FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüTürkler Anadoluya hangi tarihlerde akınlar düzenlemiştir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Türkler Anadoluya hangi tarihlerde akınlar düzenlemiştir? konusu , Türkler Anadolu'ya hangi tarihlerde akınlar düzenlemiştir?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 20-02-2012   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Türkler Anadoluya hangi tarihlerde akınlar düzenlemiştir?

Sponsorlu Bağlantılar


Türkler Anadolu'ya hangi tarihlerde akınlar düzenlemiştir?

 

  Hızlı Cevap
Alt 20-02-2012   #2 (permalink)
Standart Cevap: Türkler Anadoluya hangi tarihlerde akınlar düzenlemiştir?


TÜRKLERİN ANADOLU'YA AKINLARI


Türklerin Anadolu toprağındaki tarihi çok yenidir. Yaklaşık 900 yıl. Oysa Anadolu'da 12 bin yıl öncesine giden yerleşim yerleri vardır. Anadolu'da Türklerden önce Hitit, Frig, Urartu, Lidya, Yunan, Roma ve Bizans gibi uygarlıklar yaşadı. 1000'li yıllardan itibaren ise Anadolu Türklerin vatanı olmaya başladı.
Son derslerimizden hatırlayacağınız gibi, Oğuz Türkleri 1000'li yıllarda Orta Asya'dan batıya doğru büyük bir göç yapıyordu. Oğuzların büyük bir kolu Selçuk Bey önderliğinde Maveaünnehir, Horasan ve İran bölgesine indi. Daha sonra, Selçuk beyin torunları Çağrı ve Tuğrul beyler Horasan bölgesinde Büyük Selçuklu Devleti'ni kurdular. Ama Oğuz Türklerinin yayıldığı alan İran Maveraünnehir ve İran ile sınırlı değildi. Daha Büyük Selçuklu Devleti kurulmadan önce Çağrı Bey önderliğindeki göçebe Oğuz kabileleri (Türkmenler), 1018 yılında Azerbaycan üzerinden Anadolu'ya girdiler. Burada önlerine çıkan kuvvetleri dağıttılar. Çağrı Bey Anadolu'da bir süre kalarak keşif ve istila hareketinde bulundu. Sonra kardeşi, Tuğrul Bey'in yanına döndü. Anadolu'nun iklimi ve geniş otlakları Türkmenler için son derece elverişliydi. Zaten, o dönemde Doğu Anadolu'da Bizans egemenliği iyice zayıflamıştı. Bu durum Selçukluların ve Türkmenlerin Anadolu'ya akınlarını kolaylaştırıyordu.
Büyük Selçuklu Devleti Horasan ve İran toprakları üzerinde kurulduktan sonra, kendi toprakları büyük bir Oğuz (Türkmen) akınına uğradı. Selçuklu hükümdarları bu Türkmenleri batı sınırındaki uc bölgelerine yerleştirme siyaseti izlediler. Tuğrul Bey ve Alp Arslan bu siyaseti başarı ile uyguladılar.


Selçuklu Sultanı Tuğrul Bey, başka bir kardeşi olan İbrahim Yınal'ı, kuzenleri Kutalmış ve Hasan'ı bir ordu ile Anadolu'ya gönderdi. Amaç, Türkmenleri Anadolu'ya geçirmek için yol açmaktı. Bu ordu 1048 yılında Erzurum yakınlarındaki Pasinler ovasında ağır bir yenilgiye uğrattı. Bu savaş Selçukluların Bizans'a karşı kazandığı ilk büyük zaferdi. Bu zaferden sonra Türkmenler Anadolu'nun iç kısmına kadar yayıldılar.Tuğrul ve Çağrı bey döneminde yapılan akınlar sonucunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da önemli Bizans şehirleri ve kasabaları ele geçirildi. Çağrı Bey'in oğlu Yakuti Erzurum, Kemah, Malatya ve Sivas'ı ele geçirdi. Tüm bu akınları durdurabilmek için Bizans İmparatorluğu iki sefer yaptı, ancak başarılı olmadı. Alp Arslan döneminde ise Bizans devam eden Selçuklu ve Türkmen akınlarını durdurabilmek için son şansını deneyecekti.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türkler Tarih Boyunca Hangi Takvimleri Kullanmıştır Mavi_Sema Tarihi Bilgiler 1 1 hafta önce 15:43
Türklerin anadoluya gelme sebepleri - Türkler Anadoluya neden gelmiştir? Mavi_Sema Tarihi Bilgiler 3 20-11-2013 17:32
Türkler nüfus dağılışını etkileyecek şekilde Anadoluya ne zaman göç etmeye başladı? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 0 22-03-2012 18:05
Osmanlı Donanmaları Kaç Kez ve Hangi Tarihlerde Yakılmıştır? Mavi_Sema Tarihi Bilgiler 0 22-02-2011 01:45
Osmanlı Donanması Hangi Tarihlerde Kaç Kez Yakıldı ? Mavi_inci Tarihi Bilgiler 0 04-01-2011 02:29


Saat: 18:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015