Sponsorlu Bağlantılar
   

Helikopter Nasıl Uçar - Helikopter Hakkında Bilgi

Hava ve Deniz Taşıtları icinde Helikopter Nasıl Uçar - Helikopter Hakkında Bilgi konusu , Helikopter Nasıl Uçar - Helikopter Hakkında Bilgi Helikopter, dikey kalkış ve iniş yapabilen hatta sabit olarak havada tutunabilen kanatlı uçaklarıdır. Dünyada uçaklardan sonra sivil yahut askeri alanda yolcu ve kargo ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 21-03-2011   #1 (permalink)
Standart Helikopter Nasıl Uçar - Helikopter Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar


Helikopter Nasıl Uçar - Helikopter Hakkında Bilgi


Helikopter, dikey kalkış ve iniş yapabilen hatta sabit olarak havada tutunabilen kanatlı uçaklarıdır. Dünyada uçaklardan sonra sivil yahut askeri alanda yolcu ve kargo taşıyan, sadece yolcu ve kargo taşımakla kalmayıp savunma amaçlı da kullanılan bir hava aracıdır.

Tabi helikopterin icadından bu yana üzerinde uçuşu kolaylaştıracak bir çok sistem geliştirilmiştir, fakat temelde tüm helikopterlerin uçuş prensibi aynıdır.

Helikopter’de kanat, uçaktaki gibi sabit değil, aksine hareketlidir. Yani helikopterde taşıma kuvveti elde edebilmek için döner kanat, pervane kullanılır. Pervane iki yada daha fazla pal’den (pervane parçası) meydana gelir.

Bu paller helikopter motoru sayesinde döner, (paller bir bakıma havayı ikiye bölerler) pallerin altından ve üstünden geçen hava akımlarının kat edeceği mesafe farklı olduğu için, üstten geçen hava daha hızlı, altından geçen hava daha yavaş hareket etmek zorunda kalır.

Bunun sonucu olarak ta kanat üzerinden geçen hava, kat edeceği yüzey nedeniyle daha hızlı hareket eder, daha hızlı hareket eden hava daha az basınç oluşturur. Aynı şekilde kanat altından geçen hava, daha az yüzey kat edeceğinden daha yavaş hareket edip daha yüksek basınç oluşturur.

İki yüzeyde oluşan bu basınç farkından dolayı kanat üzerinde kuvvetli basınçtan, az basınca doğru, yani aşağıdan yukarıya doğru bir kaldırma kuvveti oluşur. İşte bu kaldırma kuvveti hem uçakta hem de helikopterde havalanmayı sağlayan temel kuvvettir.

Daha yalın bir şekilde bahsedersek, helikopterin motoru palleri döndürür, paller hava içinde hareket ettikleri için üst yüzeylerinde alçak basınç, alt yüzeylerinde ise yüksek basınç oluşur. Bu basınç farkı da taşıma kuvvetini meydana getirir. Taşıma kuvveti helikopterin ağırlığına eşit olduğunda helikopter hava da sabit tutunur, büyük olduğu zaman helikopter dikey olarak yükselir, daha az olduğu zaman ise dikey olarak alçalır.

Alıntı

 

Mavi_inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
GTA Helikopter Şifresi Nedir? PSP Gta Libertycity'de Helikopter İndime Şifresi Nedir? Eylül Oyun Hileleri 1 21-07-2011 01:00
Helikopter Maketi - Helikopter Maketi Yapımı SeLeN Hobiler Ve Videolar 0 30-12-2010 21:03
Helikopter Pilotu - Helikopter Pilotu Oyunu - Beceri Oyunları Mavi_Sema Flash Oyunlar 0 04-08-2009 16:16
İlk helikopter Mavi_Sema Hava ve Deniz Taşıtları 0 17-05-2009 22:53
İlk helikopter Hakkında DilzaR Diğer Mesleki Bilgiler 0 26-12-2008 16:03


Saat: 07:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015