FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüDoktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz? konusu , Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 08-02-2012   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?

Sponsorlu Bağlantılar


Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?

 

  Hızlı Cevap
Alt 08-02-2012   #2 (permalink)
Standart Cevap: Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?


Doktor

Doktor, Latince öğretmen demektir. Doktor kelimesi Bin yıl önce, ilk üniversitelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, akademik bir unvan olarak kullanılmıştır.

Günümüzde, doktora sahibi olan kişilere verilmekle birlikte, genellikle Tıp Doktoru anlamında kullanılır ve kişilerin adlarından önce gelen Dr. kısaltmasıyla belirtilir.

Bizde hekim olarak anılan bu meslek grubunun tarihi çok daha eskilere dayanır. İbni Sina modern tıbbın babası olarak bilinir ve Avrupa'da Avicenna adıyla ders kitaplarında okutulur.
İslam dinine göre de tüm peygamberlerin hekimlik uygulamaları yaptığı bilinir. Özellikle Muhammed'in rahatsızlanan insanlar için Allah'tan gelen ilhamla yaptığı tedaviler tıbbı nebevi (peygamber tıbbı) olarak bilinir ve hadis kitaplarında önemli bir yer tutar.

Doktor unvanı, ilk olarak Avrupa'da ortaya çıkmış ve zamanla Amerika'ya ve diğer Avrupa sömürgelerine de yayılmıştır. Dünya üzerinde doktor kelimesini Türkçe'deki dizilişi ve anlamıyla yazan 15 kadar daha ülke bulunmaktadır. Örneğin Macaristan, İsveç, Danimarka, Yugoslavya, Türki Devletler vs.

Türkiye'de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, yılda iki defa yapılan (Nisan ve Eylül aylarında) Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) girerler.

Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10'u) hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar. Ayrıca Tıp Fakültesi dışında Diş Hekimliği Fakültesi mezunları da "Diş Doktoru", "Diş Hekimi" veya "Diş Tabibi" olarak adlandırılmaktadır, diş hekimlerinin uzmanlık alanı, mesleki sıfatları ile bütünleşmiş durumdadır.

Pratisyen Hekimlik , Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlık alanı "pratisyen hekimliktir".

Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak "pratisyen hekim" unvanını almaktadırlar. Türkiye'de yasal boşluklar nedeniyle bu eğitimi, verebilecek tek kurum olan Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) rudimanter bırakılmıştır.

Türkiye'de şu anda 'genel tababet' olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan doktorlar hastayı ilk gören ve tüm Sağlık sorunlarını yakından takip eden Aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler.

Böylece küçük sağlık sorunları Mahallede halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 08-02-2012   #3 (permalink)
Standart Cevap: Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?


Doktorluk

Doktorluk bildiğimiz gibi pekçok gencin rüyası olan popüler mesleklerden. İnsan var olduğu sürece de doktorluk mesleğine olan ihtiyaç bitmez. İnsan hayatıyla doğrudan ilgili her meslek de olduğu gibi doktorluk da kutsal mesleklerden.

Küçükken çocuklara sorulan klasik “büyüyünce ne olacaksın yavrum?” sorusuna pekçok çocuğun verdiği cevap doktorluktur. Yine pekçok anne baba doktor bir evlada sahip olmayı isterler. ÖSS bitip tercih dönemi kapıya dayandığında insanların çoğunun aklından geçen geleceği güvende bir meslek olduğundan dolayı doktorluk olur ki bazen zorla da olsa tercih sıralamasında en başa yazdırılır. Bu ve buna ek olarak türkiye’de her geçen gün sayısı artan Tıp Fakültelerinin de etkisiyle doktor olmak için ilk adımı atan gençlerin sayısı artmaktadır. Ne yazık ki bunun sonucunda beklendiği gibi parlak doktorlar yetişmemektedir. Aksine fakülteye girdikten 2-3 yıl sonra ne kadar büyük bir hata yaptıklarının farkına varan fakat içinde bulundukları vaziyetin dönülmesi güç olduğunu gören, bunun üzerine de bir şekilde okulu bitiren mutsuz doktor adayları yetişmektedir.

Ne yazık ki doktorlukla ilgili bilinen veya halk arasında konuşulan şeylerin yarısı yanlıştır. Türkiye’de işler CNBC dizilerinde olduğu gibi dönmemektedir. Halkın vardığı kanının aksine doktorlar birer para makinesi de değildir. Yaptıkları uzun dönem tahsile kıyasla çok cüzi bir maaşla hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

Doktorluk uzun soluk isteyen bir kariyer veya meslektir. Doktorluk mesleğine adım atmak için diğer mesleklerin aksine 6 yıl gibi uzun bir süreçle başlamak gerekmektedir. 6 yıllık süreçle herkesin sandığı gibi bir muayenahane açıp para basmaya başlanmaz. 6 yıl okuduktan sonra pratisyen hekim veya tıp doktoru ünvanını alarak başlarsınız. Ondan sonra uzun süren hazırlıklar, TUS sınavları vs aşamalardan sonra ihtisas yaparak uzman doktor olabilirsiniz.

Günümüzde görülen bir diğer hazin durum da artık doktorluğun bile garanti meslek olarak görülememesidir. Mecbur hizmet yasasını kabul etmeyen gençler diplomalarını alamayıp açıkta kalmıştır.

Görüldüğü gibi doktorluk zor zanaattır. Ne okuması ne de meslek olarak icrası kolay değildir. Hatta en ufak bir ihmalin bir insanın hayatına mal olabileceği ihtimali her an bir doktorun kafasında tutması gereken en önemli ayrıntıdır. Her insanın kaldırması mümkün olmayan bir durumdur. Bu sebeple de bu mesleği seçerken son derece dikkatli olmak gerekir. Belki kimse kendini bildiği günden itibaren “ben doktor olucam” diyerek doktor olmamıştır ama 1 haftada verilecek bir karar da değildir. Tartışmalı bir görüş de olsa doktorluk da kendine göre yetenek isteyen bir iştir. Teorik bilgi çok önemlidir herşey onun üstüne inşa edilir ama her şeyi bilmek iyi yapmak anlamına gelmemektedir.

Para, prestij gibi istekler de bu mesleğin seçiminde etkili olsa da bence asıl ihtiyacımız olan idealist duygularla bu mesleği yapan insanlardır. Ancak bu kişiler doktorluğun getirdiği her türlü zorluğa göğüs gerip sadece ve sadece insanları iyileştirme amacı güderler.

Kaynak: meslekrehberi.org
SeLeN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Hızlı Cevap
Alt 12-10-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız üye
Standart Cevap: Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?


doktorlar hakkında daha fazla bilgi istiyoruz
  Hızlı Cevap
Alt 05-12-2012   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?


bence biraz daha kısa olsaydı iyi olurdu
  Hızlı Cevap
Alt 07-01-2013   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?


bencede çok uzun yhaaaa
  Hızlı Cevap
Alt 06-02-2013   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?


ben 8.sınıf öğrencisiyim .Belki çok erken ama iyi bir meslek için bu seneden çalışmam gerekli ve hangi mesleği seçeceğime karar veremiyorum lütfen bana yardım edin
  Hızlı Cevap
Alt 24-02-2013   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?


çookk uzun yhaaaa
  Hızlı Cevap
Alt 28-03-2013   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?


doktor olmak için biraz kısa olsa
  Hızlı Cevap
Alt 04-04-2013   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Doktorluk mesleği hakkında bilgi verir misiniz?


çooookkkkk uzuunnnnn ama yaaaa
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Doktorluk Mesleği İle İlgili Skeç Örnekleri Mavi_inci Tiyatro ve Skeçler 1 25-12-2013 18:06
Doktorluk Mesleği ve Özellikleri Hakkında Bilgi Mavi_inci Meslekler Rehberi 1 25-12-2012 18:22
Pil hakkında bilgi verir misiniz? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 07-02-2012 22:47
Bale hakkında bilgi verir misiniz? emine yıldız Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 09-01-2012 23:40
Su döngüsü hakkında bilgi verir misiniz? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 1 11-04-2011 16:38


Saat: 11:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015