FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Genel Yaşam ve Hayat ·´¯).·´¯) > Sağlık Merkezi > Genel SağlıkSponsorlu Bağlantılar
   

Gürültü kirliliği ve beden sağlığına etkileri Nelerdir.Tedavi

Genel Sağlık icinde Gürültü kirliliği ve beden sağlığına etkileri Nelerdir.Tedavi konusu , Gürültü kirliliği ve beden sağlığına etkileri Nelerdir.Tedavi Bilindiği üzere büyük kentlerde ve gelişmekte olan şehirlerde gürültüden kaynaklanan kirlilik artık sınır değerleri aşmış durumda.. ve bu kirlilik insan sağlığı üzerine de ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 02-10-2008   #1 (permalink)
Standart Gürültü kirliliği ve beden sağlığına etkileri Nelerdir.Tedavi

Sponsorlu Bağlantılar


Gürültü kirliliği ve beden sağlığına etkileri Nelerdir.Tedavi

Bilindiği üzere büyük kentlerde ve gelişmekte olan şehirlerde gürültüden kaynaklanan kirlilik artık sınır değerleri aşmış durumda.. ve bu kirlilik insan sağlığı üzerine de olumsuz etkiler bırakmakta.. işte sizlere gürültü kirliliği kaynakları ve insan sağlğına zararları..

Gürültü kirliliği ve beden sağlığına etkileri

Gürültü Kaynakları
Endüstriyel uygulamalar, inşaat, büro çalışması, ev yaşamı ve rekreasyonel etkinlikler gürültü kaynağı olabilir. Endüstri ve teknoloji kaynaklı sesler giderek artış göstermektedir. Gürültünün tiz ve saf olduğu oranda, daha büyük zarar verdiği kabul edilmektedir.
Bazı ses ölçümleri dB(A) olarak ölçülmektedir. Bu değer kulağın frekans sensitivitesini esas almaktadır. dB(A) değişik frekans değerlerinin ağırlıklı olarak ölçümünü sağlamaktadır.

Gürültü Kontrolü
Sanayileşme ve teknolojik ilerlemeler beraberlerinde çeşitli sorunları da getirmektedir. Bu sorunların içinde giderek daha fazla önem kazanan gürültü, günümüzde mücadele edilmesi zorunlu bir duruma ulaşmıştır. Gürültü; insanların işgücü verimliliğini, fikir işçilerinden %60, beden işçilerinden %30 azaltmaktadır. Böyle ortamlarda çalışan insanların dikkatlerinin dağılması ve alması sonucunda iş kazalarında önemli artışlar olmaktadır. Sürekli gürültülü bir yerde kalma veya çalışma durumunda kalıcı işitme bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Böyle gürültülü yerlerde çalışan insanlarda, gürültünün şiddetine ve sürekliliğine bağlı olarak kulak çınlamaları, sağırlıklar, tansiyon yükselmeleri, yorgunluk, iş ve zihinsel etkinliğin azalması, uykusuzluklar, sosyal bozukluk ve bezginlikler görülmektedir.

Devamlı ve yüksek şiddetteki gürültünün sadece işitme ile ilgili bozukluklara neden olmakla kalmayıp, dinleme ve anlama güçlüğü, dikkat dağınıklığı, iş verimi ve konsantrasyonun azalması, uyku düzensizliği, sinirlilik, baş dönmesi gibi birçok olumsuz etkiye neden olduğu da bilimsel olarak açıklanmıştır. Bu etkileri aşağıdaki şekilde sınırlayabiliriz.

1) İşitme üzerine etkisi

a) Geçici eşik kayması
b) Kalıcı eşik kayması

2) Endokrin ve metabolik fonksiyonlar üzerine etkiler,
3) Hastalıklara karşı rezistans,
4) Üreme üzerine etkileri
5)Nörolojik etkiler
6)Biyokimyasal ve farmakolojik özelliklere etkiler
7) Uyku üzerine etkiler
8) Stres üzerine etkileri

Ses emici ve titreşimi azaltıcı bazı önlemlerle gürültünün azaltılmasına çalışılır. İşyerlerinde kişisel koruyucularla yapılan gürültü önleyici çabaların yanısıra, gürültünün kaynakta azaltılmasına yönelik önlemler de alınması gerekmektedir. Toplumsal gürültünün azaltılmasında ise aynı esaslar geçerlidir. Ancak kişisel koruyuculardan çok gürültünün kaynağında azaltılmasını ya da oluşan gürültünün konutlara ve işyerlerine ulaşmasını engelleyecek önlemler gerekmektedir.

Gürültü kontrolü 3 aşamada yapılabilir.

1) Kaynakta kontrol; Genel olarak gürültü kontrolü kaynağın,

a) Yapısal tasarım ve yapım,
b) İşletilme ve çalıştırılma (işleme tekniği, işleme zamanı ve süreler olarak)
c) Bakım ve onarım aşamalarında gerçekleştirilebilir.

2) Alıcıda kontrol ; dış kulak yoluna konulan poliüretan tıkaçlar düşük frekanslarda 25 dB(A), yüksek frekanslarda 40 dB(A) kadar seslerin şiddetinin azalmasını sağlamaktır. Kişisel korunmada en etkili yöntem kulaklıklardır. Düşük frekanslarda 30 dB(A), yüksek frekanslarda ise 50DB(A) azalma sağlanmaktadır.

3) Çevrede kontrol: Özellikle trafik gürültüsünün önlenebilmesi için alınan önlemler:

a) Yapı eleman planlaması
b) Bina planlaması
c) Şehir planlaması

-Yerleşim yerlerinin seçilmesi
-Yollarda ve yol kenarlarında alınan önlemler
-Bina grubu (komşuluk ünitelerinin) planlaması

Binaların yola uzaklığı ve yola göre yüksekliği gürültüden etkilenmesini değiştirebilmektedir. Binaların duvar özellikleri, çift cam gibi gibi teknik özellikler gürültüyü en az 30 dB(A) azaltmaktadır.

Yol ile bina arasında yaprak dökmeyen en az 30 metre genişliğinde bir ağaçlık alan bulunması, trafik gürültüsünün evlere ulaşmaması açısından çok yararlı önlem oluşturmaktadır. Ayrıca, termik santral baca gazı filtre artığı ile gübre fabrikalarının yan çıktısı kireç taşı ve cipsten imal edilebilen panellerin yol kenarlarında kullanılması ile "ses bariyeri" uygulaması yapılabilir.

Yol kenarlarına konulan perdeler ve engeller ile gürültü önemli ölçüde azaltılmaktadır.
Gürültü ile birlikte ele alınan bir diğer olumsuz etki ise vibrasyon etkisidir. Genellikle katı ortamda yayılan ve dokunma duyusu ile hissedilen düşük frekanslı ve yüksek genlikli mekanik titreşimlere vibrasyon denmektedir. Sinirsel ve kas iskelet sistemine olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Kentlerde gürültü kirliliği tüm toplum bireylerinin katılımını gerektiren önemli bir sorun haline gelmiştir. Trafik araçlarının kornaları, fren ve motor sesleri günlük önemli bir stres etkenidir.

 

UquR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Etiketler
beden, etkileri, gurultu, gürültü, kirliliği, nelerdirtedavi, sağlığına, ve

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gürültü Kirliliği ve Gürültü Kirliliğinin Etkileri SeLeN Konu Dışı Başlıklar 0 18-10-2012 23:56
Bitkisel Yağların İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir ? Mavi_inci Genel Sağlık 1 02-05-2012 21:06
Deniz Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir Eylül Doğa ve Bitkiler 0 15-10-2011 00:15
Gürültü Kirliliği ve Etkileri Nelerdir? Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 0 29-03-2011 03:09
Pil Atıklarının Çevreye ve İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir? Mavi_inci Doğa ve Bitkiler 0 12-03-2011 23:10


Saat: 20:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015