FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Tatil ve Gezi Rehberi·´¯).·´¯) > Türkiye Kültür Ve Tanıtımı > İç Anadolu BölgesiSponsorlu Bağlantılar
   

İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İç Anadoluda Yetişen Ürünler

İç Anadolu Bölgesi icinde İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İç Anadoluda Yetişen Ürünler konusu , İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İç Anadoluda Yetişen Tarım Ürünleri İç Anadoluda Yetişen Ürünler Nelerdir? İç Anadolu Bölgesinde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir? İç Anadoluda Yetişen Ürünler Nerede Hangi ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 21-07-2011   #1 (permalink)
Standart İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İç Anadoluda Yetişen Ürünler

Sponsorlu Bağlantılar


İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İç Anadoluda Yetişen Tarım Ürünleri İç Anadoluda Yetişen Ürünler Nelerdir? İç Anadolu Bölgesinde Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir? İç Anadoluda Yetişen Ürünler Nerede Hangi Ürünler Yetişir? İç Anadolunun Hangi İllerinde Hangi Ürünler Yetişir?

Tarım alanlarının en geniş olduğu bölgemizdir. Yaygın olarak tahıl tarımı yapılır. Buğday, arpa, çavdar, şeker pancarı, patates, yeşil mercimek, nohut, armut ve elmanın en fazla yetiştirildiği bölgedir. Yağış miktarının az olması, bölgede nadas yönteminin yaygın olarak kullanılmasında etkili olmuştur.
İç Anadolu Bölgesi, Anadolu'nun orta kısmında yer alan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Bu konumu sebe*biyle bu bölgeye "Orta Anadolu" da denir. İç Anadolu Bölgesi'nin yüz ölçümü 151.000 km² olup bu alan Türkiye topraklarının %21'ini kaplar. Doğu Anadolu'dan sonra ikinci büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur. Aynı zamanda Türkiye'de "tahıl ambarı" olarak da anımsanır.
Tarım ve hayvancılık

Bölge ekonomisinin temeli tarıma dayanır ekili - dikili alanların oranı bakımından Marmara Bölgesi'nden sonra ikinci sırada yer alır çalışan nüfusun büyük bir kısmı tarımla uğraşır.
İklimin yarı kurak karakterine rağmen, çok geniş alanlar tarıma ayrılır. Bölgenin tarımı iklim şartlarına bağlıdır. Özellikle ilkbahar yağışlarının yetersizliği veya gecikmesi, tahıl üretiminde önemli dalgalanmalar meydana getirir, iklim yarı kurak olduğu için nadas ihtiyacı duyulur. Tarımın en önemli problemi sulamadır. Bu amaçla büyük sulama kanallarının (barajların) yapılması ve yeraltı suyundan yararlanılması gerekir. Ekonominin temeli tarım ve hayvancılığa dayanır. Türkiye'de ulusal gelirin %20'sini bu bölge sağ*lamaktadır.
Tarım ürünleri içinde tahıllar başta gelir. Türkiye genelinde tahıla ayrılan toprakların yarıya yakını bu bölgededir. Yer şekilleri ve iklim koşulları tahıl tarımını öne çıkarır. Düzlüklerin geniş yer kapla*ması makineli tarımı kolaylaştırmıştır.
Bölgenin sulanabilen bölümlerinde şeker pancarı tarımı yapılır. Buğday, şeker pancarı ve elmanın en fazla üretildiği bölgedir. Şeker pancarının özellikle Konya, Ankara, Eskişehir, Kayseri ve Niğ*de gibi şeker fabrikalarının bulunduğu yerlerde ekimi yapılır.
İlkbahar yağışı ve yaz kuraklığı tahıla uygun ortamı oluşturmuştur. Türkiye'nin tahıl ambarıdır. Sulanabilen arazinin azlığı buğday ekim alanlarının ge*niş olmasına yol açmıştır. Alan bakımından toprakların en fazla olduğu bölgemizdir. Bu bölgemiz en büyük 2. bölgemizdir.

 

Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 14-04-2013   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Red face Cevap: İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İç Anadoluda Yetişen Ür


ÇOK GÜZELLL BİR SİTE ÇOK BEĞENDİM YAPANIN ELLERİNE SAĞLIK (bu arada 20 karakteri geçti mi)
  Hızlı Cevap
Alt 16-05-2013   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Cool Cevap: İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İç Anadoluda Yetişen Ür


Very very good ı love this site but speak englisha lot of good ı hate turkish ı love english
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İç Anadolu Bölgesinde yetişen tarım ürünleri hangileridir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 10-03-2013 19:13
Türkiye'de Bölge Bölge Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir, Ülkemizde Yetişen Ürünler SeLeN Doğa ve Bitkiler 2 07-08-2011 02:41
İç Anadolu Bölgesinde yetişen tarım ürünleri Mavi_Sema İç Anadolu Bölgesi 0 02-03-2011 01:07
İç anadoluda yetişen tarım ürünleri - İç anadolu bölgesinde yetişen ürünler bitkiler Mavi_Sema İç Anadolu Bölgesi 0 09-01-2011 20:14
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 01-12-2010 17:53


Saat: 12:20.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015