FrmArtuklu

FrmArtuklu

Kaliteli Paylaşımın Adresi


Go Back   FrmArtuklu > (¯`·.(¯`·.Forum Artuklu Duyurular.·´¯).·´¯) > Frmartuklu Soru-Cevap BölümüMilli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?

Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü icinde Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir? konusu , Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler
Alt 07-02-2012   #1 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar


Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?

 

  Hızlı Cevap
Alt 07-02-2012   #2 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?


Günümüzde en çok kullanılan kültürel kavramlardan biri de evrensel kültürdür. Buna bazen küresel kültür denmektedir.
Küreselleşme toplumların yönetimi ve yönetim politikaları, ideolojisi ve kültürleri üzerinde uluslararası sermayenin ekonomik politikası, kültürü ve ideolojisinin egemenliğini kurması ve geliştirmesini anlatır. Küreselleşme yeni-sömürgeciliğe geçişi büyük ölçüde tamamlamayan emperyalizmin kendi için koyduğu yeni isimdir. Küreselleşmede esnek üretim, yerellik, bürokrasinin küçültülmesi, yapısal uyarlamalar, özelleştirme, deregülasyon, gümrüklerin kaldırılması, uluslararası şirketlere garantiler, teşvikler ve teşviki kolaylaştıran yasalar gibi küresel sermayenin ve ortaklarının işini kolaylaştıran, karını artıran ve ona güvenli pazar ortamı yaratan kurumsallaşma ve ilişkinin doğasını biçimlendirme vardır. Bilinç yönetimiyle ilgili meşrulaştırıcı gerekçe ise bu şirketlerin gittikleri yerlerde iş alanı açtığı, istihdamı artırdığı, standartları yükselttiği, demokratikleşmeyi getirdiği gibi iddialardır. Dolayısıyla, ekonomik küreselleşmenin başarısı bilinçsel, bilişsel, davranışsal ve kültürel küreselleşmenin yaygınlık kazanmasına bağlıdır. Bu ikinci türle küreselleşme desteklenerek tamamlanır.
Emperyalizm küreselleşme olarak satılmaya başlandığından beri küresel pazarın kültürü, yani kültürel emperyalizm de evrensel kültür olarak dönüşüme uğratıldı. Küresel kültür çıktığı yerin çok ötesinde işler. Menşeiyle hiç bir gerçek bağ tutmaz; bağlamsızdır, başka yerlerden (ve hiç bir yerden) gelen ayrı elemanlara sahiptir. Ortak bir geçmişle bir bağ kurmaz ve tutmaz; ulusal kültürden farklı olarak “hafızasızdır” veya çok kısa bir hafızaya sahiptir. Aslında küresel kültür teknolojiyle üretilmiş, bilinç yönetimi yapıları içinde hesaplanmış bir kültürdür. Görünüşte bir yere, dine, inanca, dünya görüşüne bağlı değildir, kopmuştur ve yansızdır. Varlığı önce teknolojik kitle üretimine ve uluslararası dağıtıma bağlıdır; sonra da tüketen kitlelere. Sürekliliği uluslararası pazar yapısı ve iletişim sistemlerine bağlıdır.
İnsanın toplumsal yaşamında hiç bir şey her insanı kapsayan evrenselliğe sahip olamaz. Doğum, ölüm, üretim, yemek, içmek, barınmak ve iletişim gibi evrensel gerçekler vardır, fakat evrensel gerçekler somut insanın somut yaşam koşullarında evrenselliğini yitirir. Kadınların doğurduğu evrensel bir gerçektir, çünkü dünyanın her yerinde kadınlar doğurur. Fakat dünyanın her yerinde kadınlar aynı şekilde doğurmaz, aynı şekilde çocuk yetiştirmez. Dolayısıyla evrensel gerçek ile kültürü karıştırmamak gerekir. Evrensel gerçek somut sosyal üretimin kültürel pratiğinde evrensel karakterini yitirir.
Niceliksel çoklukla evrenselliği de karıştırmamak gerekir. Evrensel olanı belirleyen nicel çokluk değil, nitel karakterdir. İnsanların susadığı ve su içtiği evrensel bir gerçektir. Suyun ne tür olduğu, nasıl içildiği ve suyun içilmesinden ne tür doyumlar elde edildiği kültüreldir. Herkesin Coca Cola içmesi, Coca Cola kültürünün evrenselliğini anlatmaz; bir tüketim kültürünün diğer kültürler üzerindeki egemenliğini anlatır. Herkesin Coca Cola içmesi evrensellik için yeterli bir koşul değildir, o kültürel pratiğin her yerde yeniden üretilmesi ve anlamlandırılmasında ortaklık olmalıdır: Her yerde herkes Coca Colayı aynı nedenlerle, aynı doyumlarla ve aynı atıflarla içmezler. Mal tüketiminin nicel yaygınlığının nedenleri, sağladığı psikolojik doyumlar ve giderdiği gereksinimler aynı değildir. Dolayısıyla, tüketim her yerde olsa bile, evrensel kültürden bahsedilemez. Dönerin her yerde yenmesi döner kültürünü evrensel bir kültür yapmaz. Marlboro içen biri Amerikanın bir parçasına sahip olamaz. Aynı paralelde, örneğin Smith (1990) evrensel kültürün imkansız olduğunu belirtmektedir.
Global köyün insanları, özellikle Batılıların dışındakiler, 1980'den beri elektronik medyanın haber, hayal ve imaj dünyasının içine kitleler halinde atılmışlardır, fakat küreselcilerin iddiasının aksine, globalleşme ve dönüşüm siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel farklılıklar ötesine geçerek insanları egemen bir dünya cemiyetinin üyesi yapmamıştır. Üyelik ile kölelik ve sömürü karıştırılmamalıdır. Zincire vurulanın zincirine üyeliği, zincirine vurgunluğunu (sahte bilinci) anlatır ve bu üyelik zincire vurulmanın (örneğin ücret köleliğinin) ortadan kalktığını (veya emperyalizmin olmadığını) anlatmaz (Erdoğan, 2000: 279). Özlüce, evrensellik ve küresellik baskınlığı, boyun sunmayı, boyun sundurmayı ve mücadeleyi içinde taşıyan bir öznelliği anlatır.
  Hızlı Cevap
Alt 07-02-2012   #3 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?


Evrensel kültür: Farklı ırkları, farklı dilleri içine alan kültürdür. Bütün kültürleri içeren bir kültür çeşididir.Tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan her türlü değerlerle bunları kullanmada sonraki kuşaklara iletmede kullanılan insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların tümü.

Ulusal kültür: Ulusal (milli) kültür, bir millete kimlik kazandıran, diğer milletlerle arasındaki farkı belirlemeye yarayan, tarih boyunca meydana getirilen o millete ait maddî ve manevî değerlerin uyumlu bir bütünüdür. Bir toplumu millet yapan ve onun bütünlüğünü sağlayan ulusal (milli)kültürdür. Bir millete özgü bilgi, inanç ve davranışlar bütünü ile bu bütünün parçası olan maddi nesneler.Bir milletteki Toplumsal yaşamın dil, düşünce, gelenek, işaret sistemleri, kurumlar, yasalar, aletler, teknikler, sanat yapıtları gibi her türlü maddi ve tinsel ürününü kapsamına alır.
  Hızlı Cevap
Alt 13-03-2012   #4 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?


Saolun gerçekten hoca 100 verdi siz olmasanız acaba nolurdu
  Hızlı Cevap
Alt 02-04-2012   #5 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?


AYYYYY hoca çok begendin yha siz olmasaydınız 100 alamazdım
  Hızlı Cevap
Alt 16-04-2012   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?


ya hoca 65 verdi yazı güzel deil dedi ya of şaka şaka 100 aldım oleyyyyyyyyy
  Hızlı Cevap
Alt 17-04-2012   #7 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?


Valla inşallah öğretmen beğenir beğenirse buldum ödevleri burdan yaparım belki
  Hızlı Cevap
Alt 17-04-2012   #8 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?


cok saolun hoca 100 verdi bunu sergiye çıukartçakmışşşşş
  Hızlı Cevap
Alt 24-04-2012   #9 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?


gerçekten çooooook teşekkürler
  Hızlı Cevap
Alt 29-04-2012   #10 (permalink)
Kayıtsız Üye
Standart Cevap: Milli ve evrensel kültür değerlerimiz nelerdir?


yha güzel anlatım ama çok kısa...!
  Hızlı Cevap
Yeni Konu aç  Cevapla

Sayfayı Paylaş

Hızlı Cevap
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın
Sorunun cevabını alttaki kutucuğa yazınız. (Gerekli)

Mesajınız:

Seçenekler


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Milli kültür değerlerimiz nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 6 24-02-2014 21:17
Evrensel kültür değerlerimiz nelerdir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 57 19-02-2014 18:17
Milli kültür değerlerimiz nedir? Kayıtsız Üye Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 29-05-2012 20:47
Milli Değerlerimiz Nelerdir, Milli Değerlerimiz Nedir Hangileridir? Eylül Seviyeli-Ciddi Konular 1 26-08-2011 02:14
Evrensel Değerlerimiz Nelerdir - Evrensel Değer Hakkında Bilgi SeLeN Seviyeli-Ciddi Konular 0 14-02-2011 19:43


Saat: 00:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO ©2011, Crawlability, Inc.
Frmartuklu.Net ©2008 - 2015