FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüSavaşların insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Savaşların insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? konusu , Savaşların insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 29-10-2012   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Savaşların insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Savaşların insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?

 

  Hızlı Cevap
Alt 29-10-2012   #2 (permalink)
Standart Cevap: Savaşların insanlar üzerindeki etkileri nelerdir?


Savaş insanların yaşama hakkını elinden almaya kadar ileri boyutlara varır. İnsanların her hakkı korunmalıdır. Fakat savaşlar ile insanlar
yaşama hakkından mahrum kalır. Nice insanlar ölür niceleri sakat kalır evsiz barksız kalır ailesini kaybedersevdiklerinden uzak kalır. Savaş ekonomik düzeni alt üst eder. Bu da bölge insanlarını doğrudan etkiler. İnsanlar aç susuz kalır. Savaşlar birçok hastalığı beraberinde getirir. İlaç sıkıntısı baş gösterir. Hastalar ilaç hatta hastane bulamaz. Savaştan sonra yaşam şartları zorlaşır sorunlar ortaya çıkar.

İnsanlar fiziksel açıdan sorunlar yaşamakla birlikte ruhsal açıdan da sorunlar yaşarlar. Savaşta insanlara acı veren ölüm korkusu vardır. İnsanlar hayatları boyunca bu korku ile başa çıkmaya çalışırlar. Her an bir savaş olabileceğini düşünerek korku ve hüzün içinde yaşarlar. Bunun dışında bir insanın sakat olarak yaşamına devam etmesi ya da gözleri önünde yakınlarını kaybetmesi de çok acı olabilir. Bu yüzden savaş psikolojik olarak insan üzerinde büyük bir etki bırakır.

Savaşın insan yaşamındaki etkisi fazladır. Savaşın etkileri kendini her alanda gösterir. Bu etkiler kalıcı olup çok uzun bir süre devam edebilir.

SAVAŞIN ZARARLARI

Savaşın etkisi büyüktür. Gerek insan yaşamına gerekse çevreye büyük bir zarar verir. Savaşların olmaması için gereken önlemlerin alınması gerekir.

Savaş ülkeler bloklar ya da bir ülke içerisindeki büyük gruplar arasında gerçekleşen silahlı mücadeledir. Savaşlar genellikle dini milli siyasi ve ekonomik amaçlara ulaşmak için gerçekleştirilir.

Savaş nefretin dolaysız dışavurumudur. Kullandığı teknoloji ne olursa olsun hangi kriterlere göre değerlendirilse değerlendirilsin doğası gereği yıkıcıdır. Bu yıkıcılık savaşın bizzat başladığı andan çok önce başlar ve savaşın bitiminden çok sonraya kadar biyolojik psikolojik ekolojik yıkımlar olarak kendini yaşamın her alanında gösterir.

Savaşlar sonrasında birçok can kaybı olur. Mağdur ve suçsuz insanların canına kıyılır. Ölmeseler bile hayatlarının geri kalanı birçok problem içinde geçer ve kötü duruma düşerler. Savaş insanların yaşamını alt üst eder. Savaş ile insanlar hayata küser. Savaşta insan haklarına saygı göstermeyip insanlara büyük bir haksızlık yapılır.

Günümüzde bazı yerlerde savaşlar hala devam etmektedir. Peki savaşların önlenmesi için ne yapılmalıdır? Barış olan yerde savaş yoktur. Eğer ülkeler barış ve hoşgörü içinde yaşarsa ülkeler arası olumlu bir iletişim kurulursa savaşların sayısı azalır ve bu kadar yıkım önlenmiş olur.

Hiroşima ve Nagasaki’de atom bombası atılınca insanlar öldü sakat kaldı yakınlarını evlerini kaybetti hatta doğan çocuklar sakat olarak doğdu. Bu savaşta olduğu gibi birçok savaşın etkileri büyük ve yıkıcı olmuştur. Savaşlar bu özelliğinden dolayı çevreye ve insanlara çok büyük zararlar getirmektedir.

Savaşlar yıkıcı ve zarar verici bir etkiye sahiptir. Bu yüzden toplumlar arasında barış sağlanmalıdır ve savaşlar en aza indirilmelidir.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Teknolojinin insanlar ve dünyamız üzerindeki zararlı etkileri nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 20-02-2012 22:41
Savaşın insanlar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 22-12-2011 00:26
Nezaket nedir, nezaketin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 05-09-2011 15:24
Savaşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir, Savaşların İnsan Üzerindeki Etkisi SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 2 07-08-2011 00:32
Savaşların İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir Mavi_Sema Psikoloji 0 09-05-2011 23:37


Saat: 00:41.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015