FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Tatil ve Gezi Rehberi·´¯).·´¯) > Türkiye Kültür Ve Tanıtımı > G.Anadolu BölgesiSponsorlu Bağlantılar
   

Güneydoğu Anadolu bölgesinin doğal varlıkları nelerdir?

G.Anadolu Bölgesi icinde Güneydoğu Anadolu bölgesinin doğal varlıkları nelerdir? konusu , Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan doğal varlıklar nelerdir Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Doğal Güzellikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Doğal Unsurları Güneydoğu Anadolu bölgesindeki doğal unsurları Bölgedeki Nemrut Dağı (Adıyaman) ile Diyarbakır ve Şanlı ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 11-01-2011   #1 (permalink)
Standart Güneydoğu Anadolu bölgesinin doğal varlıkları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan doğal varlıklar nelerdir
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Doğal Güzellikleri
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Doğal Unsurları

Güneydoğu Anadolu bölgesindeki doğal unsurları

Bölgedeki Nemrut Dağı (Adıyaman) ile Diyarbakır ve Şanlı Urfa şehrinde bulunan tarihi eserler bölgenin turizm potansiyellerini oluşturur.

Adıyaman
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batısında yer alan, tarih sahnesindeki yeri ilk insanlara dek uzanan, pek çok değişik kültüre merkezlik etmiş olan bir kültür ve turizm kentidir. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman toprakları üzerinde, insanlık tarihinin bütün evrelerine dair bulgular elde edilmiştir.

Diyarbakır
Diyarbakır tarihinin, önceleri M.Ö.3000 yılına kadar uzandığı bilinirken, son zamanlarda Çayönü kazıları ile yapılan araştırmalar sonucunda uygarlık geçmişinin M.Ö.7500 yıllarına kadar uzandığı belirlenmiştir. Diyarbakır ve çevresinde Hurriler, Mitanniler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüştür.

Gaziantep
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en eski kültür merkezlerinden birisi olan Gaziantep, MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan ve ilk uygarlıkların doğduğu, Mezopotamya ve Akdeniz arasında, tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanmıştır.

Mardin
Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğu Anadolu'nun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin'de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır.

Siirt
Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli toprakları, el emeği göz nurunun ürünü olan battaniye ve kilimleri, şifa kaynağı Pervari Balı, iri taneli fıstığı, kendine has lezzeti olan Zivzik Narı, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.

Şanlıurfa
Tarihi geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan, Hz. İbrahim'in doğduğu, Hz. Eyyüb'ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir görünümündedir. Harran'ı gezerken 4000 yıl öncesinin solunduğunu hissetmemek, Atatürk Barajının suladığı Harran Ovası'nda ise yaratılan bolluk ve bereketi gözlemlememek mümkün değildir.

Batman
Dicle'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf, bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır.

Şırnak
Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye ve Irak sınırlarındadır. Cudi Dağı antik kent ve Mağrası görülmeye değer yerlerdendir.

Kilis
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir sınır Şehri olan Kilis, tarihi höyükleri, kaleleri camileri ve kebapları ile görülmesi gereken bir ildir.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Alt 08-11-2012   #2 (permalink)
ahmet fırat
Question Cevap: Güneydoğu Anadolu bölgesinin doğal varlıkları nelerdir?


burada güneydoğu anadolu bölgesiyle ilgili doğal varlıklar yok
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İç Anadolu Bölgesinin Doğal Varlıkları Mavi_Sema İç Anadolu Bölgesi 0 13-05-2011 18:42
Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan doğal varlıklar nelerdir? Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 10-01-2011 19:41
Güneydoğu Anadolu bölgesinin doğal unsurları nelerdir? Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 08-01-2011 22:54
Güneydoğu Anadolu bölgesindeki dağlar - Güneydoğu Anadolu bölgesinin dağları Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 08-01-2011 22:52
Bölgelerin Özellikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Özellik Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 03-07-2009 16:43


Saat: 08:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015