FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap Bölümüİç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir? konusu , İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-02-2012   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?

Sponsorlu Bağlantılar


İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?

 

  Hızlı Cevap
Alt 08-02-2012   #2 (permalink)
Standart Cevap: İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?


İç Mimarlık
Vikipedi, özgür ansiklopedi

İç mimarlık, bir mimari mekânın içinde, kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üreten meslek dalıdır.

İç mimarlık bir yandan güzel sanatların gerektirdiği plastik değerleri içeren, estetik bilgi ile yoğrulmuş, diğer yandan mimarlığın bina olgusuyla ilişkilendirilen bir konumda da yer almaktadır. İç mimarın bir bina içinde yer alan mekânların hacim ve yüzeylerini değerlendiren bir boyutta konuya yaklaşmasının yanı sıra, yapı sistemleri, fiziksel çevre kontrolü, aydınlatma, ergonomi, ısıtma, gibi mekân konforu konularında da bilgili olması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında mekânı kullanan bireylerin yaşam kalitesini ve konforunu öne çıkartan tanımlı mekânların, tanımlı işlevlerle, kullanıcı için biçimlendirilmesi ve tasarlanması mesleğin temel amaçlarındandır.

İç mimar, mekân organizasyonuna yeni ve ekonomik çözümler getirmek amacı ile tasarımlar yapar. Bir meslek adamı olarak, insan-donanım-mekân sorunlarını alışılmış biçim ve ölçülendirmelerin ötesinde temel verileri ele alarak, yeniden, günümüz ve gelecek kaygısı ile araştırır. Malzeme ve teknoloji alanındaki gelişmeleri, mekân ve donanım tasarımlarında kullanır.

İç mimarların hizmet ettikleri alanlar genel olarak söyle sıralanabilir :

  • Mekân tasarımının ilk aşamalarından, etütlerden, uygulamaların bitimine kadarki (karar verme-uygulama) süreci gerçekleştiren ekip içinde yer alır. Mekâna özgü mobilyaların (donanımların) elde edilen veriler doğrultusunda boyut ve kullanım verilerini saptar, özgün biçimleri gerçekleştirir.
  • İç mekânın yeniden düzenlenmesine, yeni bina yapımından daha sık gereksinim duyulduğu bir gerçektir. Yapımı tamamlanmış veya eski işlev dışında yeni bir işlev kazandırılacak yapıların iç mekânlarında öngörülen yeni işlevi, insanin yasam ve davranış biçimlerine göre çözümler ve düzenler.
  • Kültür kalıtı ya da tarihi eser olarak belirlenmiş eski yapıların iç mekânları ve bu mekânlarda yer alan öğelerin (mobilya, yapı elemanları vb.) saptanması ve restorasyonunu yapar. Geleneksel sanat ve kültürümüzün benimsetilmesi ve tanıtılmasına böylece aracı olmak iç mimarın çalışma alanı içindedir. kaynak
Uluslararası İç Mimarlar Federasyonu’nun (IFI) iç mimarlık alanında çalışacak olan kişilerin sahip olması gereken özellikler olarak benimsediği temel özellikler : iç mekânların işlevsel ve nitelikli olabilmesine ilişkin sorunları tanımlayarak araştıran ve yaratıcılığını katarak çözen; iç mekanı tasarlayan, tasarım analizi yapan, şantiye denetimi, yapı sistemleri, estetik, iç mekana ilişkin yapı bilgisi, donatı, malzeme, donanım konusunda bilgi veren ve iç mekana ilişkin çizim ve dokümanları hazırlamak üzere eğitim ve deneyimle donanmış olmalarıdır.

Tarihçe
İç mimarlık hem sektör hem de eğitim alanlarında 20. yüzyılın başında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurumsallaşmıştır. Dünya’ya yayılan bu meslek, özünde güzel sanatlar ve süsleme (dekoratif) sanatlarının bir doğal gelişimi ve mimarlığın odaklanan özel bir alanı olarak yapılandırılmış ve uzmanlaşarak gelişmiştir. kaynakTürkiye’de iç mimarlık konusunda eğitim ilk olarak 1925 yılında, bugünkü adı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan, Sanayi-i Nefise Mektebi’nde başlamıştır. kaynak 1976 yılında 17 Haziran,1938 Tarihli ve 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık hakkında kanun ile 27 Ocak, 1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) kanuna dayanarak TMMOB çatısı altında kurulan İç Mimarlar Odası ise halen hizmet vermektedir.

Türkiye'de iç mimarlık eğitimi
Türkiye'de ‘iç mimar’ ünvanını alabilmek için bir üniversitenin dört yıllık eğitim veren bir iç mimarlık lisans programından mezun olmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca bu konuda ihtisaslaşmak isteyen meslek insanları için yüksek lisans, doktora/sanatta yeterlik eğitimi veren enstitülerin programları da bulunmaktadır. Günümüzde Türkiye’de devlet üniversitelerinden Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi,Akdeniz Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nin yanı sıra birçok vakıf üniversitesin de katılımı ile 38 bölümde iç mimarlık lisans ve lisansüstü eğitimi verilmektedir
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 10-11-2012   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?


iç mimarlıkta hangi bölüm secilmeli yardımcı olurmusunz :-)
  Hızlı Cevap
Alt 03-12-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?


İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?
ben modacı ile İç mimar arasında kaldım bu sene son8.sınıfa gidiyorum
  Hızlı Cevap
Alt 12-03-2013   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?


iç mimar olmak için hangi okullara gitmek gerekir?
  Hızlı Cevap
Alt 09-12-2013   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?


ben 12 yaşındayım mimar olmayı herşeyden çok hangi okullara gidiliyor hem bide mimar olmak için remimmizin güzel olmasımı gerekirrr..................
  Hızlı Cevap
Alt 14-08-2014   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?


ben 11 yşndym 12 ye giricem iç mimar olmayı çok istiyorum kocaelide yaşıyorum hngi liseye gitmem gerekir lütfen please
  Hızlı Cevap
Alt 03-01-2015   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?


ben modacı ve iç mimar arsında kaldım iç mimar olmak için hangi liseye gitmek gerekiyor güzel sanatlar lisesi zorunlumu
  Hızlı Cevap
Alt 2 Hafta önce   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: İç mimar nasıl olunur, hangi okullara gitmek gerekir?


bende modacı ve iç mimar arasında kaldım hangi liseye gitmem gerekiyor birde puanı lütfen...
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Atatürk hangi okullara gitmiştir, tarihleri nedir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 3 22-12-2014 18:19
Sbs Giremeyen Öğrenciler hangi okullara gidebilir Mavi_Sema SBS - ÖSS - Sınavlar 1 05-08-2012 21:13
Uçakta Hostes Olabilmek İçin Ne Gibi Özellikler Gerekir, Uçak Hostesi Nasıl Olunur Eylül Meslekler Rehberi 0 26-08-2011 02:04
Hangi Levelde Hangi Ranke Sahip Olunur Mavi_Sema Diğer Oyunlar 1 16-01-2010 22:13
siz hangi şehire gitmek istersiniz maviboncuk Frm Artuklu Yarışma ve Anket Bölümü 9 14-03-2009 22:57


Saat: 18:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015