FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Tatil ve Gezi Rehberi·´¯).·´¯) > Türkiye Kültür Ve Tanıtımı > G.Anadolu BölgesiSponsorlu Bağlantılar
   

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin El Sanatları - Güneydoğunun El Sanatları

G.Anadolu Bölgesi icinde Güneydoğu Anadolu Bölgesinin El Sanatları - Güneydoğunun El Sanatları konusu , Güneydoğu Anadolu bölgesi el sanatları, Güneydoğu Anadolu el sanatları, Güney doğu Anadolu bölgesinde yapılan el sanatları Türkiyenin Güneydoğusunda Mardin, Gaziantep,Diyarbakır illeri el sanatları bakımından oldukça zengindir. Güneydoğu Anadoluda yapılan el ...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 30-11-2010   #1 (permalink)
Standart Güneydoğu Anadolu Bölgesinin El Sanatları - Güneydoğunun El Sanatları

Sponsorlu Bağlantılar


Güneydoğu Anadolu bölgesi el sanatları,
Güneydoğu Anadolu el sanatları,
Güney doğu Anadolu bölgesinde yapılan el sanatları

Türkiyenin Güneydoğusunda Mardin, Gaziantep,Diyarbakır illeri el sanatları bakımından oldukça zengindir.

Güneydoğu Anadoluda yapılan el sanatları
Gaziantep El Sanatları
Kilimcilik,Kutnuculuk,Aba Dokumacılığı,Zurnacılık,Bakırc ılık,Sedefcilik,Gümü ş İşlemeciliği,Yemenicilik,Antep İşi El İşlemesi,kuyumculuk,küpçülük..


Adıyaman El Sanatları
Adıyaman ilçe ve köylerinde halı, kilim, heybe, hurç gibi yöre insanımızın sanat ve estetik zevkini, el becerisini yansıtan geleneksel el sanatları hem halkımızın kendi ihtiyaçlarını karşılamak hem de turistik meta olarak üretilmektedir. . Bunun yanında genç kızlarımızın, sözü dili, sayılabilecek yazma oyaları, kanaviçe nakışlarından yöremizde büyük önem ve değere sahiptir.

Günümüzde gelişen teknoloji karşısında varlığını koruyamayan köşkerlik ( yemenicilik ) hemen hemen yok olmuştur.

Mardin El Sanatları
Semercilik, Nalburculuk,Testicilik Çanak ve Çömlekçilik(bardak çömlek küp saksı vb. ürünler) Merkez ve Midyat ilçelerinde çok eski yıllardan beri devam eden bir sanat dalıdır. Yörenin kırmızı toprağı küp yapımcılığına uygun olduğu için bu sanat dalı bu ilçelerde gelişme göstermiştir. Testiler aynı zamanda evlerin kubbeli tavanlarında da kullanılmıştır.
Çok eski bir geçmişe sahip olan iğne oyası göz nurunun el maharetiyle bütünsel bir güzellik sergilendiği bazen masa örtülerinde veya oda takımlarında kırlent yazma çevrelerinde yaka ve benzeri aksesuarda motiflenen ayrı bir sanat dokusudur.

Basmacılık kök boya ile elle yapılmış tahta kalıpları kullanmak suretiyle şekillenmektedir. Bu sanat daha çok nevresim perde masa örtüsü bohça ve tablo gibi ürünlerin yapılmasında kullanılır.
Bakırcılık ve Kalaycılık Mardin merkezinde önemli diğer sanat dalları gibi ayrı bir ihtimamla şehrin özel dokusunda yer bulan kendi adıyla anılan çarşısında yüzyıllardan beri varlığını sürdürmektedir. Bakırcılıkta ürünlerin ortaya çıkması son derece ağır şartlarda gerçekleşmekte ve işin tamamı el gücüne dayanmaktadır. Burada bir çok sofra takımı çanaklar kaşık kepçe kevgir sini leğen yemek tencereleri kazanlar güğümlü ibrik denilen ibrikler su güğümü vb. mutfak eşyaları üretilmektedir.

Tahta yontma sanatı Mardin'de taş oymacılığı kadar meşhurdur. Kapı mimber divan takunya tarak kanepe konsol gelin sandığı gibi alanlarda kendini göstermektedir.

Diyarbakır El Sanatları
Kuyumculuk ve bakırcılık..
Diyarbakir’in en önemli sanatlarindan birisi kuşkusuz kuyumculuktur. Hala eski tip törelerini sürdüren ailelerden işlenmis ayna, gülabdan, nalin ve ziynet takılarını korumak için Pestahtah" adi verilen gümüs işlemeli sandıklar bulunmaktadır.

 

Mavi_Sema isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İç anadolu bölgesi el sanatları - İç anadoluda hangi el sanatları yapılıyor Mavi_Sema İç Anadolu Bölgesi 0 09-01-2011 18:41
Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapılan el sanatları nelerdir? Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 07-01-2011 19:00
Ege Bölgesinin El Sanatları - Ege Bölgesinde Yapılan El Sanatları Mavi_Sema Ege Bölgesi 0 02-12-2010 18:01
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Nüfusu - Güneydoğunun Nüfus Yoğunluğu Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 0 02-12-2010 16:15
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Gelenek ve Görenekleri - Güneydoğunun Gelenekleri Mavi_Sema G.Anadolu Bölgesi 1 30-11-2010 17:36


Saat: 18:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015