FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Eğitim Portalı ·´¯).·´¯) > Teknik Bİlgiler > İktisatSponsorlu Bağlantılar
   

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Hakkında Bilgiler Ekonomi

İktisat icinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Hakkında Bilgiler Ekonomi konusu , İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Hakkında Bilgiler Ekonomi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ya da kısaca İMKB , sermaye piyasasında faaliyet gösteren banka ve aracı kurumlara saklama ve takas hizmeti veren kuruluştur. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 09-10-2008   #1 (permalink)
Standart İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Hakkında Bilgiler Ekonomi

Sponsorlu Bağlantılar


İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Hakkında Bilgiler Ekonomi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ya da kısaca İMKB , sermaye piyasasında faaliyet gösteren banka ve aracı kurumlara saklama ve takas hizmeti veren kuruluştur. Aynı zamanda özel bütçesi ve gelir kaynakları olan özerk nitelikli, tüzel kişiliğe sahip bir mesleki kuruluştur.

Genel Açıklamalar

6 Ekim 1983 tarih ve 18183 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Menkul Kıymetler Borsaları Hakkında 91 sayılı KHK", Türkiye'nin sermaye piyasalarını daha etkin hale getirmek perspektifi ile Türkiye'de menkul kıymet alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesine elverişli ortam yaratmak amacıyla Türkiye'de menkul kıymetler borsalarının kuruluş esas ve şartlarını düzenlemektedir.
6 Ekim 1984 tarih ve 18637 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan "Menkul Kıymetler Borsalarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik" ile Türkiye'de menkul kıymetler borsalarının kuruluş, çalışma, denetlenme ve borsada alım satım esasları ile borsa üyelerinin kuruluş, çalışma ve yükümlülükleri düzenlenmiştir.
İMKB, genel kurulca seçilen beş üyeden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yönetilir. Osman BİRSEN 25 Ekim 1997 tarihinde üçlü kararname ile İMKB’ye Başkan olarak atanmıştır. Yönetim Kurulu'nun diğer dört üyesi, yatırım bankaları, ticari bankalar ve aracı kurumlar olmak üzere Borsa üyelerini oluşturan üç ayrı kategorideki aracı kuruluşları temsilen seçilmektedir.
91 sayılı KHK'de öngörülen görevleri yerine getirmek üzere kurulan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Sermaye Piyasası Kurulu'nun gözetim ve denetimi altında olan tüzel kişiliği haiz bir kamu kurumudur. İMKB çalışma usul ve esasları, 19 Şubat 1996 tarih ve 22559 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yönetmeliği"nde düzenlenmiştir.
İMKB, bir meslek kuruluşu olarak, yatırım ve kalkınma bankaları, ticari bankalar ve aracı kurumlardan oluşan üyelere sahiptir.
İMKB Hisse Senetleri Piyasası'nda dört sürekli pazar bulunmaktadır. Bunlar; Ulusal Pazar, İkinci Ulusal Pazar, Yeni Ekonomi Pazarı ve Gözaltı Pazarıdır. İMKB Tahvil ve Bono Piyasasında ise Kesin Alım Satım Pazarı, Repo-Ters Repo Pazarı ve Gayrimenkul Sertifikaları Pazarı bulunmaktadır.
Borsada ortaklık hakkı veya alacaklılık hakkı sağlayan ve Sermaye Piyasası Kurulunca menkul kıymet olarak kabul edilen sermaye piyasası araçları işlem görebilmektedir. İMKB'de hisse senedi, devlet tahvili ve hazine bonosu işlem görmektedir.
Yatırımcıları Koruma Fonu'ndan aracı kuruluşların yaptıkları sermaye piyasası faaliyetleri nedeniyle müşterilerine karşı sadece hisse senedi işlemlerinden doğan nakit ödeme ve hisse senedi teslim yükümlülükleri için ödeme yapılabilmektedir.

 

UquR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 13-01-2010   #2 (permalink)
Standart Cevap: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Hakkında Bilgiler Ekonomi


Paylaşım için teşekürler...
KaRDeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 15-02-2010   #3 (permalink)
Standart Cevap: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Hakkında Bilgiler Ekonomi


paylaşım için teşekkürlerr...
Google isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Etiketler
bilgiler, borsasi, borsası, ekonomi, hakkinda, hakkında, istanbul, kiymetler, kıymetler, menkul

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
306 çıkarılmış diğer menkul kıymetler hesabı hakkında bilgi Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 27-04-2011 22:53
Muhabe Bilgileri - 240 Bağlı Menkul Kıymetler Hesabı gül_üm Muhasebe 0 05-08-2010 16:38
ERZURUM - PALANDÖKEN - Yıldızkent İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Lisesi DeMSaL Liselerimiz 0 08-07-2010 22:10
Siirt - Merkez - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Gazi Lisesi DeMSaL Liselerimiz 0 20-06-2010 20:19
Mardin - Merkez - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Lisesi DeMSaL Mardin Tanıtımı 0 09-03-2010 02:21


Saat: 18:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015