Sponsorlu Bağlantılar
   

Elektrik Kabloları

Genel Bilgi (Elektrik) icinde Elektrik Kabloları konusu , Elektrik Kabloları Elektrik Kablosu elektrik enerjisini iletmeye yarayan araç. Bir telli, çıplak olanları olduğu gibi, çok telli, çok damarlı olanları da vardır. Kablo kullanıldığı yere göre çok çeşitli özellikler gösterir. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 12-06-2009   #1 (permalink)
Standart Elektrik Kabloları

Sponsorlu Bağlantılar


Elektrik Kabloları
Elektrik Kablosu elektrik enerjisini iletmeye yarayan araç. Bir telli, çıplak olanları olduğu gibi, çok telli, çok damarlı olanları da vardır. Kablo kullanıldığı yere göre çok çeşitli özellikler gösterir. Bunlar bina içi, dışı, havai hat, nemli yer, yeraltı vb. yerlerdir.

Özellikle yeraltı kablolarının yapımı oldukça zordur. Çünkü bu kablo hem yüksek akım ve gerilimlere dayanabilmeli, hem de kimyasal etkilere karşı toprak altında uzun müddet vazife yapabilmelidir. Bu sebeple bir yeraltı kablosunun dış kalınlığı oldukça fazla olabilir.

Son senelerde bakır fiyatlarının artması sebebiyle, iletken olarak, bakır yerine, alüminyum kullanılmaktadır. Alüminyum daha hafif olmasına karşılık, direnci bakıra göre daha fazladır. Daha kalın alüminyum kullanmakla bu farklılığı gidermek yoluna gidilmiştir. Buna mukabil yine de alüminyum ucuzdur.

Yağlı yeraltı kabloları yüksek akım taşıyan yerlerde kullanılır. İletken, akımı taşırken ısınır ve genleşir. Bu arada yalıtımda hasıl olan genleşme ve büzüşmeye yalıtkan uyum sağlamayabilir. Bu da kısa devrelere sebep olur. Bu kötü duruma engel olmak için kablonun içine bir kanal yapılarak, burası yağ doldurulur. Genleşme veya soğuma sonucu bu yağ kablo boyunca hareket eder.

Kablo döşeme işi yapıldığı yere göre farklılık gösterir. Havai hatlarda direkler üzerinde, yer altında kum içine, iç tesisatta boru içine döşenildiği gibi, başka şekilde döşenenleri de vardır.

Telefon kablolarında bir dış kılıf içinde yüzlerce çift kablo bulunabilir.

 

Siraç isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Elektrik Devresi Nedir, Elektrik Devresinin Bölümleri, Elektrik Devresi Yapımı SeLeN Genel Bilgi (Elektrik) 1 11-08-2011 17:49
Elektrik Akımı Nedir ? - Elektrik Devresi ve Gerilim - Pilin Çalışması UquR Diğer Mesleki Bilgiler 1 20-12-2010 14:41
Alüminyum İletkenli Yer Altı Kabloları semyav5mitq Genel Bilgi (Elektrik) 0 02-12-2008 21:19
Yer Altı Kabloları ile Enerji İletimi semyav5mitq Genel Bilgi (Elektrik) 0 02-12-2008 21:07
Kabloları Toplayın Siraç Dekorasyon 0 01-11-2008 20:36


Saat: 09:19.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015