FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Tatil ve Gezi Rehberi·´¯).·´¯) > Türkiye Kültür Ve Tanıtımı > G.Anadolu BölgesiSponsorlu Bağlantılar
   

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir

G.Anadolu Bölgesi icinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir konusu , Güneydoğu Anadolu kültürel özellikleri, Güneydoğu Anadolu bölgesi kültürel özellikler nelerdir? Güneydoğu Anadolu'nun kültürel özellikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli kültür öğesi tarihidir.Aynı zamanda etli ve baharatlı yiyeceklere sahip olan zengin ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 01-12-2010   #1 (permalink)
Standart Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar


Güneydoğu Anadolu kültürel özellikleri,
Güneydoğu Anadolu bölgesi kültürel özellikler nelerdir?
Güneydoğu Anadolu'nun kültürel özellikleri


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli kültür öğesi tarihidir.Aynı zamanda etli ve baharatlı yiyeceklere sahip olan zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

Güneydoğu Anadolu bölgesi illerinin kültürel özellikleri

Adıyaman

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin batısında yer alan, tarih sahnesindeki yeri ilk insanlara dek uzanan, pek çok değişik kültüre merkezlik etmiş olan bir kültür ve turizm kentidir. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman toprakları üzerinde, insanlık tarihinin bütün evrelerine dair bulgular elde edilmiştir.

Diyarbakır


Diyarbakır tarihinin, önceleri M.Ö.3000 yılına kadar uzandığı bilinirken, son zamanlarda Çayönü kazıları ile yapılan araştırmalar sonucunda uygarlık geçmişinin M.Ö.7500 yıllarına kadar uzandığı belirlenmiştir. Diyarbakır ve çevresinde Hurriler, Mitanniler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular ve Osmanlılar hüküm sürmüştür.

Gaziantep

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en eski kültür merkezlerinden birisi olan Gaziantep, MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan ve ilk uygarlıkların doğduğu, Mezopotamya ve Akdeniz arasında, tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanmıştır.

Mardin

Mardin, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğu Anadolu'nun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin'de, farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır.

Siirt

Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, her türlü sebze ve meyvenin yetiştiği bereketli toprakları, el emeği göz nurunun ürünü olan battaniye ve kilimleri, şifa kaynağı Pervari Balı, iri taneli fıstığı, kendine has lezzeti olan Zivzik Narı, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.

Şanlıurfa

Şanlıurfa, tarihi geçmişi 9 bin yıl öncesine dayanan, Hz. İbrahim'in doğduğu, Hz. Eyyüb'ün yaşadığı, Hz. İsa tarafından kutsanan kent adeta bir müze şehir görünümündedir. Harran'ı gezerken 4000 yıl öncesinin solunduğunu hissetmemek, Atatürk Barajının suladığı Harran Ovası'nda ise yaratılan bolluk ve bereketi gözlemlememek mümkün değildir.

Batman

Dicle'nin aktığı topraklarda zengin tarihi geçmişi koruyan Batman ve antik kenti Hasankeyf, bini aşkın mağaralarıyla, tarihsel anıtlarıyla bir doğa harikasıdır.

Şırnak

Şırnak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye ve Irak sınırlarındadır. Cudi Dağı antik kent ve Mağrası görülmeye değer yerlerdendir.

Kilis

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bir sınır Şehri olan Kilis, tarihi höyükleri, kaleleri camileri ve kebapları ile görülmesi gereken bir ildir.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İç Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir Mavi_Sema İç Anadolu Bölgesi 1 06-01-2014 23:12
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir - Güneydoğunun Özellikleri Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 30-11-2010 22:58
İç Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir Mavi_Sema İç Anadolu Bölgesi 0 29-11-2010 16:25
Doğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir Mavi_Sema D.Anadolu Bölgesi 0 27-11-2010 01:53
Bölgelerin Özellikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Özellik Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 03-07-2009 16:43


Saat: 13:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015