FrmArtuklu

FrmArtuklu (http://www.frmartuklu.net/)
-   Genel Sağlık (http://www.frmartuklu.net/genel-saglik/)
-   -   Bronş Nedir Kısaca Bronşların Görevleri Nelerdir (http://www.frmartuklu.net/genel-saglik/292717-brons-nedir-kisaca-bronslarin-gorevleri-nelerdir.html)

SeLeN 27-08-2013 16:50

Bronş Nedir Kısaca Bronşların Görevleri Nelerdir
 
Bronşların görevleri nelerdir,
bronş nedir kısaca

İnsanda nefes borusunun dördüncü sırt omuru hizasında ikiye ayrılması ile meydana gelen yapılardır. Bronşlar ak­ciğerlere girer girmez kollara ayrılırlar. Bu yan kollar AKCİĞER LOBLARI içinde dağılmışlardır. Bronşlar akciğer lobcukları içinde de kollar verip BRONŞÇUK­LAR ile sonlanırlar.

http://img42.imageshack.us/img42/7038/1ikq.jpg

Bronşların geniş kolları yani akciğer içine girmeden önceki hallerinde yapı­ları soluk borusundan bir farklılık göster­mez. Bronşun en iç tabakasını titrek tüy­lü silindirik epitel kaplar. Bu epitel hüc­releri arasından, sümüksü bir sıvı salı­nır. Kıkırdak dokudan meydana gelen kı­kırdak halkacıklar vardır. Bunlar bronşun açık durmasını sağlarlar. Bronşların da­ha küçük çaplı olanlarında kıkırdak hal­kacıklar çok parçalıdır. Daha sonra ge­len düz kas dokudan yapılı tabaka bronş­ların iç yüzünde bulunan sümüksü sı­vının akışını kolaylaştırır. Bu tabakadaki kasların kasılması ile bronşların çapı de­ğişir.
Bronşların görevi nefes borusu gibi­dir. Temiz havayı taşırlar, bu havayı nem­lendirip kısmen ıslatırlar ve nefes boru­sundan girebilecek tozları tatarlar.


Saat: 18:32.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015