Abdurrahman Cahş, Ebu Ahmed, Amir, Amir Rebia, Vakıd, Erkam, Üveys, Halid, Ömer Anbese, Nuaym, Ammar, Süheyb, Mikdad, Said Hudri.

Hatice: Mekke'nin zenginlerindendi. Peygamberle evlendi. 25 yıllık evliliklerinde 6 çocukları oldu.

Ali: Haşimilerden, Ebu Talib'in oğlu, peygamberin amcaoğlu, manevi kardeşi, ehlibeyti, vahy katibi, damadı. Peygamber Hatice ile evlendikten sonra Ali'yi yanına aldı. Ali, hicrette peygamberin yatağına yatarak kafirleri şaşırttı. Peygamberin kızı Fatıma ile evlendi. İslam'ın kılıcı, ilmin kapısı namıyla anıldı. Aşere-i Mübeşşereden. Peygamberi vefat ettikten sonra yıkayan, defnedendi. 4.Halife iken Cemel'de Ayşe ve diğer muhaliflerle, Sıffin'de Muaviye ile savaştı. 661'de 63 yaşında Haricilerce şehit edildi. Oğulları Hasan ve Hüseyin'i de muhalifler şehit etti. Türbesi Kufe'dedir.

Ebubekir: Babası Osman, annesi Ümmülhayr. Teymilerden. Peygamberden iki yaş küçüktü. Zengin bir tacir, mekkelilerin güvendiği bir hakemdi. Servetini sonra İslam'a harcadı. İşkencedeki müslümanları satın alıp azad etti. Kızı Ayşe'yi peygambere nikahladı. Cahiliyede puta tapmaz, içki içmez, günaha dalmazdı. Sıddık namıyla tanındı. Hicrette peygamberin yanındaydı, mağarada peygamberle saklandı. Bütün savaşlara katıldı. Hac emiri oldu. Peygamber öldüğünde dağılanları toplayıp şu hutbeyi okudu: Ey nas, Muhammede tapan varsa bilsin ki o öldü, Allah'a tapan varsa bilsin ki Allah bakidir, asla ölmez. İttifakla halife seçildikten sonra yalancı peygamberlerle savaştı. Kuranı topladı. 142 hadis rivayet etti. 634'de vefat etti. Hücrei saadetteki kabirde yatmaktadır.

Zeyd bin Harise: Peygamberin kölesiydi, azat edildi, evlatlığa alındı. Manevi oğlu oldu. Peygamber ona Zeynep'i nikahladıysa da geçinemediler, Zeynep peygambere nikahlandı. Seriyye komutanlığı yaptı, 629'da Mute'de şehit oldu.

Osman: Emevilerden. Babası Affan. Namı zinnureyn (peygamberin iki kızıyla evlendiğinden, Rukiye ölünce Ümmü Gülsüm'le evlendi). Aşerei mübeşşereden. Rukiye ile Habeşistan'a gidenlerden. Bedir dışındaki savaşlara katıldı. 644'de halife oldu. Sebe taraftarları evini kuşattı, oruçluyken Kuran okurken şehit edildi (656). Cenazesini Zübeyr kaldırdı, Baki mezarlığına gömüldü. Osman zengindi, vahy katibiydi. Kuranı çoğalttı. Lakabı NaşirulKuran'dı. 146 hadis rivayet etti.

Abdurrahman bin Avf: Babası Avf. Zühreoğullarından. Habeşistan'a gidenlerden. Uhud'da yaralandı. 651'de vefat etti.

Sad: Zühreoğullarından, babası Ebu Vakkas. Bütün savaşlara katıldı, Kadisiye'de zafer kazandı. Fitne devrinde Cemel ve Sıffin'e katılmadı. 674'de Medine'de öldü.

Zübeyr bin Avvam: Babası Avvam. Peygamberle bacanak. Ayşe'nin kardeşi Esma ile evlendi. Habeşistan'a giden kafiledeydi. Yermuk savaşında yaralandı. Zengindi. Ali'ye karşı Cemel'de muhalif saftaydı. 656'da şehit edildi. 38 hadis rivayeti vardır.

Talha bin Ubeydullah: Ashabı şuradan (Osman, Ali, Talha, Zübeyr, Sad, Abdurrahman). Teymilerden. Babası Abdullah. Bedir savaşında Şam'daydı. Uhud'da peygamberi korurken yaralandı. Ali'nin halifeliğine zorla biat etti sonra muhaliflere katıldı. Cemel'de yer aldı. 656'da öldü. 38 hadis rivayeti vardır.

Ebu Ubeyde: Fihroğullarından, Habeşistan'a gidenlerden, 639'da taun salgınında öldü, mezarı Şeria'da Amya'dadır.

Said: Babası Zeyd. Adevioğullarından. Ömer'in eniştesi. Habeşistan muhacirlerinden. Talha ile Şam'dayken Bedir'e katılamadı. 671'de Medine'de öldü.

Hamza: Peygamberin amcası ve sütkardeşi. Haşimilerden. Allah'ın arslanı lakablı. Seriyye komutanı. Bedir'de düelloya çıkan üç sahabiden biri (Ali, Ubeyde, Hamza). Uhud'da 625'de Habeşli Vahşi'nin mızrağıyla şehit oldu.

Ömer: Namı Faruk. Peygamberden onüç yaş küçüktü. Babası Hattab. İkinci halife. Suriye, Filistin, Mısır, İran'ı fethetti. Halefini seçemeden, Ebullülü adlı bir İranlı köle tarafından sabah namazında zehirli hançerle vuruldu, üç gün sonra öldü. Hücrei saadete gömüldü.

Cafer: Ebu Talib'in oğlu, Ali'nin kardeşi. Habeşistan 'a gidenlerin başkanı. Namı Tayyar. Mute'de şehit oldu.

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 01-11-2012   #2 (permalink)
Standart Cevap: İlk Müslümanların İsimleri Nelerdir?


PEYGAMBERIMIZIN TEBLIĞE BAŞLAMASI VE İLK MÜSLÜMANLAR


Allah (c.c)’ın ilk tebliğ emri olan “Ey örtülere bürünen Resulüm! Kalk ve insanları uyar.” Ayeti celilesi gelince Peygamberimiz tebliğ görevine başlamış ve insanları Allah’ın birliğine davet etmeye başlamıştı. Davete ilk icabet edip müslüman olanların isimleri şunlardır.


İLK MÜSLÜMANLARIN İSİMLERİİlk Müslümanlık şerefine sahip olan kişi Hz. Hatice’dir.


 1. Hz. Hatice,
 2. Hz. Ali,
 3. Hz. Ebubekir,
 4. Hz. Osman,
 5. Hz. Zeyd bin Harise,
 6. Hz. Talha bin Ubeydullah,
 7. Hz. Zübeyr bin Avvam,
 8. Hz. Sa'd bin Ebi Vakkas,
 9. Hz. Abdurrahman bin Avf,
 10. Hz. Said bin Zeyd,
 11. Hz. Ebu Ubeyde bin Cerrah,
 12. Hz. Hamza,
 13. Hz. Haris,
 14. Hz. Cafer,
 15. Hz. Mısab,
 16. Hz. Mesud,
 17. Hz. Iyas,
 18. Hz. Ebû Zerr el-Gifârî,
 19. Hz. Ebu Selman el Farisi,
 20. Hz. Osman bin Mazun,
 21. Hz. Bilal - Habeş,
 22. Hz. Habbab,
 23. Hz. Hatib,
 24. Hz. Halid Bekir,
 25. Hz. Abdurrahman Cahş,
 26. Hz. Ebu Ahmed,
 27. Hz. Amir,
 28. Hz. Amir Rebia,
 29. Hz. Vakıd,
 30. Hz. Erkam,
 31. Hz. Üveys,
 32. Hz. Halid,
 33. Hz. Ömer Anbese,
 34. Hz. Nuaym,
 35. Hz. Ammar,
 36. Hz. Süheyb,
 37. Hz. Mikdad,
 38. Hz. Said Hudri.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 02-01-2013   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İlk Müslümanların İsimleri Nelerdir?


Peygamberimizin yakın çevresinden çağırısına uyan ilk kişi,Hz.Hatice oldu.Ardından kölelikten kurtarıp evlat edindiği Hz.Zeyd,amcasının oğlu Hz.Ali ve Peygamberimizin yakın dostu olan Hz.Ebu Bekir İslam dinini kabul ettiler. Bu dört kişiye islam tarihinde "İlk Müslümanlar" adı verildi.
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Rüzgar İsimleri Nelerdir - Rüzgar Çeşitlerinin İsimleri Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 16 3 Hafta önce 11:34
Müslümanların En İyi 10 İcadı Mavi_inci Bilim & Teknoloji 0 29-12-2011 15:03
Türkiye'deki Dağların İsimleri Nedir, Ülkemiz'deki Dağların İsimleri Nelerdir? Eylül Ülkeler Coğrafyası 0 24-07-2011 16:15
Müslümanların İcatları - Müslümanların Bulduğu İcatlar Nelerdir? Mavi_Sema Bilim & Teknoloji 0 09-03-2011 21:37
Uhud savaşında müslümanların mağlup oluşunun sebeb ve hikmetleri nelerdir? DilzaR Dini Sohbetler Dini Forum 0 06-01-2009 21:07


Saat: 21:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015