FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Genel Yaşam ve Hayat ·´¯).·´¯) > Sağlık Merkezi > Genel SağlıkSponsorlu Bağlantılar
   

Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır

Genel Sağlık icinde Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır konusu , Esrar içen birinin kişiliği - Esrar İçen Nasıl Anlaşılır bilgi - Esrar İçenlerin belirtileri Kendi dirayetleriyle hayatla nasıl başa çıkacağını öğrenemeyen kişiler, hayatla başa çıkabilmek için uyuşturucu maddelere sığınıyor. Kimileri, ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 26-10-2010   #1 (permalink)
Standart Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır

Sponsorlu Bağlantılar


Esrar içen birinin kişiliği - Esrar İçen Nasıl Anlaşılır bilgi - Esrar İçenlerin belirtileri
Kendi dirayetleriyle hayatla nasıl başa çıkacağını öğrenemeyen kişiler, hayatla başa çıkabilmek için uyuşturucu maddelere sığınıyor. Kimileri, duygu durumunu ve davranışlarını değiştirmek için kolay bir yol olarak uyuşturucuyu çare sanıyor.

Kendilerini daha hızlandırmak isteyenler uyarıcıları, gerilim ve kaygı durumundan kurtulmak, gevşemek isteyenler baskılayıcıları kullanıyor. Çocuklar ve gençler, kitle iletişim araçlarında ve reklamlarda defalarca, "hemen şimdi" ve kendilerini iyi hissetmeleri gerektiği mesajını alıyor. Onlara sürekli her şeyin çabuk bir çaresi olduğu anlatılıyor. Gençlerde uyuşturucuları "hemen şimdi ve kendini iyi hissetme"nin pratik yollarından biri olarak algılıyor. Gençler genelde sorunlarını çözmek, baskıdan kaçmak, eğlenmek, stresi azaltmak için kullanıyor.

Az miktarda deneme ile başlayan madde kullanımı zamanla bağımlılığa dönüşüyor. Bu sırada kullanıcıların hem beden, hem ruh sağlığı bozuluyor. Amerikalı klinik psikolog Dr. Robert Schwebel, Hayır Demek Yetmez (Optimist Yayınevi) adlı kitabında, uyuşturucu maddelerin kişinin vücudunda meydana getirdiği zararlı değişiklikleri anlatıyor. Dr. Schwebel'e göre, bağımlılık yapan maddelerin kullanımını engellemek için bilgi vermek ve korkutmak yeterli değil. Schwebel, "Hem uyuşturucuların zararları hem de insanların uyuşturucudan elde etmeye çalıştıkları faydalar konusunda güvenilir bilgi sağlamak ve uyuşturucu kullanarak karşılanacak ihtiyaçları karşılamak için alternatif yollar sağlayacak beceri ve tavırları kazandırmak" gerektiğini söylüyor.

Kafein, dünyadaki en popüler uyuşturucu aslında. Kafein, kahve, çay, kakao ve kola bitkilerinde bulunan acı bir madde. Birçok ilaçta, özellikle soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarında, kola ve diğer gazlı içeceklerin yapımında kullanılır. Vücut ısısını ve kan basıncını artırır, iştahı azaltır, uykuyu kaçırır. Ortalama bir fincan kahve 100 miligram, bir kutu kola 30-40 miligram kafein içerir. 250 miligramı aşan miktarda kafein alınması bazı kişilerde mide bulantısı, ishal, uykusuzluk, titreme, nabız artışı, baş ağrısı, sinirlilik yapabilir. Kafein alımıyla bazı kanser türleri ve peptik ülser hastalığı riskinin artması arasında ilişki vardır.

Kokain burun zarının yırtılmasına sebep oluyor

Pek çok çayın, şarabın ve orijinal coca cola formülünün içinde bulunan bir maddedir kokain. Nabzı artırır, kan basıncını yükseltir, enerji ve marazi neşe halini ortaya çıkarır. Bazen ölümcül sonuçlara varan kalpte ritim bozukluğunu ve soluk tıkanmasını tetikleyebilir. Aşırı kullanım depresyona ve duyguların donuklaşmasına yol açar. Burundan çekmek burun zarının yırtılmasına neden olur. Burundaki kıkırdak dokuyu tahrip eder. Uzun süre kullananlarda sanrılar görüp şizofreniye benzer bir durumla karşılaşılabilir.

Uyarıcı maddeler zamanla bünyeyi tüketir

Amfetamin yani uyarıcı maddeler, kullananların uyumadan ve yorulmadan daha uzun süre ayakta kalmasını sağlar. Nabzı ve nefes alışverişini hızlandırır, kan basıncını yükseltir. İştahı azaltır, ağız kuruluğuna, terlemeye baş ağrısına, bulanık görmeye, sersemliğe uykusuzluğa ve kaygı haline yol açar. Yüksek dozlar duygu durumlarını yoğunlaştırır. Aşırı yüksek dozlar hızlı ve düzensiz kalp atışına, titremeye, koordinasyon yeteneğinin kaybına, şuur kaybına yol açabilir. Uzun süreli kullanıcılarda bünyeyi tüketir.

Esrar, içeni hayalci ve uykulu bir hale sokar

İnsanlar, kafa bulmak, rahatlamak, bilinç hallerini değiştirmek için esrar kullanırlar. Esrar, depresyonu kaldırarak, öfkeyi azaltarak kişinin sorunlarını unutmasına ve duygu durumunu geçici olarak iyileştirmesine neden olur. Kişiyi hayalci ve bazen de uykulu bir hale sokar. Kalp atışlarını ve nabzı hızlandırır, gözlerde kızarıklık, ağız ve boğazda kuruluk meydana gelir. Konsantre olma yeteneğini azaltır. Belleği etkiler. Uzun süre kullananlar tükenmiş, hareketlerinde yavaş, donuk ve dikkatsizdir.

Çocuklar, en kolay uçucu maddelere ulaşıyor

Solunabilen maddelerin çoğu asıl amaçları doğrultusunda kullanıldığında güvenli olan ticarî ürünlerdir. Fakat kötüye kullanıldıklarında çok tehlikeli ve hatta ölümcüldürler. Burundan çekmek mide ağrısına ve baş dönmesine yol açabilir. Sinirlere karaciğere böbreklere ve akciğerlere zarar verebilir. Beyinde hasara yol açabilir. Kalbi iflas ettirebilir. Uçucular küçük çocukların en kolay ulaşabildikleri uyuşturuculardır. Ebeveynler şüphelenmediği için sorun çok ciddi boyutlara varana kadar belli olmayabilir.


Alinti


çocuğunuzun esrar kullanıcısı olduğunu nasıl anlarsınız - esrar kullanıcısının Hal ve Hareketleri - esrar kullanıcısının kişiliği
Başlarda yani ilk kullanım dönemlerinde biraz zor olabilir ama ilk bir yıldan sonra hal ve hareketleriyle kendini belli edecektir.
Öncelikle sosyal kopma yaşar sizden ve bazı arkadaşlarından(yani kullanıcı olmayan)uzaklaşır.
Yemek yeme alışkanlığı düzensizleşir çünkü esrar kan şekerini düşürdüğü için kullanıcı içtikten sonra acıktığını ve susadığını hisseder.
Tatlıya olan düşkünlüğü artar
İçtiği zaman çok gülebilir ve farkında olmadan saçmalar ama alkole benzemez davranışları daha rahattır
unutkanlaşır tembelleşir uykuya olan düşkünlüğü artar
çok pahalı olmadığı için sizden aldığı rutin harçlık ona yeter bu yüzden harcamalarından anlamanız oldukça zordur.
Gözlerinin altında morluklar oluşur
aşırı yemeye bağlı kilo artışı olabilir
LÜTFEN DİKKAT EDİN ONLARIN GELECEĞİ SİZİN ELİNİZDE

 

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 27-10-2012   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır


ben bu siteyi çok beyendim kafanıza takılan her soruya bir çevap ala bilirsiniz çok bilgilendirdiler beni benimde içim rahatladı çok teşekürler
  Hızlı Cevap
Alt 16-04-2013   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Exclamation Cevap: Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır


oğlumun tedavi olmasını istiyorum başaramıyorum
  Hızlı Cevap
Alt 04-05-2013   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır


merhaba. ben yaklasik 4 yildir esrar kullaniyorum ve sonunda bu illetten kurtulmak icin dirayetli bir sekilde savasmaya karar verdim
  Hızlı Cevap
Alt 17-08-2013   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır


ben 3-4 aydır esrar kullanıyorum nasıl bırakırım
  Hızlı Cevap
Alt 27-08-2013   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır


ne kadar süre sonra bağımlılık yapar
  Hızlı Cevap
Alt 25-09-2013   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır


benimde sevgilim kullanıyormuş ama bırakacagını söyledi sigara gibimi bagımlılık yapıyor yoksa istenildiği an bırakılabiliniyormu
  Hızlı Cevap
Alt 03-11-2013   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır


esrar içtiğim zaman halisinasyon görüyorum bunun içi kullanıyorum
  Hızlı Cevap
Alt 13-11-2013   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır


ben 5 yıldır içiyorum esrarı.. bağımlı değilim . nasıl bağımlı deilsin kardeşim 5 yıldır içiyorsun diye bi soru sorabılırsınz . şöle anladım ben bağımlı olmadığımı. bi geziye cıkmam gerekıyordu 1 ay 1 haftalık bi gezi. ilk hafta o kdar çok içtim ki cebmdeki malzeme bitti . 1 ay boyunca başka bi ilde ikametkah halinde bulunduğum için bulamadım. ve 1 ay içmedim. ne bi kriz,ne bi halisünayon gördüm.. 7 yasından beri sigara, 10 yasnda alkol, 13 yasında esrara basladım. ilimiz kötü.haa bu arada suan bile içiyorum emin olun.hade eywallh AfyonKarahisar/ Mecidiye Mah. Saygılar
  Hızlı Cevap
Alt 02-12-2013   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Esrar İçen Biri Nasıl Anlaşılır - Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Anlaşılır


merabalar benim esim esrar kullaniyor bir turlu birakamiyor nasil birakacak ne yapmmam gerekiyor tedavisinide istemiyor
  Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır Eylül Diyet Beslenme 0 22-12-2011 13:18
Ms Hastalığı Nasıl Anlaşılır Eylül Genel Sağlık 0 17-11-2011 20:25
Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? Mavi_inci Pratik Bilgiler 0 06-05-2011 21:01
Çikolatanın iyisi nasıl anlaşılır? - Çikolatayı Nasıl Saklamalıyız _Mr.PaNiK_ Pratik Bilgiler 0 17-10-2008 19:48
Yalan nasıl anlaşılır ??? Siraç Psikoloji 0 16-10-2008 08:59


Saat: 02:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015