FrmArtuklu

FrmArtuklu (http://www.frmartuklu.net/)
-   Genel Sağlık (http://www.frmartuklu.net/genel-saglik/)
-   -   Karaciğer Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi Belirtileri Hakkında Bilgi (http://www.frmartuklu.net/genel-saglik/292822-karaciger-hastaliklari-nedenleri-ve-tedavisi-belirtileri-hakkinda-bilgi.html)

SeLeN 02-09-2013 18:19

Karaciğer Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi Belirtileri Hakkında Bilgi
 
Karaciğer hastalıkları sebepleri nedenleri,
karaciğer hastalığının nedenleri nedir,

Karaciğer vücudun fabrikası gibi çalışan bir organdır. Kan şekerinin yapılanmasından, yağ, şeker ve proteinlerin birbirine dönüşmesine kadar oldukça fazla görevi vardır. Hücreleri düzenli bir şekilde dizilmiştir. Başta alkol kullanımı olmak üzere hepatit türü hastalıklar sonucunda karaciğerin yapısı düzensizleşir ve hücreler hasara uğrar. Hücrelerin yok olmasıyla karaciğer küçülür ve görevini yerine getiremeyecek hale gelir. Şüphesiz vücudun en önemli organın bozulması hayati tehlikeye yol açar. Bu sebeplerden dolayı iyileşmesi imkânsız olan siroz hastalığı veya karaciğer yetmezsizliği gibi ciddi önem taşıyan hastalıklar ortaya çıkar.

http://img713.imageshack.us/img713/1601/vham.jpg

Karaciğer hastalıklarının belirtileri

Karaciğer hastalıklarında ağrıyı ileten sinir uçları olmadığından pek ağrı hissedilmez. Bu yüzden hastalık kolay anlaşılmaz. Çok görülmemekle beraber apse, sıvı birikimi, iltihap nedeniyle birden büyüme yaşandığından sağ kaburga yayı altında “gerilme ağrıları” oluşabilir. Karaciğer rahatsızlığının en belirgin belirtisi halsizlik ve yorgunluktur. Ayrıca buna aşırı yorgunluk ve iştahsızlıkta eklenir.
Karaciğeri korumada, alkol gibi bazı zararlı dış kaynaklardan uzak durulmalıdır. Doğal ve karaciğere iyi gelen bazı besinler tüketilmelidir. Buna örnek olarak; enginar ve devedikeninin çok faydası vardır. Enginar ve devedikeni içerikleri bakımından karaciğerin kendini onarmasına yardımcı olur.”hindiba” ise karaciğeri zehirli maddelerden arındırır. Sağlıklı bir karaciğeriniz olmasını istiyorsanız mutlaka alkolden, kimyasallardan, gereksiz ilaç kullanımından ve aşırı şeker tüketiminden uzak durmalısınız. Bakla, balık ve sebze meyveler tüketin.


Saat: 18:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015