FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Genel Yaşam ve Hayat ·´¯).·´¯) > Sağlık Merkezi > Genel SağlıkSponsorlu Bağlantılar
   

Yiyeceklerdeki Zehirli Katkı Maddeleri

Genel Sağlık icinde Yiyeceklerdeki Zehirli Katkı Maddeleri konusu , Yiyeceklerdeki Zehirli Katkı Maddeleri Yiyeceklerin bileşiminde doğal olarak bulunmayan bazı maddeler yiyeceklere amaçlı olarak katılabilir. Bunların katılması ülke sağlık yetkililerinin iznine tabidir. Bunlara besin katkı maddeleri denir ve yiyecekteki besin ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 13-05-2009   #1 (permalink)
Standart Yiyeceklerdeki Zehirli Katkı Maddeleri

Sponsorlu Bağlantılar


Yiyeceklerdeki Zehirli Katkı Maddeleri

Yiyeceklerin bileşiminde doğal olarak bulunmayan bazı maddeler yiyeceklere amaçlı olarak katılabilir. Bunların katılması ülke sağlık yetkililerinin iznine tabidir. Bunlara besin katkı maddeleri denir ve yiyecekteki besin öğelerinin kaybını önlemek, dayanıklılığını ve kalitesini artırmak, albeni sağlayarak görünümünü çekici hale getirmek, çeşni ve tat vermek, besin değerini yükseltmek vb. amaçlarla katılabilir. Gıdalara katılan sülfitler ve tartarazin gibi renk maddeleri çok yüksek oranda alerji tepkisine neden olabilmektedir.


Ancak bunların aşırı ve denetimsiz kullanılmaları zehirleyici etki yaparak zarar verir. Katılan boyaların ve çeşni maddelerinin bazıları zamanla tehlikeli hale gelebilirler. En iyisi bu gibi katkı maddelerinin katıldığı yiyecekleri mümkün olduğunca tüketmemek, son kullanma tarihi geçmiş besinleri satın almamaktır. Üzerinde Sağlık Bakanlığınca izin verildiği yazılmayan hiç bir katkı maddesi kullanılmamalıdır. Etiketleri dikkatle okunmalı, kuşkulanılan durumlarda sağlık yetkililerine danışılmalıdır.


Toprak, su ve havadaki bazı zehirleyici etkenler yiyecekleri kirletebilir. Hayvanlarda kullanılan bazı ilaçlar hayvanın sütüne geçer. Yedikleri yiyeceklerdeki zehirli maddeler etine ve insanlarca tüketilen bölümlerine karışabilir. Böcek ve kemiricilerin yok edilmesi amacıyla kullanılan kimyasal maddelerin (haşerekırıcılar) besinlerimize karışması zehirleyici etki yapar. Bunların çok küçük miktarda alınmaları aldatıcı olmamalıdır. Çünkü bu gibi maddelerin bir bölümü yağ dokusu, karaciğer vb gibi dokularda birikerek zamanla zehirleyici düzeye çıkabilirler. Sözgelimi DDT besinlerle az miktarda alınsa bile insan vücudunda özellikle yağ dokusunda birikir ve bu birikim zamanla öldürücü boyutlara ulaşabilir.


Haşerekırıcılar, kadmiyum, kurşun, cıva gibi maddeler yüksek oranda süte geçebilmektedir. Anne sütüyle bebeğe ulaşabilme olasılığı, aynı kirliliği hem anne hem de bebek sağlığı açısından önemli duruma getirir. Bebeğin karaciğeri, böbrekleri zehirli kimyasal maddelere karşı daha duyarlıdır. Bu durumda bir tehlike sınırı belirlenerek bunun aşılmamasının sağlık garantisi sağladığını düşünmek çok zordur. Tek bir besin maddesinin çok tüketilmesiyle bunlar çok yüksek miktarda alınmış olacaktır. Bazı maddeler ise yağ dokusunda birikir. Böylece yağda çözünmekte olan kimyasal maddelerin kalıcılığı dolayısıyla yaratabileceği etki daha yüksek olmaktadır .


İşlenmiş yiyeceklerin içinde düşük düzeyde de olsa haşerekırıcı kalıntılarına rastlanabilmesi, meyve ve sebze denetiminin önemini artırmaktadır . Özellikle bebek ve çocuk yiyeceklerinde bu denetimin çok büyük önemi vardır.

 

KaRDeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Besinlerin tazeliği, temizliği ve içerdiği katkı maddeleri sağlığı nasıl etkiler? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 26-12-2012 20:38
Yiyeceklerdeki katkı maddelerinin zararları nedir? Eylül Diyet Beslenme 0 27-09-2011 22:03
Paketlenmiş ürünlerin katkı maddeleri nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 23-09-2011 17:41
Zehirli mantarları zehirli oldukları nereden anlaşılır? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 09-05-2011 19:41
Biyolojiye katkı sağlamış bilim adamları ve biyolojiye nasıl katkı sağladıkları Mavi_Sema Bilim & Teknoloji 1 19-02-2011 14:00


Saat: 12:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015