FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüGeçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ? konusu , Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ? Kısa Bir Yazı Ve Komşulluklar İlgili Birkaç Karikatür Yada Resim Verir Misiniz ? Teşekkürler ......

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 18-10-2012   #1 (permalink)
Standart Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?

Sponsorlu Bağlantılar


Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ? Kısa Bir Yazı Ve Komşulluklar İlgili Birkaç Karikatür Yada Resim Verir Misiniz ? Teşekkürler ...

 

cagla_257 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 18-10-2012   #2 (permalink)
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?


Komşuluk ilişkilerinin geçmişten bugüne nasıl bir değişime uğradı

Ülkemizde genel olarak birincil ilişkiler hakimdir. Bu tür ilişkilerde insanlar daha samimi ve sıcak olurlar. Bu sebeple komşuluk ilişkileri çok sağlamdır. Komşu hakkında dikkat edilir. Fakirler korunur. İhtiyaç sahibi olanların ihtiyacı karşılanır. Düğünlerde ve cenazelerde birr arada olunur.

Ancak günümüzde şehirleşmeyle birlikte ikincil ilişkiler yaygınlaşmakta ve komşuluk ilişkileri de bundan zarar görmektedir. Aynı apartmanda oturan insanların birbirlerini tanımadığına da şahit olmaktayız. Bu durumun düzelmesi ve komşuluk ilişkilerinin eski halinde kalması için çalışmalar yapılmalıdır.

SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 18-10-2012   #3 (permalink)
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?


Komşuluk İlişkileri

Ülkemizde son elli yıldır uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar ve siyasi tercihler nedeniyle kırsal kesimden kentlere doğru oluşan göç hareketleri sonucu, kentlerin yapısı bozulmuş ve sorunları neredeyse çözülemez noktalara ulaşmıştır. Daha da önemlisi bu sorunlar ve zorluklar, insanımızın önceden edindiği bize has bazı değer yargılarının aşınmasına veya değişime uğramasına önemli bir etken olmuştur.
Bu oluşumu salt bir nedene bağlamak doğru bir yaklaşım olmaz sanırım. Benzer aşınma ve değişimlerin az da olsa kırsal bölgelerde de yaşandığını düşünürsek, daha başka etkenleri de sıralamak mümkün olabilir.

Doğal olarak komşuluk ilişkileri de bunlardan nasibini almıştır. Komşuluk ilişkilerini düzenleyen yazılı veya yazılı olmayan birtakım kurallar vardır. Bu bağlamda yasaları, toplumsal ve dini kuralları sayabiliriz. Acaba bugün, kentlerimizde ve kırsal kesimde komşuluk ilişkileri hangi boyutlardadır ve ne gibi sorunlar yaşanmaktadır? Yasalar ve diğer kurallar bu ilişkileri düzenlemeye yeterlimidir? Yapacağımız ciddi değerlendirmelerin hepimize katkısı ve yararı olacağı kanısındayım.

Gözlemlediğim kadarı ile komşuluk ilişkileri yavaş yavaş ölmekte.İnsanlar birbirlerine karşı yabancılaşmakta. Artık aynı apartmanda oturan insanlar bile neredeyse birbirlerini tanımamakta. Küçüklüğümden hatırlarım memur çocuğu olduğumdan dolayı çok ev değiştirdik yeni bir eve taşındığımız zaman o evde ikamet edenler hoşgeldine gelirler yardıma ihtiyaç olup olmadığını sorarlar ve yemek getirirlerdi.Günümüzde bu kalmadı galiba.Gece gezmeleri yapılırdı apartman içinde bu da yok olmak üzere.Ben bu tür ilişkilerin azalmasını biraz da ekonomik duruma bağlıyorum.Akşam evde misafir ağırlamak demek maddi külfet demek mesela. Gelen misafiri kuru çayla göndermek olmaz çayın yanına birtakım hazırlıklar yapmak gerek bu da doğal olarak maddi konuya giriyor Küçük şehirlerde gene az da olsa komşuluk ilişkileri sürmekte.İstanbul gibi büyük kentlerde ise gözlemlediğim kadarıyla tamamen ölmüş.Nereden biliyorsun diyecek olursanız İstanbul'da ikamet eden akrabalarıma ziyaretlerimden edindiğim izlenimler.Aynı apartman sakinlerinin araba park yeri meselesinden dolayı yumruk yumruğa kavga etmesine ramak kalmasına şahit olmuştum. Komşuluk değerleri ve insanların sahip oldukları hakların korunması ve bunlara saygı gösterilmesi günümüzde artık amacını yitirmektedir.

Bununla ilgili bir çok etken vardır. Eskiden mahallelerdeki, sokaklardaki yerleşim genellikle müstakil, bahçeli kişiye özel mülkiyetlerdi. Ancak zamanla sanayileşme ve ticaretin kırsal bölgelerden merkezi yerleşim bölgelerine kayması ile adeta bir iç göç artışının yaygınlaşmasına neden oldu. Tabi bunun akabinde de arsalardan rant sağlanması gibi çarpıcı bir durum ortaya çıktı.


Eskiden müstakil evlerden oluşan sokaklarda belli sayıda insanlar yan yana, bahçeli evlerde sosyal açıdan birbirleriyle daha yakın ve samimi bir yaşam sürerlerken her anı, acıyı ve mutluluğu birbirleriyle paylaşırken birden bire yeni yapılaşmalarla kopmaya başladılar. O samimi ortamların, paylaşımların yer aldığı sokaklar birbirlerine paralel, karşılıklı birer taş orman olma özelliğine büründü. 100 - 150 kişinin yaşadığı sakin sokaklarda birden bire neredeyse bir köy nüfusuna varan konutlarla dolu bir sokakta yaşam başladı.


Artık çevremizde yemyeşil bahçeleri olan, çeşit çeşit çiçeklerin yetiştiği evler yerine, önlerinde bir araç yığıntısı, kirlileşme ve gürültüye sebebiyet veren çok katlı apartmanlar ortaya çıktı. Komşuluktan kopan insanlar artık birbirlerine hal hatır sormak yerine, araçlarının park yeri nedeniyle yada çocuklar nedeniyle kavgalar etmeye başladılar. Çok katlı binalarda komşuluk hakları diye bir kavram artık ortadan kayboldu. Birbirlerini rahatsız etmek için adeta yarışan, birbirlerinin haklarına saygı göstermeyen bir topluluk doğdu adeta. Sayısı bakımından bir rakam veremeyeceğim ama her halde bu yapılaşmaların başlamasıyla adliyelerde sırf komşu haklarının ihlali nedeniyle bir sürü davalar açılmaya başlandı.


Aynı apartmanda oturup daha henüz isimlerini bile bilmedikleri komşulara sahip oldu insanlar. Şimdi yanındaki, altındaki ya da üstündeki komşularını tanımadan, onlara en acil durumlarda yardım için nasıl başvurabileceklerini düşünür oldular.
Sonuçta da eski bir deyim yavaş yavaş yok olmaya başladı. "EV ALMA KOMŞU AL"
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 24-12-2013   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?


çok güzel saol Çok işime yaradı gerçkten çok iyi
  Hızlı Cevap
Alt 24-12-2013   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?


Gerçekten çok işime yaradı çok iyi fakat yaşadığın olayları anlatman bunu bir düşünce yazısına dönüştürmüş keşke böyle yapmasaydın
  Hızlı Cevap
Alt 28-12-2013   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?


benim hiç işime yaramadı maalesef
  Hızlı Cevap
Alt 29-12-2013   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?


Biraz işime yaradı saol
  Hızlı Cevap
Alt 30-12-2013   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?


çok saol kanks....
  Hızlı Cevap
Alt 03-01-2014   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?


komşuluk ilşkileri geçmişten günümüze nasıl bir değişime uğramıştı lütfen yardım edn diğer sayfalarda bulamadım
  Hızlı Cevap
Alt 04-01-2014   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Geçmişten Günümüze Komşuluk İlişkileri Nasıl Değişti ?


çoook teşkürler.İşime yaradı sayılır.
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Farklı Kültürlerde Komşuluk İlişkileri Nasıldır ? cagla_257 Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 10-12-2012 18:56
Geçmişten Günümüze İletişim Araçları Nelerdir, Geçmişten Günümüze İletişim Araçları SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 0 07-08-2011 01:17
Geçmişten günümüze ütü Mavi_Sema Ev Teknolojileri 0 19-05-2011 19:04
Geçmişten Günümüze Buluşlar Mavi_Sema Bilim & Teknoloji 0 08-05-2011 00:16
Geçmişten Günümüze Sayıların Gelişimi Nasıl Olmuştur? Mavi_inci Konu Dışı Başlıklar 0 08-03-2011 20:35


Saat: 06:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015