Sponsorlu Bağlantılar
   

Zaman RÖlelerİ

Genel Bilgi (Elektrik) icinde Zaman RÖlelerİ konusu , ZAMAN RÖLELERİ Kumanda devrelerinde ilk haraketten sonra, zaman gecikmesiyle bazıişlerin yapımı istenebilir. Böyle devrelertde zaman rölelerikullanılır. Zaman rölelerinin biri düz zaman rölesi, diğeri ters zamanrölesi olmak üzere iki çeşidi vardır. ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 03-12-2008   #1 (permalink)
Arrow Zaman RÖlelerİ

Sponsorlu Bağlantılar


ZAMAN RÖLELERİ

Kumanda devrelerinde ilk haraketten sonra, zaman gecikmesiyle bazıişlerin yapımı istenebilir. Böyle devrelertde zaman rölelerikullanılır. Zaman rölelerinin biri düz zaman rölesi, diğeri ters zamanrölesi olmak üzere iki çeşidi vardır.

Düz zaman röleleri, röle bobini enerjilendikden sonra gecikme yaparlar.Yani röle bobini enerjilendikden sonra, rölede bulunan kapalı birkontak açılır, açık olan kontakda kapanır. Düz zaman rölelerindebobinin enerjisi kesildikden sonra, kapanmış olan kontaklar ani olarakaçılır. Açılmış olan kontaklar ise ani olarak kapanır. Böyle bir zamanrölesinde, bir kontaktörde veya rölede rastlanan normalde açık veyanormalde kapalı kontaklarda bulunabilir. Zaman rölesinin bobinienerjilendiğinde bu kontaklar ani olarak açılır ve ani olarakkapanırlar. Bobinin enerjisi kesildiğinde, kapanmış kontaklar aniolarak açılır. Açılmış olan kontaklarda ani olarak kapanır.

Ters zaman röleleri, röle bobininin enerjisi kesildikden sonra gecikmeyaparlar. Yani röle bobininin enerjisinin kesilmesinden sonra, evvelcekapanmış olan kontaklar gecikme ile açılırlar. Evvelce açılmış olankontaklar ise gecikme ile kapanırlar. Ters zaman rölelerinininbobinleri enerjilendiğinde kapalı olan kontaklar hemen açılırlar., açıkolan kontaklar ise hemen kapanırla. Ters zaman rölelerinde de birrölede veya kontaktörde rastlanan tipde normalde açık ve normaldekapalı kontaklar bulunabilir. Zaman rölesinin bobini enerjilendiğinde,bu kontaklar ani olarak açılırlar ve ani olarak kapanırlar. Bobininenerjisi kesildiğinde, kapanmış olan kontakalr gene ani olarakaçılırlar, açılmış olan kontaklar ani olarak kapanırlar.


PİSTONLU ZAMAN RÖLELERİ

Pistonlu zaman rölelerinin düz ve ters çalışan iki çeşidi vardır. Düzzaman rölesinde bobin enerjilendiğinde, demir palet yukarıya doğruçekilir. Palete bağlı olan yay da pistonu yukarıya çeker. Yalnızpistonun yukarıya doğru olan haraketi oldukca yavaş olur.

Bazı firmaların yapmış olduğu zaman röleleri, hem ters hemde düz zamanrölesi olarak kullanılabilir. Zaman rölesinin düz veya ters çalışırduruma getirilmesi, her firmanın imalatında değişik olur. Bir tip zamanrölesini diğer tip zaman rölesine çevirme, kullanılan zaman rölesininprospektüsünde vrilen talimata göre yapılır. Bu nedenle zamanrölelerinmin kontakları büyük akımalr taşıyamazlar. Başka bir deyişlezaman röleleriyle güç devrelerinin kumandası yapılamaz.


MOTORLU ZAMAN RÖLELERİ

Bazı firmalar zaman rölelerinde, bobin yerine senkron motorkullanırlar. Bu tip bir rölede motorun devir sayısı bir sıra dişli ileuygun bir değere düşürülür. Düşük devirle dönen dişli ise, röleninkontaklarını kumanda eder.
TERMİK ZAMAN RÖLELERİ

Zaman gecikmesiile kapalı bir kontağın açılması veya açık bir kontağınkapanması, bu rölelerde ısı ile sağlanır. Termik zaman röleleri kontakbimetal ve ısıtıcı olmak üzere 3 kısımdan meydana gelmişdir.

Bimetal seramikden yapılmış tüp içinde bulunur. Bimetal, uzamankatsayıları farklı iki madeni şeridin birleştirilmesinden meydanagelir. Isıtıcı eleman dereye bağlandığında, sıcaklı derecesi yükselmeyebaşlar. Seramik tübde doğan ısı bimetale geçer. Bimetalin sıcaklıkderecesi yükseldikçe, sağa doğru eğilmek ister. Mikro anahtarlardakigibi mekaniki bir tertibat bimetalin yavaş haraketine mani olur.Bimetalde doğan eğilme kuvveti uygun bir değere yükseldiğinde, bimetalani olarak sağa doğru haraket eder. Normalde kapalı kontak açılır venormalde açık kontk kapanır. Böylece başlama anına göre, kontaklarzaman gecikmesiyle durum değiştirmiş olurlar.


DOĞRU AKIM ZAMAN RÖLELERİDoğru akım zaman röleleri diğer tip zaman rölelerinden yapı bakımındandaha basit, fiyat bakımında daha ucuzdurlar. Yalnız kullanılan yardımcıelamanlarda, rölenin çalışmalarında gecikme temin edilmektedir. Doğruakım zaman rölelerinin bakır halkalı ve kontaktörlü olmak üzere 3çeşidi vardır.


TERMİSTÖRLÜ ZAMAN RÖLELERİ

Bu tip zaman rölelerinde, bir termitör bir röle ile seri olarakbağlanır. Böylece normal bir röle, zaman rölesine çevrilmiş olur.Bakır, aliminyum ve demir gibi madenlerin sıcaklık katsayılarıpozitiftir. Bu madanlerin sıcaklık dereceleri yükseldikce dirençleriartar.


ELEKTRONİK ZAMAN RÖLELERİ

Diyot, transistör gibi yarı iletken elemanların kullanılmalarıyaygınlaştıkca, elektronik zaman röleleride mekanil tipdeki zamanrölelerinin yerlerini almaya başladı. Örneğin mekanik yapıdaki merdivenotomatikleri yavaş yavaş uygulamadan kalkmakda, onlrın yerineelektronik veya transistörlü merdiven otomatikleri almaktadır.

 

semyav5mitq isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Etiketler
roleleri, rölelerİ, zaman

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Trafikte Ne Zaman Yaya, Yolcu Ve Ne Zaman Sürücü Oluruz Eylül Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 0 06-10-2012 17:04
istanbul konservatuarı ne zaman açıldı ne zaman kuruldu tarihi Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 30-05-2011 10:49
Zaman Zarfı Nedir - Zaman Zarfları Hakkında Bilgi Mavi_inci Diğer Diller 0 15-03-2011 02:52
İstanbulun fethi ne zaman - İstanbul ne zaman fethedildi Mavi_Sema Tarihi Bilgiler 0 25-12-2010 00:34
Program Rölelerİ semyav5mitq Genel Bilgi (Elektrik) 0 03-12-2008 04:39


Saat: 17:07.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015