FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Tatil ve Gezi Rehberi·´¯).·´¯) > Türkiye Kültür Ve Tanıtımı > G.Anadolu BölgesiSponsorlu Bağlantılar
   

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir - Güneydoğunun Özellikleri

G.Anadolu Bölgesi icinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir - Güneydoğunun Özellikleri konusu , Güneydoğu Anadolu bölgesi genel özellikleri, Güneydoğu Anadolu bölgesinin genel özellikleri hakkında bilgi Güneydoğu Anadolu bölgesi Türkiye'nin Güneydoğu Torosların güneyinden Suriye sınırına kadar olan yerleri kaplayan en küçük bölgesidir. Bölge etli ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 30-11-2010   #1 (permalink)
Standart Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir - Güneydoğunun Özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar


Güneydoğu Anadolu bölgesi genel özellikleri,
Güneydoğu Anadolu bölgesinin genel özellikleri hakkında bilgi

Güneydoğu Anadolu bölgesi Türkiye'nin Güneydoğu Torosların güneyinden Suriye sınırına kadar olan yerleri kaplayan en küçük bölgesidir. Bölge etli ve baharatlı yiyeceklere sahip zengin bir mutfak kültürüne sahiptir.

Bölge yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin sayılabilir. fosfat ve linyitin yanında bölgede petrol de çıkarılır. Batman, Diyarbakır ve Kahta'da Türkiye'nin önemli petrol yatakları bulunur ve Batman rafinerisinin işlediği petrol bölgeden sağlanır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin Arazi Yapısı
Bölgenin kuzey kesiminde Toros dağ sırasının güney yamaçları ile birlikte ikinci bir kıvrımlı dağ kuşağı uzanır. Bölgenin ortasında 1938 m. yükseltiye sahip sönmüş Karacadağ Volkanı yer alır. Bölgenin batısında ise Gaziantep Platosu üzerinde yükselen Kartal Dağları önemli yükseklik yapar. İç kesimlere gidildikçe iklim karasallaşır.

Karadağ’ın batısında Harran, Suruç, Ceylanpınar ve Birecik ovaları yer alır. Dicle nehri ve kollarının toplandığı Diyarbakır Havzası geniş olmayan ancak çok verimli bir ovaya sahiptir.

Karacadağ’ın batısındaki Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman platoları Fırat ve kolları tarafından derin bir şekilde yarılmıştır. Karacadağ’ın doğusu ise daha engebeli bir yapı gösterir. Bu bölümün güneyinde Mardin-Midyat Eşiği yer alır.

Bölgenin iki önemli akarsuyundan biri olan Fırat, kaynağını Doğu Anadolu Bölgesi’nden alır. Bölgede ise Toroslar’dan gelen Kahta ve Karadağ’dan gelen küçük akarsularla beslenir. Güneydoğu Toroslar’ın güneye bakan yamaçlarından birçok kol halinde çıkan Dicle Nehri ise bölgenin diğer önemli akarsuyudur. Her iki akarsu da Basra Körfezi’ne sularını boşaltırlar.

Bölgede doğal oluşumlu göl yoktur. Ancak Fırat ve Dicle üzerinde kurulmuş baraj gölleri bulunmaktadır. Bölgenin ve ülkenin 2. en büyük baraj gölü olan Atatürk Barajı bu bölge sınırları içinde yeralır.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doğu Anadolu Bölgesinin Genel Özellikleri Nelerdir Mavi_Sema D.Anadolu Bölgesi 0 23-06-2011 17:41
Doğu Anadolu bölgesinin genel özellikleri nelerdir Mavi_Sema D.Anadolu Bölgesi 0 10-01-2011 02:15
Güneydoğu Anadolu bölgesinin genel özellikleri nasıldır Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 08-01-2011 23:34
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 01-12-2010 12:33
Bölgelerin Özellikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi-Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Özellik Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 03-07-2009 16:43


Saat: 06:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015