İslam dininin inanç esasları nelerdir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde İslam dininin inanç esasları nelerdir? konusu , İslam dininin inanç esasları nelerdir?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 20-03-2012   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart İslam dininin inanç esasları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


İslam dininin inanç esasları nelerdir?

 

  Hızlı Cevap
Alt 20-03-2012   #2 (permalink)
Standart Cevap: İslam dininin inanç esasları nelerdir?


İslam'ın İnanç Esasları
Tevhit (din)

Tevhit (Arapça: توحيد), birlik, birlemek. Allah'ın varlığını, birliğini, tüm yetkin niteliklerin kendisinde toplandığını, eşi ve benzeri bulunmadığını bilmek ve buna inanmak. Bu bilgi ve inanç en özlü biçimde "Lâ İlâhe İllallah" (İlah yoktur ancak Allah vardır.) cümlesiyle ifade edilir. Bu nedenle bu cümleye tevhit kelimesi denir. Tevhit kelimesini manasını bilerek söyleyen ve buna inanan kişi mümin ve muvahhid adını alır.

Melek

Melek (Arapça: ملاك, İbranice: מלאך, Latince: Angelus, Yunanca: Άγγελος) , dini bir terim. Melek, birçok dinde inanılan semavi varlıklara verilen isimdir. Meleklerin görevleri Allah'a hizmet etmektir. Meleklere inancın var olduğu her din ve inançta melek kavramına bakış farklıdır

Kitaplar

İslam inancına göre kutsal kabul edilen dört kitap şunlardır:

Kur'an
Tevrat
Zebur
İncil

Peygamberler

İslam peygamberleri, Kur'an'da bahsi geçen, ilki Âdem, sonuncusu Muhammed olan, İslam dinine göre peygamber oldukları kabul edilen dinî şahsiyetler.

Kuran'ın ifadesi "Dini doğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin diye, din olarak Nuh'a tavsiye etiğimizi, sana vahiy ettiğimizi, İbrahim'e Musa'ya ve İsa'ya tavsiye ettiğimizi, sizin için hukuk düzeni yaptı. Fakat kendilerini çağırdığın bu nizam Allah'a ortak koşanlara ağır geldi. Allah dilediğini kendine seçer ve onu doğru yola iletir." (Şura Suresi 13)

İslam'a göre bütün peygamberler bu din üzerinde gönderilmiş zamana göre şeriat getirmişlerdir. Kuran'ı ifade "Onlara iyice açıklasın diye her peygamberi kendi kavminin diliyle gönderdik. Sonra da Allah dilediğini saptırır dilediğinide doğru yola iletir. Çünkü o güç ve hikmet sahibidir." (İbrahim Suresi 4)

Bazı ilmi kelam alimleri İslamın Muhammed Peygambere verilen din olduğunu söylemişler bu inanış geniş kitlelerce kabul görmüştür. Tasavvufi inanış Kuran'ın bildirisini Mevlana ile "ne olursan ol yine de gel" Yunus Emre ile "72 milleti bir görmeyen hakikatte asidir" Galip Hasan Kuşçuoğlu ile "Allah vardır diyen Müslümandır" diye dile getirmiş, tasavvuf bu anlayışı benimsemiştir.

Kuran'i ifade "Allah katında din İslamdır" Son Peygamber Muhammed "Ben atam İbrahim'in dini üzere geldim" diye ifade etmiştir.

Adem Aleyhisselamla ile başlayan ve Muhammed Aleyhisselama kadar gelen bütün peygamberler aynı dini takip etmişlerdir. Bütün Peygamberler bu dinin devam ettirmişlerdir.

Kur'an-ı Kerim'de Adı Geçen İslam Peygamberleri (Nebiler)Âdem

İdris
Nuh
Hûd
Sâlih
İbrâhim
Lût
Lokman
İsmâil
İshak
Yâkup
Yusuf
Eyyûb
Şuayb
Mûsâ
Hârûn
Dâvûd
Süleyman
İlyas
Elyesa
Zulkifl
Yûnus
Üzeyr
Zekeriyyâ
Yahyâ
Îsâ

Muhammed


Ahiret

Ahiret (Arapça: الآخِرة, Ukbâ, Dâr-ı Bekâ), bu dünyadan sonraki nihayetsiz (sonsuz) alemdir. Yüce Allah, içinde yaşadığımız bu dünyayı ve üzerinde olan bütün varlıkları geçici bir zaman için yaratmıştır. Bir gün gelecek, bu dünyadan ve üzerinde bulunanlardan hiç bir eser kalmayacaktır. Allah'ın takdir ettiği gün gelince, insanlarla beraber bütün canlı ve cansız varlıklar yok olacaktır. Bütün dağlar-taşlar, yerler-gökler parçalanacaklardır. Böylece bu alem bambaşka bir alem olacaktır. Bu, kıyamettir. Bundan sonra yine Allah'ın takdir ettiği zaman gelince, bütün insanlar yeniden dirileceklerdir. İnsanların hepsi "Mahşer" denilen çok geniş ve düz bir sahada toplanmış olacaklar ve yeni bir hayat başlayacaktır. Buna "Umumi Haşr" denilir. Bu yeni hayatın başlayacağı günden itibaren, bitmez ve tükenmez, sonu gelmez bir halde devam edecek olan aleme, ahiret alemi denir. Buna iman etmek İslâm Âmentüsünün esaslarındandır.

Din-i İslâm'a göre, kıyametin kopması ve ahiretin meydana gelmesi, Kur'an'ın ayetleriyle, Peygamberin hadisleriyle ve ümmetin birliği ile sabittir ve diğer bütün peygamberler de kendi ümmetlerine bu gerçeği bildirmişlerdir.

Kudretine nihayet bulunmayan Allah için, gelecekte ahiret hayatını meydana getirmek pek kolay şeydir. Alemleri yoktan var eden, hele insanları birçok güç ve meziyetlerle yaratıp kendilerine hayat veren büyük Yaratıcımız için, bütün bu alemleri yok ettikten sonra tekrar yaratmak zor bir şey midir? Bir şeyi önce var eden, sonra tekrar onu var edemez mi? Bunları tekrar var edemeyen yaratıcı olur mu? Hayır, Allah öyle bir büyük yaratıcıdır ki, nice alemleri de yaratmaya kadirdir. Bir kere astronomi ilmine bakalım: Ucu bucağı olmayan bir boşlukta dolaşıp duran ve zaman zaman parlayıp sönen yüz binlerce nur ve ışık alemini bu ihtişamları ile yaratmış olan Allah, ahiret alemini de yaratmaya kadirdir.

Allah'a hamdolsun ki, biz müslümanlar, ahiret gününe, ahiretin sonsuz hayatına, Cennet ve Cehennem'in daha önceden yaratılmış olduğuna inanıyoruz. İşte bu iman bizi kurtuluşa götürür, ruhumuzu yükseltir ve bizi mutluluğa kavuşturur. Bu imandan yoksun olmak, insanı şaşırtıp sapıklığa düşürür, hertürlü fenalığa sürükler ve hem dünyada ve hem de ahirette yüzü kara eder.

Kader (inanış)

Kader, bütün olayların önceden ve değişmeyecek biçimde düzenlediğine inanılan doğaüstü güç, ezeli takdir. Yazgı veya mukadderat olarak da anılır. Kader kavramı birçok farklı din ve felsefi akımda önemli bir yer tutar.

İslam dininde kader, ezelden ebede kadar hayır ve şer (iyi ve kötü) meydana gelecek bütün hadiselerin (olaylar)Allah katında bilinmesi ve yaradılmasıdır.

İslam dininde kadere inanmak imanın şartlarındandır, amentünün bir parçasıdır. Buna göre İslam anlayışındaki kadere inanmayan kişi İslam'dan çıkmış olur.


Lügat anlamı açısından : Ölçü, miktar, plân, program, takdir, biçim ve şekil verme demektir.

Dini açıdan : Cenâb-ı Hakkın, kâinatı ve içindekileri, zamanı, kıyameti, âhiret âlemlerini, yâni bütün mükevvenatı yaratmadan önce bir ölçü ve programa göre takdir etmesidir ve ‘levh-i mahfûz’ denen İlâhî deftere, bilgisayara kaydetmesidir diyebiliriz özet olarak.


NOT: Şikayetleriniz üzerine yaratık kelimesi kaldırılmıştır.

Yaratık kelimesinin anlamı: Yaratık, genel olarak var olan her canlı varlık, eş anlamlısı mahlûk.

Konu Siraç tarafından (17-02-2014 Saat 21:51 ) değiştirilmiştir.
Eylül isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 18-02-2013   #3 (permalink)
dinim benim
Standart Cevap: İslam dininin inanç esasları nelerdir?


yratık demeniz hiç hoş değil onlar yaratık değil meleklere yaratık demememiz lazım çok günah yaratık yerineVARLIK DEMEN lazım çok kötü ve ayıp
  Hızlı Cevap
Alt 23-02-2013   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İslam dininin inanç esasları nelerdir?


çok günah meleklere yaratık demememiz gerek
  Hızlı Cevap
Alt 14-03-2013   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İslam dininin inanç esasları nelerdir?


siteniz güzel ama melek gibi önemli varlıkları yaratık diyerek hitap etmenizi yanlış buluyorum .
  Hızlı Cevap
Alt 01-04-2013   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İslam dininin inanç esasları nelerdir?


evet bende yanlış buluyorum
  Hızlı Cevap
Alt 07-04-2013   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İslam dininin inanç esasları nelerdir?


Meleklere Yaratık demeniz hiç hoş degil. Çok büyük bir günahtasızını şuan.
  Hızlı Cevap
Alt 07-04-2013   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İslam dininin inanç esasları nelerdir?


meleklere yaratık denmesi çok ayıp ve günah hadi bizim aklımız eriyor doğruyu biliyoruz peki küçükler ne yapsın melekleri yaratık mı sansın , çok ayıp melekler yaratık değildir.
  Hızlı Cevap
Alt 26-05-2013   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İslam dininin inanç esasları nelerdir?


meleklere yaratık denmez şimdi diyen desin ahirette onlar sizlerin karşısına geçecek
  Hızlı Cevap
Alt 28-09-2013   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İslam dininin inanç esasları nelerdir?


nerde yazmış yaratık diye
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İslam Dininin Sakınılmasını İstediği 10 Davranış Eylül İman ve İslam Forumu 3 11-04-2013 21:00
İslam'ın Özellikleri - İslam Dininin Özellikleri Nelerdir? SeLeN İman ve İslam Forumu 0 22-10-2012 22:37
Kur'an niçin İslam dininin temel kaynağıdır ? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 27-02-2012 19:20
İslâm Dininin Özellikleri Nelerdir? NeslisH Dini Sorular ve Cevaplar 1 01-05-2010 21:41
Musevi inanç esasları! ASİ MARDİNLİ Diğer Dinler İnançlar 0 28-04-2009 18:59


Saat: 13:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015